Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Mąkę przesiewamy do misy, mieszamy z cukrem, drożdżami i solą. Mus/puree z dyni przelewamy do rondelka, dodajemy wody i podgrzewamy na małym ogniu, aż będzie letnie. Ciepły, rozwodniony mus stopniowo dodajemy do suchych składników i wyrabiamy ciasto ręcznie lub mikserem.
pierwsze wyrastanie
60 min
pierwsze wyrastanie
2. Po kilku minutach przekładamy ciasto do podsypanej mąką misy, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu, zostawiamy na godzinę.
drugie wyrastanie
40 min
drugie wyrastanie
3. Wyrośnięte ciasto przekładamy na posypaną mąką stolnicę i dzielimy na 6-8 części. Z każdej części formujemy okrągłą bułeczkę, które kładziemy na blasze wyłożonej pergaminem i posmarowanej oliwą. Bierzemy mały kieliszek/zakrętkę i wycinamy środki w przyszłych bajglach. Bułeczki przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 40 minut.
gotowanie ciasta
8 min
gotowanie ciasta
4. W dużym garnku gotujemy wodę z łyżką cukru. Wyrośnięte bajgle wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy po 1 minutę na każdą stronę. Podgotowane bajgle kładziemy ponownie na blasze wyłożonej pergaminem.
pieczenie
25 min
pieczenie
5. Rozbełtanym jajkiem smarujemy wierzch bajgli i posypujemy pestkami dyni. Blachę wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy w 200 stopniach przez 20-25 minut, aż będą rumiane.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Joanna 10 października 2016 o 22:04

    Po komentarzach widzę że docieram do wspaniałych przepisów z kilku…. letnim opóźnieniem. Nie mogłam nie napisać komentarza. Właśnie upiekłam te pyszne bułeczki i pozjadałam jeszcze ciepłe „środki” 🙂 Jadłam coś takiego po raz pierwszy nie mówiąc o samodzielnym pieczeniu. Nie miałam mąki białej tylko razową ale za radą -dodałam ciut więcej wody. Bajgle są sprężyste i przepyszne. Dziękuję Tosiu 🙂

    • Tosia 11 października 2016 o 17:55

      Dzięki za komentarz 🙂 Chociaż z samej mąki razowej to nie wiem czy trochę nie wyszły gnioty? Ale jeśli smakowały to w wersji z jasną mąką będą jeszcze smaczniejsze!

  • Joanna 9 grudnia 2015 o 11:23

    Mam make typ 550. Czy moglabym jej uzyc?

  • sandra 30 września 2013 o 11:07

    GRAZIE!!! bellissimo ciambelle e bellissima ricetta!!! grazie cara per aver partecipato, a prestissimo!!!

  • Marta 27 września 2013 o 15:17

    Witam:) właśnie upiekłam. Trzymałam się przepisu wyjątkowo.. wyszły przepyszne, jednak mam kilka pytań 😉 Co można byłby zrobić (jeśli taki był zamiar, a mi się nie udało) aby były bardziej miękkie. Wyrabiałam dosyć długo, wyrosły bardzo.. Bałam się że ciasto i tak jest zbyt lejące bo przyklejało się do rąk gdy lepiłam kulki, podsypywałam mąką. Proszę o sugestie co mogło pójść nie tak 😀 Ale smak przedni!!! Super przepis, zaraz robię następną porcję bo wyszło ich tylko 11sztuk.. Zaraz nie będzie 😀 Pozdrawiam serdecznie.

    • Tosia 28 września 2013 o 09:37

      Witam serdecznie. Bardzo się cieszę.
      Zastanawiam się dlaczego bajgle nie wyszły miękkie, moje miały mocną i złocistą skórkę, ale w środku były przyjemnie puszyste. Z tego co Pani napisała wszystko było zrobione według przepisu, ale często na takie rzeczy wpływają dosłownie drobnostki jak np. jakość mąki, pominięcie przesiania mąki, czy „twarda” woda. Drożdże których Pani użyła były świeże, czy suszone?
      Z bajglami to jest tak, że metoda obgotowania ich przed pieczeniem sprawia, że skórka się robi złocista, myślę, że w przypadku Pani bajgli to miało spore znaczenie i wpłynęło na to, że nie wyszły aż tak miękkie jak powinny. A może by tak następnym razem pominąć ten efekt i od razu je upiec? Wtedy już na pewno nie powinny wyjść twarde.
      Pozdrawiam i mam nadzieję, że jakoś udało mi się naprowadzić na rozwiązanie tej zagadki 🙂

      • Marta 28 września 2013 o 11:07

        Mąka na pewno była dobrej jakości, drożdży użyłam świeżych.. No i pominęłam etap smażenia, od razu poszły do pieca 🙂 No nic zobaczymy następnym razem! Pozdrawiam.

        • Tosia 28 września 2013 o 11:40

          A ile świeżych drożdży Pani użyła? Na takie proporcje wystarczy 10 g, więc 1/10 kostki, a z drożdży należy wcześniej przygotować zaczyn. Być może zachwiały się proporcje, bo spora ilość drożdży sprawia, że ciasto wychodzi właśnie twarde.
          Bajgle przed pieczeniem miały być ugotowane, a nie usmażone i to właśnie nadaje im puszystości w środku, a na zewnątrz skórka wychodzi złocista. Następnym razem proszę spróbować tak zrobić, na pewno będzie różnica!
          Pozdrawiam 🙂

  • Martyna 24 września 2013 o 23:15

    a można użyć mąki razowej ? 🙂

    • Tosia 25 września 2013 o 11:27

      Można, ale konsystencja ciasta będzie inna, w takim wypadku radziłabym intuicyjnie kontrolować ciasto, być może będzie potrzebowało minimalnie więcej wody. Bajgle wyjdą też bardziej zbite, bo tylko z mąki pszennej o niskim typie mogą wyjść puszyste. Pozdrawiam 🙂

  • bielinka 23 września 2013 o 20:57

    rewelacyjne! muszę wypróbować 🙂

  • magda 23 września 2013 o 15:11

    ooo, upiekę! na pewno upiekę! 🙂

  • Agnieszka 23 września 2013 o 14:44

    witam, a woda do gotowania ma być posolona czy posłodzona, bo w przepisie są sprzeczne informacje:) pozdrawiam i zabieram się do pieczenia:)

    • Tosia 23 września 2013 o 15:02

      Witam.
      Woda powinna być posłodzona, tak jak wspomniałam o tym we wstępie. Muszę być bardziej skupiona przy pisaniu przepisu, bo nie wiem jak to się stało, że napisałam z łyżką soli, gdy myślałam o cukrze!
      Już poprawiam, więc dziękuję za komentarz i życzę smacznego 🙂

  • Karolina 23 września 2013 o 14:38

    Cudnie!!Ja właśnei szukam pomysłów na wykorzystanie dyni ( oprócz zupy, ciasta, placków i dżemu) 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej