Przepis

wyrabianie
7 min
wyrabianie

1.Mąkę przesiewamy do misy, dodajemy cukier i drożdże. W garnuszku rozpuszczamy masło razem z mlekiem, a następnie studzimy. Mleko powinno być letnie - można sprawdzić za pomocą termometru (ok. 35-40 stopni). Do mąki wbijamy 2 jajka zaczynamy wyrabiać ciasto (najlepiej mikserem). W tym czasie dolewamy stopniowo letnie mleko z masłem.

pierwsze wyrastanie
60 min
pierwsze wyrastanie

2. Ciasto będzie miało konsystencję raczej gęstą i lepką. Przekładamy je do misy, przykrywamy ściereczką i stawiamy na godzinę w ciepłe miejsce.

formowanie
5 min
formowanie

3. Po godzinie dzielimy ciasto na 3 części. Każdą z nich wałkujemy na okrągły placek o grubości 50 mm. Koło dzielimy na 8 części. Z każdego trójkącika formujemy rogalik, zaczynając od jego podstawy i przeciągając ciasto ku wierzchołkowi.

drugie wyrastanie
30 min
drugie wyrastanie

4. Uformowane rogaliki zawijamy w kształt księżyca, przekładamy na pergamin i blachę. Przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 30 minut.

pieczenie
10 min
pieczenie

5. Rozbełtanym jajkiem z łyżką wody smarujemy pędzelkiem wierzch rogalików, posypujemy szczyptą cukru. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Rogaliki pieczemy przez 10 minut. Wyciągamy z piekarnika i przed podaniem studzimy na kuchennej kratce.

Ocena czytelników: 2.25 z 8 ocen

Wasze komentarze

  • Zbyszek 1 sierpnia 2024 o 19:21
    Ocena:

    Rogaliki wyszły mi pyszne.Do podanego przepisu dodałem więcej mąki,sól oraz zwiększyłem czas pieczenia do 25 minut.

  • Agata 23 stycznia 2022 o 18:59

    Robiłam dzisiaj te rogaliki, ale na mące orkiszowej typ 650. Wyszły ładne, rumiane, tylko ciasto rozlało się i powstały bardziej płaskie placki, mało wyrośnięte. A ciasto nie jest puszyste, tylko zbite, choć w smaku bardzo dobre. Co może być powodem? Zachowałam proporcje i ściśle trzymałam się przepisu. Próbuję przestawić się na mąkę orkiszową i zależy mi na „ulepszeniu” umiejętności 🙂

    • Małgosia 23 stycznia 2022 o 20:59

      Proszę obserwować zdjęcia. Ciasto powinno mieć mniej więcej podobną konsystencję jak nasze. Różne mąki, chłoną inaczej płyny i być może tu powinno szukać się przyczyny. To ciasto raczej nie powinno się rozlewać.

  • Majka 18 grudnia 2020 o 11:22
    Ocena:

    Zrobiłam w wersji uniwersalnej, dałam 1 łyżeczkę soli i 2 łyżeczki cukru. Wyszły pyszne, do wszystkiego pasują 😍

  • Ola 10 grudnia 2020 o 13:22

    Pani Tosiu! Rewelacyjne są 🤤 i tyle w temacie! A Pani przepisy zawsze się udają 😊 dziś rogaliki, jutro będzie chleb dyniowy… Dziękuję za inspirację.

  • Efka 5 lipca 2019 o 17:58

    Zrobiłam. Pieką się 😀
    Zawsze bałam się drożdżowego ciasta bo klei się do rąk. To jest Super!!! Dziękuję i polecam☺☺☺

  • Iza 28 stycznia 2019 o 20:00

    A o co chodzi z tym nadzieniem karmelowo…jakimś tam. Bo mi już ślinka cieknie na taką wersję, tylko nie wiem o jakie chodzi nadzienie i jak takie rogale się nadziewa 🙂 Proszę o jakieś wskazówki do obu 🙂

    • Tosia 29 stycznia 2019 o 09:52

      Jeśli chcemy piec rogale z nadzieniem to u „podstawy trójkąta” kładziemy łyżeczkę wybranego nadzienia i tak samo zawijamy 🙂

      • Iza 29 stycznia 2019 o 23:52

        Dziękuję za szybką odpowiedź. 🙂 Czyli jak rozumiem jest jakieś nadzienie karmelowo-czekoladowe dobre do zapiekania w rogalikach. Czy znajdę go gdzieś tu na stronce?

  • Anna 19 stycznia 2019 o 17:19

    Zrobilam wszystko tak jak w przepisie , niestety nie wyszly.

    • Tosia 22 stycznia 2019 o 08:38

      Innym czytelnikom rogaliki się udawały, zatem nie jest to kwestia przepisu. Może jednak przypadkowo zostały wprowadzone jakieś zmiany.

  • Maniek 16 grudnia 2018 o 10:56

    Pytanko mam takie : drożdże to 7 czy 14 gr? Bo w przepisie są obie wartości:-)

  • Magda 10 listopada 2018 o 14:32

    Właśnie upiekłam pierwsza blachę i z całego serca mogę polecić przepis…Rogaliki wyszły pyszne, maślane, kruche. Dziękuję bardzo za przepis który dodam do moich pozostałych.

