Znacie rzymskie garnki? Wykonane z gliny, znane także pod nazwą Romertopf. Umożliwiają przygotowanie dań bez dodatku tłuszczu, a co za tym idzie zdrowych i lekkich.
Określenie „rzymski” wynika z tego, że już w Starożytnym Rzymie przygotowywano w taki sposób potrawy.
W garnkach tych można także piec chleb i właśnie ten temat chciałam dzisiaj podjąć.
Za sobą mam dopiero kilka chlebów w garnku glinianym. Od niedawna posiadam dwa rodzaje Romertopf, okrągły bez przykrywki oraz podłużny z przykrywką.
Sposób wypiekania chleba w takim garnku bardzo mi przypadł do gustu. Pieczenie jest przyjemne, ponieważ wystarczy wyrobić ciasto na chleb i przełożyć je do wcześniej wymoczonego garnka w wodzie. W garnku tym chleb rośnie, a już wyrośnięte ciasto wkładamy w garnku do zimnego piekarnika. Kroki w wykonaniu w ten sposób chleba są naprawdę proste. Jednak garnek ten posiada swoje zalety, jak i wady.
Jakie są zalety pieczenia w glinianym garnku? :
- Prosty sposób przygotowania. Wystarczy wyrobić ciasto na chleb i przełożyć go do formy.
- Osiągnięcie niezwykle chrupiącej skórki upieczonego chleba.
- Możliwość przygotowania dużego bochenka chleba za jednym razem.
- Wybór pieczenia chleba drożdżowego lub na zakwasie.
Przy pieczeniu w glinianym garnku najbardziej przeszkadza mi jego wielkość. Ze względu na fakt, że piekę praktycznie codziennie, jest to dla mnie problematyczne. Upieczenie dwu kilogramowego chleba na kolacje jest dla mnie problemem. Nie lubię jak jedzenie się marnuje, a tym bardziej chleb. Nie zawsze mam czas i możliwość podzielenia się chlebem z przyjaciółmi i rodziną.
W sytuacji, w której chcę upiec większy bochenek by starczył dla wszystkich podczas przyjęcia, z wielką ochotą sięgnę po gliniany garnek.
Jakie są wady pieczenia w glinianym garnku? :
- Garnki z reguły są duże, dlatego trzeba w nich wypiekać spore bochenki chleba.
- Wiele osób miewa problemy z wyciągnięciem chleba z formy, szczególnie na początku korzystania z garnka.
- Garnek wymaga odpowiedniej „pielęgnacji” przed i po użyciu.
Jak upiec chleb w garnku rzymskim?
- Przed przygotowaniem ciasta na chleb, należy garnek namoczyć w zimnej wodzie i zostawić na 15-20 minut.
- Następnie wylać wodę, osuszyć ścianki i wysmarować je olejem roślinnym (np. słonecznikowym, rzepakowym). Spód i ścianki garnka należy obsypać otrębami lub płatkami owsianymi.
- Przygotowujemy ciasto chlebowe z ulubionego przepisu – bierzemy pod uwagę wielkość garnka i jeśli zajdzie taka potrzeba powiększamy składniki dwukrotnie.
- Do garnka przekładamy wyrobione już ciasto drożdżowe lub na zakwasie. Garnek przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
- Formę z wyrośniętym ciastem wkładamy do zimnego piekarnika, nastawiamy odpowiednią temperaturę i pieczemy według wskazanego czasu w przepisie (w przypadku zwiększenia dwukrotnego składników, wydłużamy proporcjonalnie czas).
- Upieczony chleb wyciągamy z piekarnika, rozgrzany garnek stawiamy na drewnianej desce lub ściereczce. Po krótkim ostudzeniu, odwracamy garnek dnem do góry i wyciągamy upieczony bochenek. Studzimy na kuchennej kratce.
Wasze komentarze