Ryżowo-bananowy chleb bezglutenowy to zamówiona receptura. Na prośbę czytelników przygotowałam kolejny przepis na chleb bezglutenowy. Nie są to najłatwiejsze wypieki, bo nie rosną tak spektakularnie jak chleby np. pszenne, dodatkowo bywają suche i zbite. Dlatego do ciasta warto dodać jajka lub coś klejącego np. namoczone nasiona babki płesznik lub siemię lniane jak w przypadku chleba wieloziarnistego.
Długo zastanawiałam się jaki upiec kolejny chleb, tym razem bez namoczonych nasion i jajek, czyli w wersji wegańskiej. I pomyślałam o bananach, które w ciastach, gdy są rozgniecione mogą śmiało zastępować jajka. Aby mieć pewność, że wypiek nie będzie twardy i suchy, dodałam jeszcze ugotowany ryż.
Do upieczenia tego chleba nie potrzeba skomplikowanych mieszanek mąk bezglutenowych, wystarczy sama mąka ryżowa. A jeśli nie macie wystarczającej ilości mąki ryżowej, to można zastosować radę naszej Czytelniczki p. Marty: „Nie miałam całej potrzebnej ilości maki ryżowej, więc zmieszałam 250 g ryżowej ze 150 g gryczanej pełnoziarnistej, a ryż dodałam brązowy. Ilość wody i drożdży jak w przepisie, i wyszło idealnie.„
Za słowami pani Marty mogę i ja Wam napisać: ryżowo-bananowy chleb bezglutenowy to zdecydowanie najlepszy bezglutenowy chleb, jaki upiekłam – z czystym sumieniem polecam przepis 🙂 A pieczywo bezglutenowe może być smakowite – sprawdźcie więcej przepisów tutaj. Mogę też polecić ten chleb na zakwasie gryczanym (bezglutenowy) lub szybkie bezglutenowe podpłomyki, również w takiej wersji. A dla zaangażowanych domowych piekarzy mam przepis na bezglutenowy zakwas na bazie mąki gryczanej, czyli zakwas gryczany.
A jeśli coś z zakresu pieczenia chleba w domu wymaga wyjaśnienia – pytajcie w komentarzach. Chętnie odpowiem na pytania, jak i przeczytam, jak smakowały Wasze wypieki!
Czy w przepisie ryż 150g jest przed ugotowaniem, czy jest to 150g już ugotowanego?
W składnikach mamy podany ryż już ugotowany w ilości 150g.
Smaczny chlebek mimo, że ma specyficzny smak banana 🙂 Pozdrawiam
Dzień dobry!
Tosiu, mam wszystkie potrzebne składniki, z tym że ryż posiadam tylko pełnoziarnisty – brązowy. Czy to ma jakieś znaczenie?
Zmieni się kolor wypieku, ale to nie jest problem 🙂
Pani Tosiu-jeśli nie mam całej ilości mąki ryżowej -mogę uzupelnić ziemniaczaną?Czy to ryzykowna zamiana i lepiej biec do sklepu?
Można tak zaryzykować 🙂
Pani Tosiu a gdybym chciała zastąpić banany jajkiem -to ile użyć?Niestety akurat nie mam 3 bananów(tylko jeden ) a bardzo chciałabym już dzisiaj spróbować zrobić dla córki ten chleb
Dałabym 2 jajka 🙂
Bardzo polecam ten chleb, udało mi się tylko na nim oraz na ziemniaczanym przepościć 26 dni. Chociaż nikogo do tego nie zachęcam, wydaje mi się że na zwykłym chlebie albo podupadłbym na zdrowiu, albo był w dużo gorszym humorze 🙂 Niech Pan Bóg błogosławi!
Chleb wyszedł bardzo dobry. Nie miałam calej potrzebnej ilości maki ryżowej, więc zmieszałam 250g ryżowej ze 150g gryczanej pełnoziarnistej, a ryż dodałam brązowy. Ilość wody i drożdży jak w przepisie i wyszło idealnie.
