Przepis

przygotowywanie zaczynu
480 min
przygotowywanie zaczynu
1. Składniki zaczynu na bagietki mieszamy do połączenia się składników. Odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce na około 6-8 godzin. W tym czasie zaczyn wyrośnie, a na powierzchni pojawią się pęcherzyki.
Wyrabianie ciasta
15 min
Wyrabianie ciasta
2. Wszystkie składniki ciasta oraz zaczyn mieszamy i energicznie wyrabiamy. Uzyskane ciasto na bagietki powinno być dosyć luźne, ale bardzo elastyczne. Najlepiej wyrabiać je za pomocą robota kuchennego lub zwilżoną dłonią. Staramy się nie podsypywać nadmiernie mąką.
pierwsze wyrastanie ciasta
150 min
pierwsze wyrastanie ciasta
3. Wyrobione ciasto na bagietki przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 2,5 h. W tym czasie dwukrotnie składamy ciasto jak kopertę, co wzmiacnia jego strukturę i ułatwia późniejsze formowanie.
formowanie ciasta
10 min
formowanie ciasta
4. Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie części i z każdej formujemy podłużne rolki, rozciągając ciasto. Ułóż bagietki na blasze do bagietek lub zwykłej, wyłożonej papierem do pieczenia. Na środku zrób fałdkę, która oddzieli bagietki.
drugie wyrastanie bagietek
480 min
drugie wyrastanie bagietek
5. Uformowane bagietki odstaw najpierw na 20 minut w ciepłym miejscu, a następnie szczelnie owiń folią i wstaw do lodówki na około 8 godzin, np. na noc. Opcjonalnie można też odstawić je w ciepłe miejsce na 1 godzinę i następnie przejść do etapu pieczenia.
pieczenie bagietek
20 min
pieczenie bagietek
6. Po skończonym drugim wyrastaniu rozgrzewamy piekarnik do 230 stopni C. Wyrośnięte bagietki nacinamy ostrym nożem wg uznania i prosto z lodówki przekładamy do piekarnika. Pieczemy przez około 20 minut lub do uzyskania odpowiednio rumianej skórki. Dla chrupiącej skórki warto postawić na dnie piekarnika żaroodoporne naczynie z kostkami lodu lub samą wodą do utrzymania odpowiedniej wilgotności.
Ocena czytelników: 5 z 1 ocen

Wasze komentarze

  • Tomasz 12 maja 2021 o 18:41

    Drożdże i zakwas ? Tak można ?

  • Joanna 4 marca 2017 o 19:49

    Czy zamiast 12 godzin w lodowce można zostawić je do wyrośnięcia krócej w ciepłym miejscu?

  • Julia 28 kwietnia 2015 o 22:12
    Ocena:

    Cudowne buły!!! Zdecydowanie wolę pieczywo żytnie, ale żeby nie było, że nie wyjdzie, za pierwszym razem zrobiłam wszystko według przepisu. I wyrosły miękkie, wilgotne – pychotki. Za drugim podejściem zmieszałam 50/50 mąki pszennej 750 i żytniej 720 i to był przebój Wielkanocy. Za trzecim razem użyłam 100% mąki żytniej i zakwasu żytniego i też są wspaniałe. Od tamtego czasu piekę na zakwasie żytnim z mąki żytniej (czasem nawet trochę zaszaleję i używam po 3 łyżki prażonego maku, sezamu, komosy ryżowej, nasion chia, oliwek, różnych przypraw, a nawet mąki amarantusowej lub owsianej – co mi do głowy wpadnie). Fantastyczny przepis łatwy do modyfikacji. Dla mnie absolutna rewelacja

    • Tosia 29 kwietnia 2015 o 08:55

      Super, dziękujemy za komentarz i cieszymy się, że receptura sprawdza się w kuchni na wiele sposobów.
      A może było robione zdjęcie? Następnym razem chętnie zobaczymy efekty 🙂
      Pozdrowienia.

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita śmietankowy smak
Smakowita Śmietankowy Smak
Do złocistych kajzerek na drugie śniadanie, do prostego chleba razowego, a może do ulubionego chleba tostowego? Smakowita śmietankowy smak to wyjątkowy charakter prosto z najlepszych ziaren!
Więcej o tym wariancie
Rrzepak
Ziarna rzepaku
Rzepak to jedna z najważniejszych roślin oleistych występujących w Polsce. Dzięki swoim wartościom odżywczym oraz pochodzeniu nazywany jest oliwą Północy.
Dowiedz się więcej