Co powiecie na wypieki na zakwasie pszennym? Tu znajdziecie dokładny przepis na zakwas pszenny.
Jeśli do tej pory piekliście tylko na zakwasie żytnim, to smak tego chleba może Was zadziwić. Już sam zakwas jest nie tylko lżejszy i jaśniejszy, ale także różni się zapachem. Chlebek pszenny wyszedł dzięki niemu lekko słodkawy, zupełnie inny niż ten na zaczynie żytnim. Nie tylko smak chleba jest delikatniejszy, ale także jego miąższ.
Czy ten chleb może wyrastać w lodowce, a jeśli tak, to na jakim etapie go tam schowac? Po pierwszym wyrastaniu czy po uformowaniu i wlozeniu do formy?
Może. Do lodówki wstawiamy chleb szczelnie owinięty folią na ostatnie wyrastanie – po przełożeniu do foremki/koszyka do wyrastania i odczekaniu aż ciasto zacznie rosnąć.
Super, chleb wyszedł lepszy niż zawsze. 🙂
Bardzo się cieszę i życzę smacznego 🙂
Świetny przepis, już parę razy piekłam chlebek i wyszedł super! Dziękuję
Witam,
upiekłam już 4 chlebek z Pani przepisu.Wszystkie zniknęły w mgnieniu oka:). Pieczone były na zakwasie orkiszowym z Pani przepisu. Ostatni chlebek piekłam na zakwasie orkiszowo-pszennym(niestety mąka orkiszowa skończyła się,a zakwas dokarmiłam pszenną) i chlebek pękł z boku, wzdłuż. Dodałam też troszkę ok.łyżeczki drożdży suchych. Być może nacięcie następnym razem coś pomoże?To dopiero moj początek z pieczeniem chleba,ale jestem już zafascynowana:)Pozdrawiam
Pani Tosiu! Piekny ten chleb , podziwiam Pani wypieki ale uwazam , ze jesli pieczemy chleb na zakwasie , to nie dodajemy drozdzy . Owszem , sa osoby ,ktore to robia , ale to przeczy z wlasciwosciami takiego chleba . Uwazam , ze albo zakwas , albo drozdze , mieszanka nie ma sensu . Pozdrawiam serdecznie .
Dzień dobry, czy ten chleb można upiec tak jak popularny chleb w garnku czy lepiej nie ryzykować?
Można 🙂
Dziękuję 😊 w piątek robiłam chleb na tygodniowym zakwasie ale wyszedł płaski. Teraz jednak dodałam drożdży i myślę że zanim upiekę chleb na samym zakwasie to jeszcze z tydzień do dwóch go podchoduję.
Dzień dobry, mama jeszcze jedno pytanie jeśli można. Czy na chlebie na zdjęciu w tym przepisie skórka jest chrupiąca? Czy raczej miękka. Lubię tą chrupiącą ale strasznie się kruszy przy krojeniu i zastanawiam się jak uzyskać taką miękką? Czy ma Pani jakieś sprawdzone sposoby?
W przypadku tego przepisu skórka była chrupiąca.
Proponuję przez pierwszych 10 minut piec chleb z termoobiegiem i z kostkami lodu/wodą w żaroodpornym naczyniu na dole piekarnika.
Dziękuję. Skórka wyszła fajna chrupiąca ale nie taka gruba jak przy chlebie z garnka, który piekłam z innej strony
Moj pierwszy chleb na zakwasie pszennym:)Bardzo dziekuje za przepis…wyszedl piekny a w smaku jeszcze lepszy…dobrze, ze sa takie strony jak Wasza za co serdecznie dziękuje. pozdrawiam i proszę mnie oczekiwać w komentarzach na innych przepisach:)Bo bedę tam częstym gościem!A funkcja zdjęć wypieków czytelników byłaby super opcją.Pozdrawiam ciepło!
Super, bardzo nam miło 🙂 🙂
I czekamy na kolejne komentarze o udanych wypiekach!
Witam,
dziękuję za odpowiedź. Chleb na zakwasie juz pieklam, z tym, ze wlasnie na zakwasie zytnim.
Ok, czyli w moim nazewnictwie to zaczyn jest 😉
W takim razie ile zakwasu nalezy dac przed dokarmieniem vel zrobieniem z niego zaczynu ?
Ja wykorzystuję tyle zakwasu ile zostaje mi z poprzedniego pieczenia. Czasem to 2 łyżki, czasem 8. Dodaję ok. 100 lub 150 g mąki i proporcjonalną ilość wody, a po 8 godzinach po prostu odmierzam potrzebną ilość aktywnego zakwasu, a resztę odkładam ponownie do lodówki.
Chciałam się zdjęciem pochwalić jak wyszedł chleb, ale nie ma opcji, żeby dodać 🙂
Dziękujemy za komentarz, pomyślimy w takim razie o takiej funkcji 🙂
Witam,
zrobilam wlasnie zakwas pszenny i mam zamiar upiec na nim chlebek pszenny- zytni juz nam sie przejadl 😉
W przepisie podane jest 300g zakwasu aktywnego i teraz moje pytanie- zakwasu czy ZACZYNU?
Jesli zaczynu, to w jakich proporcjach zakwas a w jakich pozostala maka i woda?
Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Na początek przygód z zakwasem pszennym polecałabym inny przepis np. ten : https://smakowitychleb.pl/chleb-cukinia-zakwasie-zytnim/
Oczywiście można tutaj zrezygnować z dodatku cukinii lub zamiast warzywa dodać np. ziarna, ale proporcje w tym wypieku są o wiele niż w wyżej napisanym przepisie, więc polecam recepturę.
Aktywny zakwas to w moim języku dokarmiony zakwas 8 godzin wcześniej, czyli można go już nazwać zaczynem.
Zakwas dokarmiam w proporcjach 1:1, czyli na 100 g mąki razowej – 100 g leniej wody.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dziękuje za szybką odp.:) Jest Panie błyskawiczna:) Mam jeszcze jedno pytanie Pani Tosiu czy chleb jest lepszy z zaczynu? czy z samego zakwasu dokarmionego?Wiadomo zakwas trzeba dokarmić 10-12 godz przed pieczeniem, a zaczyn?… powstaje z dokarmionego zakwasu i póżniej też trzeba czekać 10 godz. zeby zrobić ciasto własciwe z zaczynu..jak to jest??? pozdrawiam Mati
Nie będę w tej kwestii obiektywna, ja stosuję jedynie metodę z zakwasami, dobrze mi się z nimi pracuje i nie zamierzam tego na razie zmieniać, więc nie poradzę jak to wypada w praktyce z zaczynem.
Pozdrawiam 🙂
Pani Tosiu, a czy można dokarmić zakwas 200gmąki i 200g wody?
Można dokarmić zakwas taką ilością. Z
darza mi się również dokarmiać w proporcjach ok. 300 g mąki i 300-330 ml wody, wtedy zazwyczaj rozkładam zakwas na dwa słoiki.
Pozdrawiam 🙂
Coś wspaniałego ten chlebek, przepięknie wyrasta.
Pozdrawiam
Hej!
Piekłam juz ten chleb kilka razy i bardzo nam skamuje. Wyrasta koncertowo!
Ale teraz chciałam troszke pokombinować i zastanawiam się nad zamianą mąki chlebowej na razową.
Czy powinnam zwiększyć ilośc zakwasu, żeby lepiej sobie poradzil z cięższą mąką i lepiej wyrósł?
Pozdrawiam.
Hej!
Ilości zakwasu już na pewno nie zwiększamy, bo w tym przepisie i tak jest go całkiem sporo. Może się wydłużyć czas wyrastania, chociaż nie sądzę.
Czasem tak piekę, że używam np. 450 g mąki pszennej razowej i 100 g chlebowej, by dodać wypiekowi trochę puszystości. Nie jest to jednak konieczne, może być sama mąką razowa.
Pozdrawiam i życzę smacznego.
Hej Tosia 🙂
Nic tak nie cieszy piekarza jak pochlebne opinie nt. jego wypieków lub też przepisów___ dlatego też ukłony w Twoją stronę za ten przepis- genialny ! 🙂
Chlebki piekę od ok roku___ zaczynałem od Waszych przepisów i tego się trzymam 🙂
Pszenny zakwas zagościł u mnie na dobre – z tego przepisu chleb piękę 2 razy w tygodniu. Piekę jednak w niższej temperaturze bo mi się za bardzo spiekał od dołu.
Prawdziwy bochen wychodzi z tego przepisu. Idelany do wszystkiego, miękki , sprężysty.
Hej 🙂
To prawda, komplementy dla kucharza zawsze są muzyką dla jego uszu. Tak samo jak komentarze, w których okazuje się, że dany przepis sprawdza się w czyjejś kuchni.
Dziękuję za wiadomość, cieszę się, że chleb smakuje!
Pozdrawiam.
