Chleb nazwałam prostym, bo ciasto nie zawiera wielu dodatków i nie wymaga długiego zagniatania. Do wypieku możecie użyć każdej mąki pszennej o typie wyższym niż 500 oraz mąki żytniej jasnej.
Oczywiście niezbędny jest zakwas żytni. Jeśli posiadacie już zakwas żytni i rozumiecie, na czym polega jego dokarmianie, możecie przejść do etapu wykorzystania go w tym wypieku. Jeśli nie masz zakwasu w domu, a chcesz go wyhodować samodzielnie, to tutaj znajdziesz mój poradnik Zakwas żytni – krok po kroku.
Szczęśliwych posiadaczy aktywnych zakwasów żytnich zapraszam do lektury przepisu na prosty chleb pszenno-żytni na zakwasie i przygotowania składników!
Czy można zostawić chleb dłużej do wyrośnięcia? Na przykład przez całą noc? I czy chleb z tego przepisu można piec w garnku żeliwnym?
Chleb z tego przepisu znacznie lepiej sprawdza się do pieczenia w foremce. Przez dużą ilość mąki żytniej w składzie ciasto jest lepkie i dosyć trudne w obróbce, ale dla wprawionej ręki nie będzie przeszkodą uformowanie go w bochenek. Można foremkę wstawić do rozgrzanego garnka żeliwnego i tak upiec chleb.
Aby chleb dłużej wyrastał, na ostatni etap wyrastania można wstawić szczelnie przykrytą formę do lodówki.
Dobry chleb 🍞
Jeden z najlepszych 🙂
Super chlebek pozdrawiam
Dziękuję i również pozdrawiam serdecznie
Chleb wyszedł przepyszny! Bardzo dziękuję za prosty, ale naprawdę dobry przepis. Na pewno jeszcze tutaj wrócę po inne przepisy!
Bardzo dziękuję za komentarz! Cieszę się, że chleb smakował i zastanawiam się, który będzie następny 🙂
Dzien dobry, wracam do pieczenia chleba na zakwasie po parunastu latach przerwy, i mam kilka pytan:
1. czy porcje wybitnie udanego zakwasu po uspieniu mozna zamrozic na wypadek przerwy, wyjazdu etc?
1. czy wode (lub jej czesc) mozna zastapic czyms opartym na mleku, jesli tak, to czym? Kefir, jogurt, mleko, smietana, kwasna smietana? Jakie proporcje zamiany wowczas, 1:1 z woda, czy troche wiecej ze wzgledu na wyzsza gestosc? a mlekiem owsianym/migdalowym?
3. czy przepis trzeba jakos znaczaco dostosowac – ilosciowo lub czasowo – jesli zagniatanie ciasta na chleb jest mechaniczne, a nie reczne (np. Thermomix, Turbo Cuisine&Fry, maszyna do chleba)
4. w ktorym momenciu produkcji chleba, i w jakiej ilosci, dodawac ziarna (zboz, lnu, chia, slonecznika, dyni etc), i czy namoczyc je wczesniej, czy dodac suche? Chia i len „kradna” wilgoc, jesli dobrze pamietam?
5. zwyklam dorzucac kilka ziaren kminku do chleba, w ktorym momencie najlepiej?
Pozdrawiam,
Lena
1. Zakwas można zamrozić, a po rozmrożeniu rozbudzić poprzez dokarmienie w kilku cyklach. Najlepiej pierwsze karmienie przeprowadzić w minimalnej proporcji 1:1:1.
2.Wodę można zastąpić innym płynem. Do najbardziej popularnych należy maślanka, kefir, mleko, jogurt. Proporcje mogą się nieznacznie różnić w zależności od gęstości płynu.
3. Najlepiej doczytać takie szczegóły w instrukcji posiadanego sprzętu, ale wiadomo, że czas wyrabiania ręcznego będzie inny niż przy wyrabianiu za pomocą sprzętu. Jedno natomiast jest pewne – czas zawsze będzie się nieco różnił w zależności od jakości posiadanej mąki. Mąki różnych producentów, a nawet różne partie mogą wymagać innego czasu zagniatania.
4. Wszystkie ziarna w pewnym stopniu „kradną” wilgoć z ciasta. Jedne bardziej, jak np len czy chia, inne nieco mniej. Są różne szkoły i metody łączenia ziaren z ciastem chlebowym. Moment ich dodania rzadko wpływa na jakość późniejszego wypieku.
