Zapach smażonej cebulki uwielbiam od najmłodszych lat. Już w przedszkolu ciągnęło mnie do gotowania, a jak tylko czułam unoszący się w domu przyjaciółki zapach cebuli z patelni, prędko biegłam do kuchni. Jej tata był specjalistą w smażonej cebuli, podawał ją do mięs, a czasem po prostu do chleba.
Smak kojarzący mi się z dzieciństwem postanowiłam odtworzyć piekąc domowe bułeczki. Do ciasta dodałam smażoną cebulę. Już w trakcie pieczenia bułek, w kuchni unosił się cudowny zapach. Dlatego nie czekałam aż bułeczki ostygną. Zaraz po wyjęciu z piekarnika postanowiłam je szybko sfotografować, aby móc szybko cieszyć się ich smakiem 🙂
Zrobiłam wczoraj, dałam dwie duże cebule, bo ja cebulowa dziewczyna jestem ;). Użyłam mąki pszennej T750 więc trochę mniej wody ciasto wchłonęło. Wyszły naprawde pyszne, następnego dnia też są mięciutkie, więc szczerze polecam, bo są bardzo łatwe i szybkie do zrobienia.
Ale muszą nieziemsko pachnieć! Życzę smacznego!
Czy do tych bułeczek można zamiast drożdży użyć zakwasu żytniego? W jakich proporcjach można by to zrobić?
Zmieni się absolutnie wszystko, więc to tak jakby pisać nowy przepis. Proponuję zatem wykorzystać jakiś gotowy na bułki na zakwasie i dodać cebulę, tak będzie łatwiej: https://smakowitychleb.pl/szukaj/?phrase=bułeczki+na+zakwasie
Bułki mięciutkie, sprężyste, ładnie wyrosły. W smaku – przepyszne. Bardzo dobry przepis.
Super!
Zrobiłam najpierw buleczki a potem z tego przepisu chleb. Był absolutnym hitem ubieglorocznych świąt. Polecam
Cieszę się!
Witam,
Bułeczki pyszne, zrobiłam ze świeżych drożdży 🙂
Mam pytanie, czy mogę je zrobić bez cebulki? Dodam oczywiście masełko.
Pasowała mi konsystencja, nie były suche.
Pozdrawiam
Tak, można tak zrobić, ale ta przyjemna konsystencja jest też dzięki cebulce, bo nawilża ciasto 🙂
Przepis jak zwykle u Autorki – świetny. Subtelna uwaga, że jest wzmianka o cukrze, a brak jego w składnikach. Ja użyłem 500 g mąki – połowa pełnoziarnistej. Cukru dodałem 1 łyżkę. Połowę ilości wody zastąpiłem mlekiem. Drożdży delikatnie zmniejszyłem – 7 g suszonych na całość.
Warto dodać, że bułeczki mocno wyrastają w czasie pieczenia i trzeba zostawić sporo luzu pomiędzy nimi na blaszce. Wychodzą PYCHOTA. Pozdrawiam :P.
Aj to stary przepis przeniesiony na nową odsłonę bloga i faktycznie widzę, że się wdarł chochlik z tym cukrem. Cukier dajemy, jeśli decydujemy się na świeże drożdże, jedynie do rozczynu 🙂
Z mąką pełnoziarnistą fajna modyfikacja, ale trzeba pamiętać, że im ciemniejsza mąka tym absorbuje więcej wody.
Jeśli chodzi o ilość drożdży to Pan zwiększył, a nie zmniejszył, gdyż 2 łyżeczki suszonych drożdży to mniej niż 7 g. Ale na taką ilość mąki to ok ilość, tylko tłumaczy czemu się bułki tak rozrosły na blasze 🙂
Pozdrawiam i dzięki za komentarz!
Czy można użyć do wypieku tych bułeczek màki orkiszowej białej typ 720 lub samopszy? Rozumiem,że cebulkę po zrumienieniu trzeba przestudzić?
Dopytam jeszcze w kwestii chleba nocnego czy można użyć z powyższych màk.
Dopiero startuję z pieczeniem stàd te pytania a màki dostałam w prezencie.
Z gòry dziękuję za odpowiedź.
Tak, jeśli mąka jest jasna jak np. orkiszowa typ 720 to można modyfikować przepis i proporcje się nie zmienią 🙂
Cebulkę krótko studzimy, może być letnia, jak woda.
czy mogę użyć świeżych drożdży? jeśli tak to ile mam ich dodać?
10 g świeżych drożdży i trzeba z nich oczywiście zrobić jeszcze rozczyn 🙂
a nie 20 gram?
Absolutnie nie, 20 g to ilość drożdży na kilogram mąki!
Tutaj było ok. 5 g suszonych drożdży, czyli 10 świeżych, jak się da więcej to ciasto będzie przerośnięte i niesmaczne.