Chleb wyszedł pyszny???? polecam
Piekłam chlebek ponad godzinę, wyrósł pięknie, ale cały czas jest mokry w środku 🙁
A ustawiła Pani w piekarniku program góra-dół, aby piekł się równo? Z tym chlebem może być jeden problem, jeśli nasz ryż nie będzie sypki ot zaburzają się proporcje i ciasto jest za luźne, ale po godzinie to już się powinien dobrze dopiec.
Wyszedł piękny, bieluchny, wyrośnięty i o ciekawym smaku. Zaatanawiam się jedynie… jak go przechowywać by jak najdłużej można było go jeść? Pod ściereczką? W woreczku? W lodówce? Da sie go mrozic?
Można zamrozić (warto pokroić na kromki), a jeśli nie to chlebak lub lniany woreczek 🙂
Jakiej konsystencji ma być ciasto ? Bo mi wyszło takie jak jogurt i niestety opadło w piekarniku, a po 40 min dalej jest białe zamiast przyrumienione, a patyczek jest klejacy.
Na pewno nie powinno być jak jogurt, bardziej elastyczne, chociaż wilgotne. Jak ciasto opada to znaczy, że za dużo płynu lub drożdży. Skoro ciasto było za luźne to wiadomo, że problem z płynem, być może ryż nie był odsączony, był za paćkowaty i to zaburzyło proporcje. Przez to też się chleb nie chce dopiec.
chlebek w porządku ! wilgotny w środku, nie kruszy się i nadaje się nie tylko słodkich dodatkow
Cześć 🙂 Mam pytanie o ryż. Czy robimy z niego blenderem papkę? Czy go jakoś zgniatamy? Czy w chlebie od czasu do czasu mają być… ziarna ryżu???
Zrobiłam przepis, ale znęcałam się nad ryżem blenderem, aby powstała z niego paćka, w opisie jest jednak prościej, może więc niepotrzebnie to robiłam 🙂
Pozdrawiam 🙂
Niepotrzebnie, po prostu dodajemy ugotowany ryż. Ziarenka się „wtapiają” w miąższ, tak się często piecze chleby ryżowe 🙂
Wczoraj piekłam 🙂 Super chlebek. Dziękuję za przepis 🙂
Pozdrawiam!
Chlebek świetny 😀 jeśli by ktoś chciał znac jego wartości odżywcze to mniej więcej wychodzi to tak mniej więcej :
Węglowodany- 521,7g
Tłuszcze- 9,2g
Białko- 39,1
Kcal- 2321
To jest obliczone na cały ten chlebek 😀 ale nie tak super dokładnie 😀
Witam,
czy drożdże mogę zastąpić proszkiem do pieczenia?
Dzień dobry,
Niestety nie bardzo, to już nie będzie chleb, tylko „keks”. Noi zmieni się absolutnie wszystko.
Z wypieków bez drożdży i bez zakwasu mogę polecić:
Wlasnie piekę chlebek dla córki ale zapadł się i zastanawiam się czy to nie przez to że piekę na funkcji termoobieg?? Przeczytałam wlasnie powyżej w komentarzu o grzałce dolnej i teraz myślę na jakiej funkcji trzeba upiec chleb?? W przepisie nie jest sprecyzowane a ja jesten kompletnym laikiem, pozdrawiam i czekam na odpowiedz
Nie, nie, termoobieg to ewentualnie ciasto wysusza, bo o po prostu o 20 stopni więcej niż piekąc góra-dół, ale od tego by się chleb nie zapadał. A chleb zawsze pieczemy góra-dół, jeśli inaczej to jest to zaznaczone w przepisie 🙂
Chleby się zapadają jak mają za dużo drożdży lub płynu lub za długo wyrastały.
Moze to głupie z ta blaszka, ale to jest jedyna rzecz, ktora jest inna niz w przepisie.
Odpowiedziałam wyżej 🙂
Dodam, ze wszystko robie jak należy, pozostawiam do wyrosniecia w cieplym miejscu (na grzejniku), wczoraj trzymalam 2h.
Odpowiedziałam wyżej 🙂
Witam, proszę o pomoc! Mam dziecko bezglutenowe, do tej pory kupowalam w sklepie chlebki, kupuje też pieczywo chrupkie kukurydziane. Mamy w naszym mieście piekarnie, gdzie na zamowienie pieka chleb bezglutenowy, aleon jest twardy i dziecko niechce go jesc.Zaczynam robic sama chlebki, do tej pory byly dwie próby i ten sam problem. Robie na suszonych drozdzach Instant, pierwszym razem robilam kukurydziany a druga proba to wlasnie ten bananowo-ryzowy, chlebki mi prawie w ogole nie rosna a po upieczeniu w smaku jakby surowe, nie do zjedzenia… ? blaszke mam 12×36, moze to o blaszke chodzi… Chociaż nie wydaje mi sie …
Dzień dobry,
Widzę, że dodała Pani kilka takich samych komentarzy, a zupełnie niepotrzebnie, bo wszystkie dotarły. Po prostu jak się pisze pierwszy raz na blogu to jest moderacja, a ja nie jestem zawsze przy komputerze, aby od razu odpowiedzieć 🙂
Już pomagam!
Dziwna sprawa z tymi surowymi chlebami. Blaszka większa niż w przepisie może sprawić, że chleb wyjdzie bardziej płaski, ale na pewno nie surowy. Jeśli chodzi i chleb kukurydziany to jest on specyficzny, bo bez drożdży (jeśli to ten z bloga), ale ryżowy faktycznie powinien urosnąć.
A jest Pani pewna, że robiła wszystko jak w przepisie? Czasem tak się wydaje czytelnikom, a potem się okazuje, że jednak nie 🙂 Ma Pani wagę kuchenną i wszystko dobrze odmierza? Płyn był letni, ciasto dobrze wyrobione?
Jeśli tak to pozostaje sprawa piekarnika, czy może nie popsuła się w nim np. dolna grzałka? Trzeba też pamiętać, aby wkładać chleb już do rozgrzanego piekarnika.
Ciężko mi tak pomóc na odległość jak nie byłam przy produkcji chleba 🙂
Witam. Chlebek wyszedł pyszny wyrósł wspaniale i to jeszcze jeden bezglutenowy chlebek który będę na pewno piekła. Połowa zniknęła błyskawicznie, nawet mój mąż zajadal że smakiem. Pozdrawiam
Wyszedł piękny! Super przepis? szkoda ze zdięcia nie można zamiescić…
Można na Facebooku 🙂
Wyszedł piękny! Super przepis?
Nie wyszedł mi ten chleb niestety. 🙁 Jedyna rzecz inna niż w przepisie to foremka, miałam 11×20 cm. Chleb wyrósł dość znacznie (ale od początku zapełniał prawie całą formę) i gdyby nie papier to by się wylał. W trakcie pieczenia opadł. 🙁 To już chyba dyskwalifikuje wypiek? W smaku jest dziwny, gorzki i nie czuję w ogóle bananów, a dodatkowo się kruszy (chociaż to chyba domena chlebów bez glutenu) Zastanawiam się czy to nie smak mąki ryżowej tak tutaj zdominował.
Sam przepis jest bardzo prosty, mam nadzieję, że inni będą mieć z nim więcej szczęścia. 🙂
Przykro mi, chociaż to dziwna sprawa, bo wielu czytelników chwali ten przepis. Może popełniła Pani gdzieś nieświadomie błąd. A drożdże były świeże czy suszone? Czy jest Pani na diecie bezglutenowej, że wybrała ten chleb? Na blogu są też inne bezglutenowe przepisy, może z nimi pójdzie Pani lepiej 🙂 Pozdrawiam!