5. Przyprawy zazwyczaj dodaję po etapie autolizy ciasta. Dzięki temu podczas fermentacji ciasta smak przypraw jest bardziej intensywny. Zdarza mi się też zaparzać przyprawy lub zioła i dopiero taki napar dodawać do chleba.
Kto to jest Małgosia? Czy Tosia już nie prowadzi tej strony?
Dzień dobry, już kilka lat temu zastąpiłam Tosię w prowadzeniu tej strony.
Ludzie się zmieniają, ale chleb pozostaje zawsze tak samo smaczny 🙂
Pozdrawiam serdecznie!
Jakis czas temu piekłam chleb z przepisu z tej strony,podobny do tego powyżej, z ziarnami.Dodawało się mąkę żytnia razową typ 2000 oraz mąkę pszenną. Najpierw zaczyn wyrastal kilka godzin,a następnie chleb w blaszce. Poszukuję usilnie tego przepisu i nie mogę znaleźć. Będę wdzięczna za pomoc w znalezieniu przepisu🙂
Zapraszam do naszej wyszukiwarki, trudno mi jednoznacznie wskazać przepis, jaki Panią interesuje. Zdjęcia mogły się zmienić, ale nazwa na pewno pozostała taka sama.
Robilam porcję ponad podwójną i muszę powiedzieć, że przy takiej ilości totalnie nie ma możliwości mieszania łyżką, chociaż w ogóle myślę że zabawa z łyżką i tak gęstym ciastem jest już mniej opłacalna niż wyrobienie ręcznie. Tak poza tym to musialam blaszki postawić na kaloryferze bo po 5h w kuchni ledwo co ruszyly (mam bardzo mlody zakwas – to pewnie tez dlatego) ale jak sobie posiedzialy 3h w takim cieplełku to były ok 😀 Na wszelki wypadek zrobiłam też zaczyn noc wcześniej, wiec jakby ktoś chcial to mówię – da się 🙂
Oczywiście mieszanie łyżką nie jest jedyną możliwą metodą wyrobienia tego ciasta. Równie dobrze można zrobić to dłońmi lub nawet z pomocą robota kuchennego. Rzeczywiście podwójna porcja może być już na tyle ciężka, że łyżka nie wystarczy.
I jak Pani też zauważyła, czas wyrastania to pojęcie absolutnie względne – czasami zajmie książkowo tyle, ile w przepisie, a nieraz trzeba ten czas wydłużyć, albo nawet skrócić. To może być sprawka młodego zakwasu, ale też temperatury otoczenia.
Nie rozumiem jednej rzeczy. Dlaczego ten przepis jest taki prosty, a w wielu innych przepisach robi się etapami, nastawia się zaczyn, czeka, potem znów mąka i woda, potem znów czeka. Czym się różni ten przepis w efekcie od tamtych. W tamtych lepszy chleb wychodzi? Bo bez sensu by się tak nie męczyli. Druga rzecz – w tym przepisie ciasto jest rzadsze, w innych formuje się bochenek i piecze na blacie a nie w keksówce,,. Czy więcej etapów to lepszy chleb? Bo nie robiliby tego z nudów,
Generalnie każdy przepis jest inny i chleby tez wychodzą inne. Kolejne fazy wpływają na strukturę i smak chleba, ale każdy z nas wybiera to z czym jest w danej chwili w stanie się zmierzyć.
Co do gęstości ciasta, to gdyby to ciasto zacząć składać i formować, tez wyszedłby całkiem zgrabny bochenek. Nie robimy tu jednak tego by maksymalnie uprościć przepis.
Piekę ten chleb i za każdym razem wychodzi bardzo dobry, dodaję do niego słonecznik i siemię lniane. Garuję trochę dłużej zawsze zostawiam go na noc. I od razu piekę dwa bochenki.
Garowanie przez noc bardzo ułatwia pieczenie chleba. Pyszne dodatki!
Witam. A ja mam pytanie dlaczego chleb mi pęka w piekarniku? I to od jakiegoś czasu bo od wiosny piekę i dopiero teraz takie zjawisko
Chleb pęka, gdy jest niedogarowany. Proszę wydłużyć czas wyrastania. Powodem może być niższa temperatura niż wiosną i latem lub osłabiony lekko zakwas.
W polecanym przeliczniku są dwa razy litry a nie ma gramów. Jak więc przeliczyć przepis przepis , w którym miarą są gramy ?
To jest sticte matematyczny przelicznik i przeliczy ilość podanego składnika niezależnie od podanej jednostki miary. Wystarczy zapamiętać, że np mąka podana była w gramach i tego trzymać się podczas odmierzania. Mimo wszystko sprawdzę, czy da się uzupełnić przelicznik o gramy.
Upiekłam ten chlebek. Zastanawia mnie jedno. Garowanie chleba. Powinno odbywać się w ciepłym miejscu tak jak w przepisie ? Poczytałam trochę i zalecane jest w chłodnym. Mój niestety nie urósł, mimo że stosowałam się do przepisu. Pozdrawiam
Garowanie może odbywać się temperaturze otoczenia standardowo lub w chłodzie, oczywiście odpowiednio dłużej.
Nie wiem natomiast dlaczego chleb nie urósł. Być może miał zbyt chłodno i potrzebował więcej czasu, być może zakwas był słabej jakości, a może wręcz przeciwnie – był mocny i przegarował? Pieczenia chleba na zakwasie to sztuka obserwacji, a przepis to tylko wyjściowe wskazówki i zazwyczaj nie polecam sztywnego trzymania się podanych w nim czasów, a czasem nawet proporcji.
Witam
jak patrzec na rozmiar foremki u mnie na pokrywce sa podane wymiary kupilem takie specjalne dopieczenia chleba ale te wymiary to z rantami i uchwytami czy brac wymiar wewnetrzny
Myślę, że rant nie zrobi wielkiej różnicy. Raczej oba wymiary będą ok.
Chleb bardzo smaczny, chociaż mógłby być bardziej chrupiący i dlatego następnym razem ustawie większą temperaturę. Natomiast niestety, ale po dwóch dniach zaczyna się mocno kruszyć. Co może być przyczyną?
Dla uzyskania mocniej wypieczonej skórki polecam użyć pary podczas pierwszego etapu pieczenia. Można jednocześnie podnieść temperaturę do 220 stopni na 10-15 minut, a na ostatnie 5-7 minut wyjąć chleb z foremki. Co do kruszenia się chleba przyczyn może być co najmniej kilka. Najczęstszym jest niedogarowanie chleba lub inne błędy zachodzące podczas fermentacji. Może też być niewłaściwie pieczony (specyfikacja poszczególnych piekarników może być różna), albo mąka była bardzo sucha, przez co należałoby zwiększyć ilość dodanego płynu.
Dzień dobry
Czy posiada Pani może przepis z mąką zynia ale 2000 ?
Zachęcam do korzystania z naszej poręcznej wyszukiwarki. Można w prosty sposób wybrać jakie cechy chleba nas interesują.
Chleb stricte z mąki żytniej razowej to np https://smakowitychleb.pl/razowiec-na-zakwasie-z-zurawina/
lub z niewielką domieszką jaśniejszej żytniej mąki
https://smakowitychleb.pl/chleb-litewski-na-zakwasie/ – osobiście polecam 🙂
Ewentualnie polecam także ten https://smakowitychleb.pl/razowiec-na-zakwasie/ – można zastąpić pszenną mąkę żytnią razową.
zrobiłem z mąki żytniej 720 i pszennej 750 mam wrażenie że za gliniasty może inne proporcje z takimi makami
Przy każdej zmianie dobrze jest obserwować ciasto. Nawet przy zastosowaniu tych samych składników mogą wystąpić niewielkie różnice w zapotrzebowaniu na płyn. Gliniastość chleba może wynikać z wielu przyczyn np słaby zakwas, przegarowanie lub niedogarowanie ciasta, niewłaściwy stopień wypieczenia itp.
Witam, super strona, miałbym prośbę czy dałoby się dołączyć taki przelicznik wymiar foremki/proporcja na każdej stronie do każdego chlebka?
Jeśli nie ma przelicznika bezpośrednio przy przepisie, na samym dole strony jest odnośnik, zapraszamy 🙂
Ten chleb był moim trzecim w życiu na zakwasie. Wyszedł dobry w smaku i ma odpowiednią konsystencję, nie jest zbity. Na pewno wypróbuję inne przepisy ze strony.
Cieszymy się bardzo i zapraszamy serdecznie do testowania kolejnych przepisów 🙂
Cudowny blog dla chlebowych piekarzy w zaciszu domowym. Często znajomi zadają pytania: „chce Ci się piec, to wyjdzie drożej niż w sklepie”.
Być może, ale lubię ten proces karmienia, zarabiania, pieczenia, no i wreszcie pałaszowania swojego pieczywa. Zapach unoszący się w domu jest naprawdę nieziemski.
Dziękuję za blog. Dobrze,że Pani jest.
O tak, pieczenie chleba jest trochę jak magia, trochę jak alchemia 🙂 Uzależnia, ale pieczywo niezależnie od tego ile kosztuje finalnie nie ma sobie równych.
Pozdrawiamy i dziękujemy za miłe i motywujące słowa 🙂
Dobry wieczór.
Chciałabym zapytać czego to może być wina że chleb jest nie do końca wyrośnięty w trakcie pieczenia ?
Ciasto na zakwasie musi zostać w odpowiednim momencie upieczone. Być może za długo wyrasta , albo zakwas nie jest wystarczająco silny? Powodem może też być niewystarczające wyrobienie ciasta lub nieumiejętne składanie bochenka. Przyczyn może być wiele.
Upiekłam już dwa chleby wg tego przepisu – wczoraj i dziś.
Wczorajszy posypałam czarnuszką, a dzisiejszy płatkami owsianymi.
Jedyne co wyszło nie tak to wierzch trochę mało się przypiekł a tak poza tym wyszedł pyszny. Dziś dodałam do niego ciut więcej soli – wedle własnego uznania. Polecam.
P.S. W piekarniku właśnie dopieka się chałka według przepisu z tej strony – https://smakowitychleb.pl/chalka-na-zakwasie/
wygląda przepysznie.
Napewno nieraz spróbuję jeszcze innych Waszych przepisów. Pozdrawiam
Wszystko brzmi tak smacznie, że aż zazdroszczę, że nie jesteśmy sąsiadkami 😉
Bardzo się cieszę i gratuluję udanych wypieków. Polecamy się z pozostałymi przepisami <3
Chciałbym poruszyć temat 'temperatury pokojowej’ i konsystencji zakwasu. Proszę o sprecyzowanie tych dwóch, istotnych rzeczy. Jak świat długi i szeroki,na dziesięciu 'piekarzy’ każdy ma zakwas o innej konsystencji,a i temp. 'pokojową ma też inną…. Gosiu/Tosiu please 🙂
1. Zazwyczaj temperaturą pokojową lub temperaturą otoczenia w przepisach określamy przedział temperatur 20-25 stopni C. W takiej temperaturze ciasto chlebowe, czy też zakwas będą pracować, chociaż sam zakwas żytni woli nieco wyższą temperaturę (27-29 stopni C). Temperaturę pokojową stosuje się dla uogólnienia i uproszczenia zrozumienia wszelkich receptur. Czasami sugeruje się postawienie zakwasu, czy też ciasta drożdżowego/na zakwasie w najcieplejszym miejscu w kuchni/pokoju i to też jest dobra rada zakładając, że nie będzie to rozgrzany do czerwoności grzejnik 🙂
2. Konsystencja zakwasu to też sprawa mocno indywidualna i zależy od tego, w jaki sposób prowadzimy swój starter (od rodzaju mąki, od siły mąki, od proporcji wody itp). W przepisach stosuje się tak, jak w przypadku temperatury ogólniki tj. konsystencja gęstej śmietany itp. dla uproszczenia – z czasem, gdy nabieramy swoich doświadczeń, wypracowujemy najlepsze dla siebie i naszych zakwasów metody i proporcje. Zakwas może mieć konsystencję gęstego ciasta, jak i być niemal płynny. Każdy jest dobry jeśli zdrowo pracuje i wyrastają na nim chleby. Jedyne, na co może mieć wpływ gęstość zakwasu, to przepis. Przy bardzo gęstym zakwasie i dużej ilości kwasu w składzie, może być konieczne dodanie większej ilości płynu (dlatego dobrym sposobem jest obliczanie ilości wody na podstawie % hydracji). Podobnie będzie w przypadku temperatury – jeśli będzie niższa, chleb będzie osiągał idealny do pieczenia stopnień w dłuższym czasie niż tam, gdzie będzie nieco cieplej. Wszystkim moim czytelnikom od lat doradzam, by czytać przepisy i stosować je nie tyle dokładnie (np temperatura, czas pieczenia, wyrastania, ilość wody itd), co z uwzględnieniem warunków we własnej kuchni.
Pozdrawiam 🙂
Rósł 20 h,bo mam 18 st w pokoju. W kuchni jest chłodniej. Nie drążąc tematu…… Tak lubię. Chlebek się upiekł,do noża nie klei. Jest smaczny,taki jak lubię. Następny będzie bardziej dopracowany(tak myślę). Dobry przepis. Dziękuję Tosiu/Gosiu ;P
Skoro się upiekł, do noża się nie klei i jest smaczny to myślę, że to pełen sukces. Cieszę się i myślę, że Tosia również 🙂
Mój rósł 20 h i jeszcze nie jest taki jak potrzeba. Wstawiłem do piekarnika,ale mam mieszane uczucia co do efektu końcowego…
20 godzin to bardzo długo jeśli mówimy o wyrastaniu w temperaturze pokojowej. Być może trzeba by przyjrzeć się zakwasowi – czy jest wystarczająco dojrzały i silny. Chleb po tak długim wyrastaniu w cieple może być kwaśny.
U mnie Zawsze rośnie 4 do 5h. Wstawiam do piekarnika w foremce i włączam światło. To wystarczy
Nigdy nie kruszy się i zawsze jest chrupiący. Trzymam się przepisu. Pycha
4-5h to bardzo prawidłowy czas wyrastania.
Witam. Czy czas pieczenia nie jest za krótki? 40 minut wystarczy? Piekłam zytni z Pani strony, czas pieczenia był podobny i chleb w środku był surowy. Ten przepis wydaje się super ale obawiam się że znowu chleb się nie upiecze
Standardowo ten czas jest wystarczający, by upiec bochenek tego typu. Jeśli natomiast ma Pani inne doświadczenia z własnym piekarnikiem, proszę wydłużyć czas do momentu aż chleb uzyska odpowiedni stopień wypieczenia.
a czy można użyć zakwasu żytniego w proszku
w tym przepisie nie, bo zmieni się absolutnie wszystko
Witam, pytabie czy można użyć mąki pszennej uniwersalnej 480?? przejrzałam.komentarze ale nie zauważyłam takiego pytania, z góry dziękuję za odpowiedź
Tak
Witam Panią od roku piekę chleb z Pani przepisu jest bardzo pyszny ale jest mały problem wierzchnia skurka jest bardzo jasna jaka może być tego przyczyna chciałem nadmienić że sól zozpuszczam w wodzie czy to może być przyczyną pozdrawiam
To pewnie kwestia grzałki w piekarniku, ale tez żytniej mąki. Można skrapiać z wierzchu zimną woda, smarować białkiem lub oliwą, wtedy będzie wypiek bardziej rumiany 🙂
Może trzeba wyżej wstawić w piekarniku
Dzień dobry, chciałabym do takiego chlebka dodać pestki dyni i słonecznika, czy powinnam je moczyć i uwzględnić jakoś w przepisie? Czy mąka pszenna 750 i żytnia 720 będą okej?
Zakwas ma 9 dni, w 6 dniu robiłam chleb żytni, pieczony w naczyniu żaroodpornym- wyszedł, wydaje mi się że całkiem nieźle choć był troszkę zbyt kwaśny- na trzeci dzień mam wrażenie że był jednak smaczniejszy, chyba że po prostu już się do niego przyzwyczaiłam. W każdym razie zaczyn na niego stał 12h, a ciasto właściwe rosło ok.7h w ciepłym piekarniku- dopiero wtedy wyrosło. Może to jest przyczyna zbytniej kwaśności? Czy chleb z Pani przepisu na młodym zakwasie, bez zaczynu wyrośnie? Czy mogłabym go wyrobić i uformować żeby nie piec w keksówce a bezpośrednio na blasze? Jeśli tak, to w jakim momencie?
Pestek nie trzeba moczyć, można podprażyć. Jeśli damy 100 g to będzie trzeba dodać wody, nie wiem ile, pewnie z 70 ml na pewno.
Typ mąki pszennej 750 i żytniej 720 ok.
Z tego przepisu, czyli tam gdzie mąka żytnia trudno o chleby formowane, lepiej jednak forma.
A z młodego zakwasu to kwestia indywidualna, z jednego wyrośnie, z drugiego nie, trzeba próbować 🙂
Powodzenia
A ja mam pytanie jak przechowywać taki chleb, bo zawsze owijam w ścierki lniane, wkłądam, w papierową torebkę i do drewnianego chleba, ale i tak chleb po 2,3 dniach chleb jest w smaku dobry, ale skórka po bokach mocno twardnieje. Może jakaś dobra podpowiedź, jak przechowywać chlebek zytni by długo cieszył nas swoim smakiem?
Wybrałam ten przepis na mój pierwszy chleb na zakwasie (dopiero co wyhodowanym). Udał się świetnie. Pycha. Bardzo dziękuję za przepis! Cała strona z przepisami i radami bardzo użyteczna.
Uwagi do przepisu: ciasto wydawało mi się dość rzadkie, więc dałam ciut więcej mąki pszennej. Piekłam też trochę dłużej 50 min., po 40 wyjęłam z foremki, ale nie wydawał jeszcze głuchego odgłosu przy pukaniu – wstawiłam jeszcze na 10 min do piekarnika bez foremki.
A ja zrobiłam wszystko wg przepisu. Zakwas ma około miesiąca. I niespodzianka. ZAKALEC. Jakieś rady?
Zrobiłam 🙂 mój pierwszy w życiu chleb ! Wyszedł przepychota 🙂 mam tylko pytanie co do skórki. Wyszła dość gruba i twarda . Po bokach jest idealna, środek również ok . Co mogło być przyczyną? Robiłam ściśle według przepisu. Jak w przyszłości temu zaradzić?
Rewelacja!! Najlepszy chleb jaki do tej pory upieklam, wyrasta w formie wiec nie trzeba sie z nim ciaprać i przekładać, jest tak świeżutki na 3 dzień, że jeszcze mi się to nie zdarzyło <3 pycha!
Witam serdecznie.
Mam pytanie które juz długo mnie nurtuje i nikt jeszcze nie był w stanie mi pomóc.
Otóż mam zakwas juz ponad rok. Jest piękny, mocny i pięknie bombelkuje. Piekę na nim chleb żytnio -gryczany pełnoziarnisty i inne chleby. O ile chleb razowy na mące pełnoziarnistej zawsze wyjdzie lekko wilgotny i tego się spodziewam o tyle inne chleby,tak jak ten na mące pszennej i żytniej powinien wyjść juz suchy w środku. Znajomi pieką w różnych proporcjach mąki pszennej i żytniej 720 i chlebek wychodzi suchy. Mój jakkolwiek bym nie próbowała,zawsze w środku mokry. Jest pyszny ale mokry. Mój piekarnik piecze tylko w trybie górnej grzałki i termoobiegu,ale próbowałam juz piec w innym,który ma grzałki góra -dół, spod pięknie wypieczony, wierzch też a w środku nadal wilgotny. Nie wiem w czym tkwi problem,czy ktoś tak jeszcze ma?? Bardzo proszę o poradę. Używam mąki pszennej chlebowej i żytniej 720 z młyna, ale z innymi mąkami było to samo.
Dokładnie, mam ten sam problem. Niby wszystko ok a wychodzi mokry, lekko kleisty… Zatem również ucieszyłaby mnie opinia ekspertki 🙂
Witam,
Podpinam się pod pytanie 🙂 dzisiaj zrobiłam swój pierwszy chleb i jak na moje oko ładnie wyrósł. Skórka pyszną i chrupiąca, ale środek wilgotny. Czy to normalne, czy popełniłam gdzieś błąd? Dodatkowo dość mocno pękły mi boczki w chlebie: w poziomie i wygląda to trochę tak jakby ktoś już go częściowo przeciął…
Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂
Dzień dobry,
Środek wychodzi wilgotny jeśli chleb nie jest dopieczony, czyli był za krótko pieczony lub w za niskiem temperaturze, albo ma za dużo zakwasu/wody. Powodów może być wiele. Jak pęka to znaczy, że prawdopodobnie wyrastał za krótko. Skoro to młody zakwas to pewnie potrzebował więcej czasu do wyrośnięcia. Ale proszę się nie poddawać, małymi krokami do przodu 🙂
Chleb jest przepyszny, to mój początek pieczenia chleba i na prawdę rewelacja. Chyba więcej nie kupię chleba w sklepie 🙂
Pani Tosiu. Nie wiem jak bardzo ciasto urośnie podczas 5 godzin leżakowania i podczas wypieku. Rozumiem, że z keksówką o podanych wymiarach będzie o.k. Ale mam inną keksówkę i stąd pytanie…
Można zmienić pod przepisem rozmiar keksówki i wtedy proporcje zostaną przeliczone na odpowiedni wymiar 🙂
Czy dodając mąkę pszenną o wyższym typie tj 720 czy trzeba zwiększyć ilość wody?i czy dodając załóżmy szklankę nasion jak słonecznik,czarnuszka,siemię czy także trzeba dodać więcej wody?