Tosiu 🙂 przepis wydaje się być bardzo prosty, natomiast ja nie mam doświadczenia w pieczeniu a chciałabym użyć świeże drożdże – pomożesz mi i podpowiesz jak zrobić rozczyn dla tych 10g świeżych drożdży? i czy dodać ten rozczyn z drożdży normalnie tak jakbym dawała suche drożdże ?
Zapraszam do poradnika jak zrobić zaczyn: https://smakowitychleb.pl/porada/jak-zrobic-zaczyn-drozdzowy/ 🙂
Dodać normalnie, ale radziłabym odjąć tyle wody ile będzie z zaczynu.
Bardzo Ci dziękuję Tosiu 🙂 myślałam jeszcze o tych suchych drożdżach, jeśli znajdę u siebie w sklepie to na początek spróbuję z suchymi a na drugi raz ze świeżymi 🙂 mam nadzieję, że się uda! Dam znać 🙂
Bułeczki cebulowe to hit niedzielnego śniadania, goszczą u nas już od kilku tygodni?
Dziękuję i pozdrawiam
PRZEPYSZNE!!! Właśnie robię kolejne dwie porcje. Tym razem z mąki razowej. Mam nadzieję że wyjdą 🙂
Jeśli nie będą z samej mąki razowej (wtedy wyszłyby zbyt zbite), a w odpowiedniej proporcji z mąka pszenną to powinny się udać 🙂
pszyności ;))
udane 🙂 sąsiedzi robią teraz chleb cebulowy na podstawie tego przepisu
Super. A to się śmiesznie składa, bo w przyszłym tygodniu planuję przygotować przepis na chleb cebulowy 🙂
Dziś zeobiłam bułeczki cebulowe i są przepyszne!!!! Udały się za pierwszym razem 😀 nastepnym razem podwoję wszystkie skladniki aby bylo wiecej tych cudeniek <3 świetny przepis 😉
Bułeczki wspaniale, a smak wynagradza całą pracę. Udały się za pierwszym razem. Pycha…
Witam.Bułeczki genialne ledwo wyłączyłam piekarnik a już degustowaliśmy z Mężem.Mniam mniam.Dodam tylko, że użyłam drożdży świeżych.
Witam.
Cieszę się, że bułeczki udane. Dzięki za komentarz, pozdrawiam.
Witam zrobilem ze swiezymi drozdzami , no i w formie chleba w smaku wysmienite o 15 wystygl a juz go nie ma biore sie wlasnie za nastepny moze prztrwa do jutra 🙂 Pozdrawiam
Witam.
Bardzo się cieszę, że cebulowy chlebek udany i czeka na powtórkę 🙂 Zachęcam też do spróbowania innych przepisów z naszej strony.
Pozdrawiam!
Te bułeczki cebulowe są znakomite! Moi goście byli zachwyceni.
Goście wiedzą co dobre 🙂
ja uwielbiam chlebek pszenny z kminkiem.
Witam.
Wczoraj znalazłam przepis, dzisiaj upiekłam bułeczki. Nie miałam suszonych drożdży i dodalam zwykłe w takiej samej ilości, a także mąkę typ 500, zamiast 650, dodałam też duuużą garść żółtego sera pokrojonego w kosteczkę. Z takiej porcji wyszło mi 12 sztuk. Bułeczki wyszły wspaniałe!!! Od razu zjadłam 4 jeszcze ciepłe, aż się boję, abym się nie pochorowała.
Ten przepis jest naprawdę super! Bardzo za niego dziękuję! Dodam tylko, że bardzo często różne wypieki mi się nie udają mimo, że robię dokładnie wszystko tak, jak w przepisie i innym się udaje, a mnie nie, he he. Jestem więc beztalenciem w tej dziedzinie. Ale te bułeczki mi się udały i napewno będę je robiła często, są proste i wyśmienicie smakują.
Pozdrawiam.
Witam.
Bardzo się cieszę, że bułeczki się udało i zachęcam do spróbowania też innych przepisów i wspólnego pieczenia z nami 🙂
Pozdrawiam.
Bułeczki sie nie udały ! jestem pod wielkim zdziwieniewm
Przykro mi, ale też jestem zdziwiona, bo wiem, że już kilku osobom się udały, dostałam nawet zdjęcie od czytelniczki świeżo upieczonych bułeczek. Trudno mi pomóc co było tego przyczyną, ponieważ nie wiem co dokładnie Pani robiła i z jakich składników.
Pozdrawiam.
Czy można użyć innej mąki, np. typu 400?
Tak, jak najbardziej, można użyć mąki o niższym typie, jednak konsystencja ciasta bułeczek pieczonych na mące np. tortowej wyjdzie wtedy zupełnie inna. Im wyższy typ mąki, tym lepiej dla pieczywa.
Przepis dość łatwy.Na pewno spróbuje upiec!
Bułeczki cebulowe są wspaniale!
Na pewno coś jutro upiekę 🙂
Czekam na wrażenia, czy smakowały 🙂