Drożdże były suszone, może miałam za duże łyżeczki i powinnam dać mniej? Nie powinnam jeść glutenu ze względu na IBS, jestem na diecie fodmap. Na pewno wypróbuję chleb kukurydziany i z ziemniakami. Może w końcu któryś się uda. 😉
Rozumiem, w takim razie mam nadzieję, że inne wyjdą lepiej, bo tak na odległość i nie widząc co się działo ciężko mi pomóc 🙂
Chciałabym wypróbować przepis. Bardzo proszę o informację czy taki chlebek można pokroić na kromki i zamrozić? Pozdrawiam
Tak, oczywiście, prawie każdy chleb można mrozić w ten sposób. Potem wystarczy zamrożoną kromkę włożyć do piekarnika i tostera i po kilku minutach gotowe 😉
Oprocz tego ze opadł to jest raczej nie do zjedzenia bo strasznie czuć w dmaku i zapachu drożdze
Jeśli czuć w nim drożdże i opadł to jestem pewna na 90%, że dała Pani po prostu ich za dużo. Wszystko by się zgadzało. Użyła Pani drożdży świeżych czy suszonych? Używa Pani wagi kuchennej?
Opadł mi w piekarniku pod koniec,jak a może byc tego przyczyna,załamka.
Powodów może być wiele, musiałabym dokładnie widzieć co Pani robiła. Ciasto opada np. jak jest za dużo drożdży/za długo wyrasta.
Na blogu mamy poradnik „Dlaczego mój chleb się nie udał”, może tam znajdzie Pani podpowiedź https://smakowitychleb.pl/dlaczego-moj-chleb-sie-nie-udal-czesc-1/ 🙂
Dzień dobry,
Kupiłam saszetkę drożdży 8g, jest na niej napisane, że wystarczy na 500g mąki. Czy taka ilość wystarczy mi do tego przepisu?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Proszę się nie sugerować tym co jest na opakowaniu, bo nie mam tak naprawdę złotej zasady ile drożdży do mąki, to tylko podpowiedź o producenta. Wszystko zależy od konsystencji ciasta, jaką chcemy osiągnąć. Po to przygotowuję przepisy i to dokładnie sprawdzam, aby kierować się proporcjami ciasta. Proszę dać 3 łyżeczki tak jak sugeruję to w przepisie 🙂
Pozdrawiam.
Witam,
upiekłam chlebek zgodnie z przepisem i wyszedł super, zaskoczona byłam tym jak ładnie ciasto wyrosło po odstawieniu na godzinę w ciepłe miejsce. Po upieczeniu i przestygnięciu nie zmniejszył się. Ze względu na banany wyszedł słodkawy więc z konfiturami smakuje przepysznie.
Czy można banany zastąpić jajkami lub innym produktem? jeśli tak to w jakich proporcjach stosować produkty zastępcze?
Pozdrawiam i dziękuję za możliwość korzystania z przepisów, na pewno przepisy bezglutenowe wypróbuje 😉
Dzień dobry,
Tak, z jajkami można, ale w przypadku tego bochenka musiałabym specjalnie upiec chleb, aby być pewna proporcji. Przypuszczam, że 2 jajka.
Mamy jednak na blogu inne bezglutenowe wypieki, także jajeczne, więc zachęcam do zapoznania się z tym działem: https://smakowitychleb.pl/kategoria/chleb-bezglutenowy/ 🙂
najpierw pozostałe przepisy a później wrócę do tego przepisu i wypróbuję z jajkami 😉
pozdrawiam
A ile dać drożdży świeżych?
To będzie ok. 15 gram świeżych drożdży, trzeba z nich wcześniej przygotować zaczyn, aby pobudzić je do pracy 🙂
Tutaj wskazówka jak: https://smakowitychleb.pl/jak-zrobic-zaczyn-drozdzowy/ (myślę, że z mąką bezglutenową też można zrobić rozczyn)
Robiłam do tej pory ten chlebek, z ziarnami, dynia i gryczany . Wszystkie robię w thermomixie 🙂 wrzucam wszystkie składniki razem i gotowe. Nie wyszedł mi tylko ten chleb Gryczany. Twardy jak kamień i w ogóle nie wyrósł ; ( ale będę próbowała pozostałe. Piekę też na zamówienie i ten z bananem jest faworytem. Muszę spróbować zrobić go na zakwasie 🙂 Super przepisy. Dziękuję
Witam
Wszystko gotowe zasugerowany zrobieniem chleba ryżowego na zakwasie
Konsystemcja przypomina gęstą śmietanę, leżakowanie 4,5-5h, ciasto nie wyrosło tak jak bym się tego spodziewał , … i do piekarnika.
….cd nastąpi.
Hm, mam nadzieję, że podrośnie jeszcze w piecu. A może zakwas jednak nie jest aktywny i dlatego nie ruszyło?
Czekam na dalsze wieści!
U mnie z polowy proporcji, zakwasu 100ml, i 1/2 lyzeczki drozdzy… nic sie prawie mie podnioslo… z piekarnika wyszlo plaskie… moze w smaku bedzie chociaz dobry… maz po raz kolejny pokiwa z politowaniem glowa…
Jeśli chciałaby Pani upiec chleb bezglutenowy na zakwasie ryżowym to proponuję przepis specjalnie w tym celu przygotowany: https://smakowitychleb.pl/chleb-bezglutenowy-na-zakwasie-ryzowym/ 🙂
To jednak chleb drożdżowy i potrzeba dużej wiedzy o bezglutenowych wypiekach, aby wprowadzać taką modyfikację.
a jak zastąpić w tym przepisie drożdże na zakwas bezglutenowy?
Nie mam zbytniego doświadczenia przy wypiekach na zakwasie bezglutenowym, więc nie chcę wprowadzać w błąd, ale zrobiłabym tak: dodałabym 200 g aktywnego zakwasu ryżowego, dałabym o 1 banana mniej i może trochę mniej wody, lub odrobinę więcej mąki, aby konsystencja była podobna jak w wersji drożdżowej. Zostawiłabym pod przykryciem na 4-5 h i po tym czasie piekłabym jak w przepisie.
150 g ryżu surowego, czy po ugotowaniu? Jeżeli ugatowanego, to ile surowego?
Ugotowanego ryżu, jest to zaznaczone w przepisie 🙂
Niestety teraz nie mam możliwości sprawdzić ile to suchego ryżu, ale myślę, że podobna waga.
Ryż gotowałam mniej więcej tak: szklanka suchego ryżu, 2 szklanki wody, szczypta soli, gotowałam na małym ogniu kilkanaście minut, aż ryż wchłonął wodę.
Pozdrawiam.
Przepis wygląda ciekawie i chce go wypróbować, zastanawia mnie jednak w jakiej proporcji dodać świeże drożdże? Bo tylko takie mam.
Dałabym jakieś 10-15 gram, wcześniej trzeba je pokruszyć, dodać szczyptę cukru, zalać 50 ml letniej wody (odjąć ją z proporcji w cieście), wymieszać i odstawić na kilka minut. Można też spróbować zrobić zaczyn bez cukru.
Pozdrawiam 🙂
A jak ten przepis bedzie wygladal w wypiekaczu do chleba?
Można spróbować, ale nie daję gwarancji, że się uda. Umieszczałabym wtedy składniki według takiej kolejności: rozgniecione banany, ugotowany ryż, woda, sól, mąka ryżowa, suszone drożdże. Zapewniam jednak, że jego przygotowanie w piekarniku nie wymaga prawie wcale wysiłku, ciasto robi się w 2 minuty, w formie wyrasta godzinę, piecze się 40 minut i gotowe Automaty są przereklamowane, ale oczywiście jeśli tak Pani woli to myślę, że wyjdzie 🙂