40 minut na pieczenie chleba to zdecydowanie za krótko.Ja piekę 1 godz.20min. jest super wypieczony i rumiany.
A ja przy bochenku zawierającym 500 g mąki, chleb piekę ok. 40 minut. Wszystko zależy od mocy piekarnika, techniki w jakiej wypiekamy chleb i jego gramatury.
Przy niskiej gramaturze, w moim piekarniku, po ponad godzinie chleb byłby przypalony z wierzchu i suchy w środku.
witam jak trzeba zrobic ten zakwas jakie proporcje i ile czasu musi stac
Witam.
Informacje dotyczące hodowli zakwasu pszennego znajdzie Pani tutaj: https://smakowitychleb.pl/zakwas-pszenny-krok-po-kroku/
Mam nadzieję, że wszystko będzie jasne 🙂
Pozdrawiam.
Witam
czy na zakwasie pszennym mozna piec chleb zytni, i odwrotnie -na żytnim zakwasie chleb pszeenny?
Witam.
Tak, można je w taki sposób mieszać, planuję w przyszłym tygodniu zamieścić przepis na chleb pszenny na zakwasie żytnim,
chociaż chleb żytni na zakwasie pszennym też musi być ciekawy.
Witam! Mam pytanie dotyczące zakwasu…Niedawno zrobiłam zakwas żytni 🙂 Udało się! Teraz mam ochotę na chlebek z przepisu powyżej, wczoraj wyjęłam swój zakwas i dokarmiłam, ale mąką pszenna razową??Teraz pracuje, tylko zastanawiam się czy to nie wpłynie na chleb? A i czy zamiast mąki chlebowej 650 mogę dać mąkę pszenna razową 2000??Proszę o pomoc 🙂
Witam.
Nie słyszałam o takiej praktyce, by zakwas żytni dokarmiać mąką pszenną razową, ale mogę na „chłopski rozum” odpowiedzieć, że to powinno się udać. Na pewno to wpłynie na smak chleba, właściwości zakwasu i konsystencję.
Jeśli ma Pani możliwość dodać mąkę żytnią razową, to radziłabym jednak nie kombinować. Jeśli ma Pani jedynie pszenną, proszę spróbować.
Czekam na wieści, co Pani zdecydowała i jakie efekty.
A w razie czego chętnie polecę inne przepisy z wykorzystaniem zakwasu żytniego.
Mam 3 zakwasy: zytni, pszenny i razowy pszenny…..Pszenny jest podobno 100 letni….dostalam od Wloszki……i naprawde bombluje…dobrze. Pieke na nim chleb pszenny……Nigdy nie mieszam gdy dokarmiam zakwasy, natomiast czesto mieszam jak robie zaczyn…. Jest roznica w smaku w zaleznosci jaki zakwas uzywam. do pieczenia uzywam Dutch oven……(w piekarniku nagrzewam ) …i pieke w piekarniku…Dutch oven to zeliwne naczynie z przykrywka. Chleb zawsze wychodzi dobry…..zytnio-Razowy pieke w foremce …..jesli tylko z maki zytniej razowej. Dlatego ze zupelnie inna jest struktura…bardziej ciezki i mokry…..
Jesteś świetnie zorganizowana i wygląda na to, że masz świetnie dopracowane swoje metody. Podziwiam!
Mam może troszkę głupie pytanie, ale 300 g aktywnego zakwasu pszennego to ile to łyżek (lub szklanek)?? Pozdrawiam
Łyżka aktywnego zakwasu pszennego waży ok. 20 gram. Niestety nie mam w tej chwili aktywnego zakwasu, by sprawdzić wagę szklanki zakwasu.
Czyli 300 g zakwasu to ok. 15 łyżek.
Pozdrawiam i życzę udanych wypieków.
A widzisz, z wiekiem to człowiek ma wiele niedostatków… Przepraszam, że tak często komentuję, możesz sądzić, że czepliwie ale to złudzenie. Zawsze z ciekawością oglądam Twoje wypieki i naprawdę jestem pod wrażeniem. Serdecznie Pozdrawiam.
Masz rację, że jest zupełnie inny. Ja nie dodaję drożdży bo dzikie drożdże z zakwasu rosną wolniej i te z proszku je przerastają.
http://vegarnkowo.blogspot.com/2012/11/chlebek-pszenny-na-zakwasie.html
Pozdrawiam.
Tak, dlatego właśnie drożdże podane są w tym przepisie z gwiazdką, można je dodać, aby przyśpieszyć czas wyrastania, ale nie jest to konieczne.
Pozdrawiam.