Przepis

przygotowywanie zaczynu
480 min
przygotowywanie zaczynu

1. Dzień 1. Przyrządzamy zaczyn żytni. Wcześniej przygotowany zakwas łączymy z 130 g mąki żytniej razowej i wodą (120 ml). Składniki mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na noc. Otręby żytnie wrzucamy do miseczki i zalewamy 220 ml wrzącej wody (zdjęcie numer 2, krok 1). Otręby powinny zostać zakryte wodą i dokładnie wymieszane. Miseczkę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na noc.

wyrabianie
3 min
wyrabianie

2. Dzień 2. Do zaczynu dodajemy 90 g pozostałej mąki żytniej razowej oraz 110 ml wody. Dokładnie mieszamy.

wyrastanie
240 min
wyrastanie

3. Odstawiamy na kolejne 4 godziny. Po tym czasie zakwas powinien zwiększyć swoją objętość i mieć trochę wklęsłą powierzchnię (zdjęcie numer dwa, krok 2).

mieszanie składników
3 min
mieszanie składników

4. Na suchej patelni prażymy przez kilka minut dwie łyżki mąki razowej. Odstawiamy z ognia i studzimy. Do wcześniej przygotowanego zaczynu dodajemy namoczone dnia poprzedniego otręby. Wsypujemy także mąki: żytnią, razową oraz podprażoną. Na koniec dolewamy letnią wodę i wsypujemy cukier, szybko mieszamy wszystkie składniki, aby dokładnie się połączyły. Konsystencja ciasta chlebowego powinna być raczej luźna. W ostatnim etapie dodajemy sól, rozpuszczoną w odrobinie wody. Składniki jeszcze raz chwilę mieszamy.

wyrastanie
240 min
wyrastanie

5. Na suchej patelni prażymy przez kilka minut dwie łyżki mąki razowej. Odstawiamy z ognia i studzimy. Do wcześniej przygotowanego zaczynu dodajemy namoczone dnia poprzedniego otręby. Wsypujemy także mąki: żytnią, razową oraz podprażoną. Na koniec dolewamy letnią wodę i wsypujemy cukier, szybko mieszamy wszystkie składniki, aby dokładnie się połączyły. Konsystencja ciasta chlebowego powinna być raczej luźna. W ostatnim etapie dodajemy sól, rozpuszczoną w odrobinie wody. Składniki jeszcze raz chwilę mieszamy.

pieczenie
70 min
pieczenie

6. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 220-250 stopni. Przed pieczeniem ponownie smarujemy wodą wierzch ciasta. Pieczemy chleb z włączonym termoobiegiem przez 15 minut. Dalej wyłączamy termoobieg i zmniejszamy temperaturę do 200 stopni. W tej temperaturze pieczemy przez 30 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy przez kolejne 25 minut (w sumie 1 h 10 minut). Upieczony chleb wyciągamy z piekarnika i studzimy w formie. Obkrawamy boki keksówki i wyciągamy ostudzony chleb. Najlepiej smakuje następnego dnia.

Ocena czytelników: 5 z 1 ocen

Wasze komentarze

  • Krystyna 15 grudnia 2022 o 12:30

    Ile cukru należy dodać?

  • Kasia 20 sierpnia 2019 o 19:39

    Jak mam zrobić zaczyn?

    • Tosia 21 sierpnia 2019 o 12:17

      Tak jak jest to opisane w punkcie 1 🙂
      „Dzień 1. Przyrządzamy zaczyn żytni. Wcześniej przygotowany zakwas łączymy z 130 g mąki żytniej razowej i wodą (120 ml). Składniki mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na noc.”

  • Żivile 27 marca 2018 o 17:15

    Bardzo słusznie że pani chcę dodac kminek do chleba, bo prawdziwy Litewski chlebek jest właśnie z nim.Gdy nie ma kminku,to juz nie jest litewski 🙂

  • Dorota 15 maja 2013 o 23:21
    Ocena:

    Zastanowily mnie Pani słowa i poszukałam co to jest zakwas litewski, bo etykieta jest po litewsku:). Hehe, okazuje się, że to piwo:).Kupiłam go u Litwina razem z chlebem z myślą o wypiekach i z niewiedzą jak się robi zakwas:).Dziękuję:).

  • Dorota 15 maja 2013 o 08:54

    Witam
    Na tym blogu jestem pierwszy raz,ale już widzę że będę zaglądać tu bardzo często:).Od miesiąca bawię się w wypiekanie chlebków,ale na drożdżach. Chciałam spróbować z użyciem zakwasu.
    Super strona:).
    Mam pytanie odnośnie chlebka litewskiego.Niedawno kupiłam zakwas litewski.Czy ten mój kupiony zakwas mogę podpisać pod „50 g zakwasu żytniego”?

    • Tosia 15 maja 2013 o 18:24

      Dzień dobry.
      Mam nadzieję, że zostanie Pani u nas na dłużej 🙂
      Jeśli chodzi o pytanie odnośnie zakwasu litewskiego, to przyznam, że się zdziwiłam. Zakwas to naturalny „byt”, który powstaje z mąki i wody w warunkach raczej domowych, pierwszy raz słyszę, że można zakwas kupić w sklepie. Przyznam szczerze, że podchodzę raczej sceptycznie do tego typu gotowców, ale ponieważ go nie widziałam, trudno mi poradzić co w takim wypadku począć, może jest ok.
      Zakwas z którego piecze się chleb musi być dokarmiany, aby był aktywny, a w przypadku takiego nie wiem czego się spodziewać. A co jest napisane na etykiecie? Jestem bardzo zaintrygowana.

      • Marylka 13 marca 2018 o 11:20

        Ja bym nie brała takiego zakwasu. To są płynne zakwasy, które często ludzie kupują do żurku lub – po prostu – wypijają. Zakwaszenie do chleba ma inną konsystencję – bardziej stała niż płynna.

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Pasta z ziaren fasoli z czarnuszką i pieprzem
Czarnuszka? Pieprz? Małe ziarenka ale z charakterem dodają smaku! Smakowita pasta z ziaren fasoli z czarnuszką i pieprzem.
Więcej o tym wariancie
Pestki dyni
Pestki dyni
Charakterystyczne, zielone, płaskie pestki to wyjątkowo smaczna przekąska lub dodatek do codziennej kuchni. Są przyjemnie orzechowe, a prażenie lub pieczenie sprawia, że ich smak staje się jeszcze intensywniejszy.
Dowiedz się więcej