Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie

1. Mąkę mieszamy z solą i drożdżami. W rondelku podgrzewamy mleko, tak by było letnie, lecz nie gorące. Na środku mąki robimy wgłębienie, dodajemy jogurt naturalny i powoli mieszamy z suchymi składnikami. Stopniowo wlewając letnie mleko i oliwę wyrabiamy przez kilka minut ciast, aby uzyskać z niego formę kuli.

pierwsze wyrastanie
60 min
pierwsze wyrastanie

2. Zostawiamy ciasto w misie, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na godzinę.

formowanie
4 min
formowanie

3. Na patelnię wrzucamy posiekany drobno czosnek i 3 łyżki masła. Podgrzewamy aż do rozpuszczenia, pilnując by czosnek się nie przypalił. Zestawiamy z ognia i studzimy. Gdy ciasto powiększy objętość dzielimy ja na 8 części. Każdą kulkę z ciasta wałkujemy w kształt podłużnej łezki. Chlebki naan obsypujemy kozieradką, którą dociskamy palcami lub wałkiem do ciasta. Wierzch chlebków smarujemy roztopionym masłem z czosnkiem.

pieczenie
10 min
pieczenie

4. Piekarnik rozgrzewamy w termoobiegu do najwyższej temperatury 250 stopni. Chlebki kładziemy na rozgrzanej blasze i wkładamy ją na najwyższym stopniu piekarnika. Pieczemy przez 7-10 minut aż chlebki się zarumienią.

Ocena czytelników: 3.67 z 3 ocen

Wasze komentarze

  • Alicja 28 stycznia 2022 o 19:08

    Zabieram sie za nie tylko prosze mi napisac ile chlebkow wychodzi na taka ilosc maki i reszty? Mam jutro gosci i zastanawiam sie czy wyjdzie mi kolo 10 czy robic na 2x😀

  • Halina 19 września 2020 o 16:02

    Upiekłam chlebki. Poezja, cudowny przepis, wszystko wyrosło i wyszło jak nalezy! Jedyną modyfikacją było dodanie do ciasta zmielonego rozmarynu, lubczyku i oregano. Chlebki podbiły serca moich gości. Wielkie dzięki!

  • Wiola 1 września 2019 o 21:15

    Czy chlebki się je ciepłe czy zimne ? A jak długo są dobre o upieczeniu?

  • Sławek 9 marca 2019 o 21:58

    Jest to jeden z kolejnych przepisów na Naan i czytając go miałem wrażenie że został przygotowany przez mężczyznę a tu … Tosia 🙂 gratulacje. Jedyne co mógł bym zasugerować to dorzucić do mąki 1-2 łyżeczki cukru aby ułatwić drożdżom instant namnażanie się. Ja mieszam sezam z mąką a jak kładę chlebki na blasze smaruję je Zatarem z oliwą i solą ….. bomba.

    • Tosia 11 marca 2019 o 16:30

      Nie wiem czy to komplement, bo dlaczego kobieta miałaby gotować i piec gorzej? 🙂
      Jeśli chodzi o dodatek cukru, moim zdaniem niewiele to zmieni w rozwoju drożdży instant, bardziej ten dodatek przydaje się przy drożdżach świeżych. A jako KOBIETA unikam cukru, tam gdzie jego dodatek zbędny.
      Fajny patent z sezamem i zatarem. Pozdrawiam!

      • Sławek 14 marca 2019 o 17:43

        Tak to komplement – i nie chodzi o to że kobiety pichcą gorzej a o to że słabiej opisują przepisy. 🙂

  • Alina 12 grudnia 2017 o 18:46

    A ja mam pytanko odnośnie ustawień w piekarniku: góra -dół, czy sama góra a może górny grill?

  • Marta 15 października 2016 o 13:27

    Chciałabym zrobić ciasto rano, a upiec chlebki po powrocie z pracy i zastananawiam się jak to zrobić. Czy można wyrobić ciasto i włożyć na czas wyrastania do lodówki?

    • Tosia 20 października 2016 o 09:27

      Dokładnie tak, wyrabiamy i do lodówki, a godzinę przed pieczeniem wyciągamy, doprowadzamy do temperatury pokojowej, formujemy i zostawiam do wyrośnięcia w cieple 🙂

  • Renata 28 października 2015 o 15:10

    Chlebki przepyszne , jak zresztą wszystko co proponujecie .Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziękuję za Wasze inspiracje kulinarne.

  • jacek** 14 października 2015 o 14:35
    Ocena:

    proponuje darować sobie takie wypociny.chlebek czosnkowy z jednym ząbkiem czosnku,gdzie w innych przepisac jest od 5 ząbków wzwyż…za to jakaś kozieradka…chyba sama te peany-opinie dla siebie napisałaś…

    • Tosia 14 października 2015 o 17:44

      Przy tak małych chlebkach i przepisie na małą ilość ciasta 1-2 ząbki polskiego czosnku o intensywnym aromacie w zupełności wystarczą. W zamyśle miały to być chlebki naan z czosnkiem, a nie czosnek z chlebkami. Może się Panu nie podobać przepis, zdarza się, ale proponuję na świat nie patrzeć tylko w czarnych barwach i atakować kogoś z takiego powodu, jeszcze oskarżając o pisanie sobie samej komentarzy. Pozdrawiam.

  • Beata J. 9 kwietnia 2015 o 18:35
    Ocena:

    Cudowny przepis 🙂 dodałam od siebie suszone pomidory z solą morską i szczypiorkiem. Przepyszne wyszło, Będę robić często 🙂 a jeden gorący zapodałam sobie z mozarellą, pomidorkiem i oliwą z ziołami, Ciągle mam ślinotok 🙂

    • Tosia 9 kwietnia 2015 o 22:15

      Świetna modyfikacja z dodatkiem suszonych pomidorów 🙂
      Polecam też przepis na chlebki naan z woka/patelni: https://smakowitychleb.pl/chlebki-naan-woka/
      Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

      • Beata J. 10 kwietnia 2015 o 00:56

        Dzięki Wam nauczyłam się piec dobre chleby, drożdże i zakwasy już mi niestraszne i ogóle uwielbiam oba Wasze blogi, często wykorzystuję Wasze pomysły. A na jutro zaplanowałam roladę chlebową z Toskanii. Pozdrawiam gorąco i jeszcze raz dziękuję 🙂

  • Agnieszka 18 października 2014 o 13:16

    Hej, zrobiłam chlebki według Twojego przepisu, były smaczne, ale chyba troche za długo trzymałam w piekarniku, bo masło wyparowała i były suche:P następnym razem dam nieroztopione masło, żeby były bardziej takie wilgotne 🙂 Pozdrawiam !

    • Tosia 19 października 2014 o 23:51

      Hej, cieszę się, że wyszły. A tego typu modyfikacje są jak najbardziej dozwolone 🙂

  • Monia 13 września 2014 o 01:33
    Ocena:

    Super! Pyszne i mięciutkie 🙂 do ciasta dodałam 2łyżeczki suszonych pomidorów z czosnkiem i bazylią i wszyscy się zachwycali 🙂

  • Ewa 14 maja 2013 o 10:58

    A możesz mi podac przepis jak zrobić te chlebki ze swiezych drożdży? dziękuję…. Ewcia

    • Tosia 14 maja 2013 o 22:36

      Oczywiście. Ok. 10 g drożdży kruszymy do miseczki, zalewamy odrobiną letniego mleka (ilość proszę odjąć z przepisu). Dodajemy łyżeczkę cukru, mieszamy i zostawiamy na kilka minut do rozpuszczenia.
      Następnie aktywne drożdże mieszamy z pozostałymi składnikami i działamy według przepisu.

  • zielarz68 14 kwietnia 2013 o 21:53

    Fajnie, ale z tego co widzę to chlebki posypałaś czarnuszką a nie kozieradką. Kozieradka jest żółta i nieco inna w smaku. Ale przepis świetny!

  • patka 11 lutego 2013 o 20:52

    PYCHA! Rewelacja! I jeszcze jak szybko się robi! Gorco polecam i dziękuję za przepis,
    pozdrawiam patka

    • Tosia 12 lutego 2013 o 10:00

      Bardzo się cieszę, że chlebki się udały i smakowały. Zachęcam do wypróbowania też innych przepisów.
      Pozdrawiam serdecznie.

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej