Macie ochotę na lekko wilgotny, pachnący chleb z nutą słodyczy? Chleb żytni owsiany na zakwasie ma to wszystko i jeszcze więcej!
Macie ochotę na lekko wilgotny, pachnący chleb z nutą słodyczy? Chleb żytni owsiany na zakwasie ma to wszystko i jeszcze więcej!
mąka żytnia razowa 400 g
mąka pszenna typ 650 200 g
letnia woda 250 ml
sól 1,5 łyżeczki
puree z dyni 20 ml
aktywny zakwas żytni 100 g
płatki owsiane 100 g
żurawina suszona 75 g
8 godz. 40 min.
Czas całkowity
8 godz.
Czas wyrastania
40 min.
Czas wypieku
1. Do miseczki wsyp płatki owsiane górskie. Zalej je wrzątkiem, przykryj talerzykiem i odstaw aby spęczniały na ok. 10 minut.
2. Przerzuć płatki do dużej miski, w której będziesz zagniatać chleb. Do tej samej dużej miski wrzuć wszystkie składniki oprócz wody. Zacznij zagniatać je rękami.
3. Powoli dolewaj ciepłą wodę, cały czas zagniatając ciasto. Zagniataj kilka minut.
4. Ciasto powinno mieć jednolitą, lepiącą się konsystencję.
5. Prostokątną foremkę o długości 20 cm wysmaruj tłuszczem i obsyp mąką z pełnego przemiału lub otrębami. Umieść w niej ciasto, uklep w środku i przykryj folią aluminiową.
6. Odstaw w ciepłe miejsce na ok. 8 godzin lub na noc do wyrośnięcia.
7. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. W nagrzanym piekarniku umieść chleb i piecz go przez ok. 40 minut z funkcją pieczenia z góry i z dołu. Po upieczeniu daj mu chwilę ostygnąć, wyjmij go z formy i daj mu ostygnąć do końca umieszczając go na kratce od piekarnika.
Czy można pominąć drożdże?
Tak, można 🙂
Witam Tosiu
Czy te 20g (ile to na łyżki) oliwy dajesz do środka ciasta, czy tylko do natłuszczenia foremki?
Czy ciasto do rośnięcia powinno być przykryte ściereczką lub folią spożywczą?
Czy składniki na ciasto można wymieszać drewniną łyżką ?
Proponuję dać 1,5 łyżki oliwy do ciasta 🙂 Ciasto zawsze musi być przykryte, albo ściereczka, albo folią spożywczą, jest to kwestia dowolna.
Wyrabiać można ręcznie, mikserem lub drewnianą łyżką.
Powodzenia!
Witam. Czy Żurawine mogę zastąpić slonecznikiem lub ewentualnie pominąć i czy wtedy zmieniają się proporcje innych składników? Pozdrawiam
Dzień dobry. Żurawinę można zastąpić słonecznikiem lub pominąć. Proporcje będą bez zmian, bo to drobne różnice 🙂
Nie rozumiem. Wyhodowanie zakwasu to proces przynajmniej 4- 5 dni. Zatem znacznie dłużej niż 8 godzin. Wierzę, że chlebek jest pyszny, ale chyba o wypieku na zakwasie nie ma tu mowy.
Pozdrawiam
Zachęcamy wszystkich czytelników do przechowywania wyhodowanego już zakwasu i dokarmiania go jedynie w celu upieczenia chleba. Proces dokarmiania trwa dodatkowe 8 godzin.
Pozdrawiam,
Mi też wyrósł szybciej, ale czekałam do upłynięcia tych 8 godz z nadzieją, że może jeszcze troszkę pójdzie w górę (: Chlebek smaczny, upiekłam jak zwykle trzy (dwa do zamrożenia). Pozdrawiam
Witam.
Upiekłam przed chwilką ten chlebek, rósł mi tylko 4 godziny i wyszedł piękny. Oczywiście musiałam zjeść kawałeczek jeszcze ciepłego chleba, jest pyszny. Pozdrawiam
Witam.
Piekę chlebki z Waszych przepisów już od października ubiegłego roku i na początku piekłam na drożdżach, ale jak zrobiłam zakwas, który w tej chwili jest już mocno aktywny, piekę chlebki właśnie na zakwasie i zawsze 2 właśnie dlatego , że zachowują świeżość nawet do tygodnia. Natomiast czasami , kiedy potrzebuję chleba „na już” piekę na drożdżach, które też się bardzo sprawdzają, ale tylko jeden, bo właśnie szybko czerstwieją. Mam natomiast czas na to aby przygotować ciasto na zakwasie zanim zjemy chlebek na drożdżach. Nasz ulubiony chlebek na zakwasie to żytni a na drożdżach to piekłam już kilka różne. Przepisy macie naprawdę super i wszystkie się udają. Pozdrawiam.
Kolejny super chlebek do wypróbowania (:
Witam!
Dopiero się uczę pieczenia chleba na zakwasie czyli jestem początkującym piekarzem:) czy włożyć chleb
do kekesówki to oznacza także do garnka rzymskiego (namoczonego) na całą noc?
Można tak zrobić? czy lepiej w misce i potem przełożyć? Pozdrawiam
Dzień dobry,
Tak na dobrą sprawę, to jeśli Pani już piekła kilka razy w garnku rzymskim to proces jego namaczania prawdopodobnie nie będzie konieczny. Być może posmarowanie formy i posypanie płatkami tak jak w przypadku keksówki w zupełności wystarczy 🙂 Ciasto może bezpośrednio wyrastać w garnku przez noc, proszę jednak kontrolować proces wyrastania, bo być może ciasto urośnie szybciej niż w 8 godzin, a im dłużej ciasto na chleb żytni wyrasta, tym potem będzie kwaśniejsze. Przekładanie ciasta z misy w przypadku chleba żytniego nie jest konieczne, bo ciasta żytniego się nie składa wielokrotnie.
Mam nadzieję, że pomogłam.
Pozdrawiam 🙂