Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Mąkę wsypujemy do misy, dodajemy drożdże, jogurt naturalny i sól. Powoli wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto ręką lub mikserem przez ok. 5 minut.
wyrastanie
90 min
wyrastanie
2. Elastyczne ciasto zostawiamy w misce, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na 1,5 h.
formowanie
5 min
formowanie
3. Wyrośnięte ciasto przekładamy na oprószony mąką blat. Dzielimy na 6 lub 8 części. Z każdej z nich formujemy podłużny placuszek w kształcie łezki, spłaszczając go delikatnie dłonią.
smażenie
30 min
smażenie
4. Tak uformowane chlebki smarujemy oliwą wymieszany z przyprawami i smażymy na rozgrzanym woku po 2-3 minuty z każdej strony. Gotowe chlebki naan serwujemy od razu lub owijamy w ściereczkę, aby zachowały dłużej świeżość.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Ania 9 grudnia 2020 o 16:25

    Wyszły przepyszne!

  • Boya 7 sierpnia 2014 o 10:10

    Serdecznie dziękuję za cenne porady 🙂
    Polecone przepisy napewno wypróbuję, bo odkąd znalazłam waszą stronę przestałam kupować chleb 😉

    pozdrawiam

  • Boya 6 sierpnia 2014 o 13:44

    Czyli chleby z mąki żytniej zawsze będą bardziej zbite od tych z mąki pszennej? a proszę mi jeszcze powiedzieć jaką konsystencję powinno mieć ciasto chlebowe z mąki pszennej, a jaką z mąki żytniej? chodzi mi to czy powinno być bardziej suche czy wilgotne i klejące? I jeszcze jedno pytanko mam do Pani, według któreg Pani przepisu upiec chlebek, żeby miał takie piękne „dziury” po upieczeniu?

    z góry pięknie dziękuję 🙂

  • Boya 6 sierpnia 2014 o 09:59

    Ciekawy przepis, muszę wypróbować, ponieważ bardzo lubię taką kuchnię.
    Muszę jeszcze zapytać Was, doświadczonych w wypiekaniu chlebka, co może być przyczyną tego, że moje chlebki na zakwasie , mimo tego że pięknie wyrastają, po upieczeniu są trochę zbite i ciężkie, brakuje mi w moich chlebkach tych „dziur” i elastyczności. Czy to zależy od przepisu, czy może mój zakwas jest jeszcze za młody (słaby), chociaż ostatnio tak bąbelkuje że ucieka mi ze słoika.
    Proszę o rady i wskazówki co robię nie tak.

    dzięki, pozdrawiam

    • Tosia 6 sierpnia 2014 o 10:43

      Ciesze się, że przepis przypadł do gustu.
      Jeśli chodzi o problemy z wypiekami na zakwasie, chętnie pomogę, ale musiałabym poznać szczegóły z jakich przepisów Pani korzystała. Zakwas może być jeszcze nie do końca aktywny, ale zbite chleby często wychodzą ze źle zastosowanych proporcji (dlatego waga kuchenna jest niezbędna) oraz ze złego sposoby wyrabiania. Ciasto dłużej wyrabiane jest bardziej elastyczne, ale to dotyczy bardziej pszennych i orkiszowych wypieków.
      Domowy chleb żytni nie przypomina tego ze sklepu, bo powinien być zbity z natury (a nie napompowany i zabarwiony karmelem jak sklepowy).
      Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej