Chleb razowy na drożdżach
Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, tęsknił za smakiem prawdziwego, domowego chleba. Chleba, który pachnie tradycją, rodzinnymi kuchniami i beztroskimi chwilami przy wspólnym stole. Dziś chcę Wam przypomnieć ten zapach i smak, dzieląc się przepisem na chleb razowy na drożdżach.
Chleb razowy jest jednym z najstarszych wypieków, jaki znamy. Bogaty w błonnik, minerały i witaminy, stanowi doskonałe źródło energii na cały dzień. W połączeniu z drożdżami, które dodają mu puszystości i charakterystycznego aromatu, tworzy kompozycję idealną dla każdego, kto ceni sobie autentyczność i jakość.
Wykorzystanie zaczynu w tym przepisie gwarantuje nam głębszy smak oraz lepszą strukturę chleba. Co więcej, proces długiego wyrastania dodatkowo wzmacnia aromat i poprawia trwałość pieczywa.
Drożdże są ważnym składnikiem chleba razowego na drożdżach. W tym przepisie użyłam drożdży suszonych instant. Nie ukrywam, że ze względu na czas, przechowywanie oraz świadome kontrolowanie konsystencji ciasta – zdecydowanie chętniej używam w kuchni drożdży instant, czyli suszonych. Na nich opiera się większość przepisów Smakowitego Chleba. Nie powinno to jednak stanowić problemu dla osób, które wolą korzystać z ich świeżej formy. Jeśli chcecie użyć świeżych drożdży, to musicie przeliczyć ich ilość. Jak to zrobić? Dowiecie się ze smakowitego poradnika „Jak przeliczyć drożdże suszone na świeże?„.
Porady kulinarne, jak upiec chleb razowy na drożdżach:
- Zaczyn: Zaczyn jest kluczowym elementem tego przepisu. Dzięki niemu chleb nabiera głębszego smaku i lepszej tekstury. Upewnij się, że pozwolisz mu odpowiednio wyrosnąć i że jest dobrze aktywowany, zanim dodasz resztę składników. Więcej na temat „Chleba na drożdżach” znajdziesz w tym poradniku.
- Mieszanie składników na chleb: Gdy dodajesz wodę i drożdże do mąki, mieszaj składniki aż do uzyskania jednolitej masy. Chleb musi być dobrze wyrobiony, by ciasto było elastyczne, gładkie i lśniące, a siatka glutenowa mocna i dobrze rozwinięta. Co to znaczy? Po rozciągnięciu kawałka ciasta na chleb nie rwie się ono, tylko ciągnie jak guma aż do momentu, że staje się tak cienkie, że przenika przez nie światło.
- Czas wyrastania: Chociaż wskazany czas wyrastania to prawie 12 godzin, zależy to także od temperatury w Twoim domu. W cieplejszym otoczeniu ciasto może wyrosnąć szybciej. Obserwuj ciasto chlebowe i pozwól mu podwoić objętość.
- Formowanie bochenka: Po wyrastaniu delikatnie wyłóż ciasto chlebowe na stolnicę i już nie zagniataj, tylko formuj bochenek rozciągając i składając ciasto. Unikaj nadmiernego wyciskania powietrza z ciasta.
- Pieczenie chleba w żeliwnym naczyniu: Do pieczenia użyj żeliwnego naczynia z pokrywką. Musi być dobrze nagrzane. Więcej na temat „Chleba pieczonego w żeliwnym garnku” pisże w poradniku, do którego odsyłam tutaj.
- Studzenie chleba: Po upieczeniu pozwól chlebowi ostygnąć na kratce przynajmniej przez godzinę przed krojeniem. Dzięki temu skorupa będzie chrupiąca, a wnętrze chleba miękkie.
- Przechowywanie pieczywa: Chleb razowy najlepiej przechowywać w lnianym worku lub ściereczce. Jeśli chcesz przedłużyć świeżość chleba, możesz go pokroić i zamrozić.
Zawsze możecie zadać mi pytanie w komentarzu pod przepisem lub napisać, jak smakowały Wasze domowe wypieki 🙂
Inne przepisy na domowe chleby:
Dla fanów tradycyjnych chlebów mam przepis na bochenek ze starych odmian pszenicy, czyli chleb z płaskurki, jak i przepis na chleb z samopszy na zakwasie.
Jakieś pytania o pieczenie chleba w domu?
Zawsze możecie zadać mi pytanie w komentarzu pod przepisem lub napisać, jak smakowały Wasze domowe wypieki 🙂
Po co tak agresywnie panie Grzegorzu
Podajesz wartości w ml, g, a tu nagle ni z gruszki ni z pietruszki 0,13 łyżeczki – bzdura
Dziękuję za uwagi. Przekażę opinię do osób odpowiedzialnych za tę część wyglądu przepisów.
Pozdrawiam serdecznie!
Hey czy w tym przepisie jest błąd z ilością drożdży? 0,13 łyżeczki ?
1/8 łyżeczki do zaczynu i później 1 łyżeczka (około 5g) do ciasta włąściwego. Podane ilości są prawidłowe.