  • Joanna 6 września 2018 o 12:41

    Tylko zmarnowałam czas i pieniądze na składniki.:( Z bólem serca nie polecam. 🙁

  • Nuta25 23 czerwca 2017 o 20:26

    A czemu te rogaliki na takim wysokim typie mąki? Zawsze robiłam drożdżowe na normalnej mace tortowej. A i czy można jakoś podzielić te etapy robienia tak żeby rano wrzucić do piekarnika i upiec tylko jeśli tak to w ja mi i sposób?

    • Tosia 25 czerwca 2017 o 21:20

      Pieczywo zawsze zaleca się piec na mące o wyższym typie, tortowa to się nadaje do biszkoptu 🙂
      Ciasto można wstawić na noc do lodówki, aby spowolnić proces wyrastania. Albo w trakcie rośnięcia w misie, albo już ukształtowane rogale. Potem trzeba jeszcze je doprowadzić do temperatury pokojowej i dopiero wtedy do piekarnika.

  • Karol Wąsik 12 października 2016 o 11:04

    Wyszły świetnie i zniknęły bardzo szybko;) ja dodałem rodzynek do ciasta a przy zawijaniu dodałem trochę dżemu. Naprawdę pyszny deser:)

  • LuckyLuk 27 marca 2014 o 17:59

    Wspanialy przepis. Polukrowane, posypane orzechami ziemnymi z karmelem i nadzieniem czekoladowym rozeszly sie jak przyslowiowe „Cieple buleczki”. Po tak udanej przygodzie postanowilem zaglebic sie bardziej w materii waszego bloga. Zycze kolejnych odkryc i uniesien kulinarnych. 🙂

  • Agnieszka 18 lutego 2014 o 08:00

    Rogaliki są przepyszne. Wcześniej robiłam bułeczki śniadaniowe, teraz cieszę się, że spróbowałam rogalików. Zawładnęły naszymi sercami 😉

  • Asia 12 marca 2013 o 12:34
    Ocena:

    Opis konsystencji ciasta okazal sie bardzo przydatni. Przynajmniej nie bylam zdziwiona jak mixer zakonczyl wyrabianie. Nie mniej jednak obawialam sie walkowania i ksztaltowania rogalikow w obawie ze lepkie ciasto przyklei mi sie po prostu stolnicy. Niepotrzebnie. Ciasto okazalo sie bardzo „wdzieczne”. Podsypane maka swietnie sie rozwalkowalo, a sasiadka nie chciala wierzyc ze wlasnorecznie uformowalam takie „cudenka” jak pisze Asiek. Swietny przepis. Na pewno go powtorze, choc z mniejsza iloscia cukru.
    Pozdrawiam serdecznie

    • Tosia 13 marca 2013 o 09:50

      Bardzo się cieszę. Miło zaskakiwać sowimi wypiekami znajomych.
      Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych udanych wypieków.

  • Danuta 25 sierpnia 2012 o 12:14
    Ocena:

    Rogaliki się udały połowę zrobiłam z powidłami .Z mlekiem pycha 🙂

  • Danuta 25 sierpnia 2012 o 09:12
    Ocena:

    Gdyby wszystkie uzależnienia przynosiły taką korzyść:-) Witaj Tosiu! własnie piekę rogaliki maślane .W drożdzowym ciście mam duża wprawę ,chleb wypiekam już od kilku dni lecz nie robiłam jeszcze samodzielnie zakwasu ,dostawałam od znajomej .dzisiaj zrobię go pierwszy raz .Ciasto na rogaliki rośnie ,napiszę jak się udały Tymczasem poczytam waszego bloga dla większej orientacji poruszania się po nim.Kupiłam mąkę żytnią,razową oraz przenną w sklepie ,niestety z robakami .Powiedz Tosiu gdzie kupujesz mąke najlepszej jakosci ?

    • Tosia 25 sierpnia 2012 o 17:55

      Do tej pory kupowałam mąkę w Bomi, szeroki wybór i dobra jakość, jeśli sięgało się po odpowiedni produkt, ale w tej chwili Bomi splajtowało, więc sama mam z tym problem, gdzie teraz będę ją kupować. Planuję w najbliższym czasie wycieczkę do pobliskiego młyna. Wiem też, że sporo osób zamawia mąkę przez Internet np. z tej strony http://www.bogutynmlyn.pl/

  • Danuta 24 sierpnia 2012 o 21:55
    Ocena:

    Wspaniały blog ,nareszcie mam pole do popisu Zamierzam wszystko upiec co tylko wyczytam ,już nie kupię chleba w sklepie nie ma mowy ..Rankiem upiekę chleb i rogaliki maślane..Dziewczyny jesteście wspaniałe Serdecznie pozdrawiam

  • marcin 13 sierpnia 2012 o 14:49
    Ocena:

    placek o grubości 50mm ??

    • Tosia 13 sierpnia 2012 o 15:25

      Witam.
      Oczywiście, że nie, wkradł się błąd, chodziło o 5 mm, czyli 0.5 cm. Placek ma być cieniutko rozwałkowany.
      Pozdrawiam.

  • Asiek 5 sierpnia 2012 o 20:26
    Ocena:

    Uwielbiam takie małe cudeńka:)

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Ziarna słonecznika
Ziarna słonecznika
Wyjątkowo smakowite ziarna o naturalnie orzechowym smaku, które dzięki prażeniu stają się bardziej intensywne.
Dowiedz się więcej