Tak, im wyższy typ mąki – tym więcej wody.
Im więcej dodatków, tym więcej wody.
Tosia,
Czy mozna zastosowac w tym przepisie maki przenna i zytnia ale typu 2000?
Czy jest moze inny przepis na takie maki?
Czy tez nie nadaja sie one do pieczenia?
Dziękuję
Mąki typ 2000 to mąki razowe, czyli zboże zmielone raz. Potrzebują więcej płynu.
Oto przepis na razowiec: https://smakowitychleb.pl/razowiec-na-zakwasie/
Witam, czy można zrobić chleb z podwójnej lub potrójnej porcji? Na większą blaszkę. Czy zmianią się wtedy proporcje i czas pieczenia? Pozdrawiam 🙂
Składniki razy 2 lub 3, ale proporcjonalnie będzie trzeba wydłużyć czas pieczenia 🙂
Dziękuję za szybką odpowiedź 🙂 Według jakiej proporcji trzeba wydłużyć czas? 3*40min = 120 min pieczenia?
Łatwiej użyć dwóch foremek i nie trzeba kombinować z czasem. Ja używam tego przepisu tej ilości składników do mniejszej formy 10X25.
Witam . Odważyłem wszystko wedle pani przepisu i ciasto wyszlo mi kleiste . Uzylem maki pszennej i orkiszowej do wypieku chleba . Przekladajac do foremki zwilżylem rece woda by sie nie kleilo . Odstawiłem do wyrastania . Czy jest szansa ze chleb bedzie dobry czy ciasto jest za żadkie ?
Dzień dobry,
Skoro dał Pan mąkę orkiszową to nie zrobił Pan według przepisu. W recepturze jest mąka pszenna i żytnia. Ciasto wyszło za luźne, bo zaburzyły się proporcje. Mąka orkiszowa potrzebuje mniej wody niż żytnia. Na blogu jest kilkaset przepisów i wyszukiwarka, można zaznaczyć jaką mamy mąkę i proponuję nie wprowadzać modyfikacji z mąkami, bo zaburzają się proporcje 🙂
Witam czy jest mozliwe ze juz po nie calych 4 godzinach chleb jest bardzo wyrosniety i zaczyna pekac? Jest w uchylonym zimnym piekarniku wszystko robie wg przepisu. Wiec o co chodzi?
Być może mu trochę za gorąco w tym piekarniku lub dano za dużo zakwasu. Czas wyrastania można skrócić jeśli ciasto daje nam taki sygnał.
Witam pare razy piekłam z twoich przepisów wszystko ok ale wydaje mi sie ze te temperatury są za wysokie na mój piekarnik wydaje mi sie ze je przypala. Czy mozna piec cały czas w jednej temperaturze np około 180-190 stopni? Nie wiem jak dopasować temperature do swojego piekarnika.
Chlebek OBŁĘDNIE PYSZNY !!!
Czasami piekę dokładnie według przepisu, czasami troszkę modyfikuję 🙂 Do środka dodaję słonecznik i siemię lniane, dodaję trochę więcej mąki pszennej a mniej żytniej; ot, taka mała wariacja 😉
Cieszę się, życzę kolejnych udanych wypieków!
Chlebek OBŁĘDNIE PYSZNY !!!
Czasami piekę dokładnie według przepisu, czasami troszkę modyfikuję 🙂 Do środka dodaję słonecznik i siemię lniane, dodaję trochę więcej mąki pszennej a mniej żytniej; ot, taka mała wariacja 😉
Cieszę się i życzę kolejnych udanych wypieków.
Super przepis, zakwas po pięciu dniach petarda, pierwszy chleb pszenno żytni super. Jestem w szoku.🙂.
Cieszę się!
Pani Tosiu, dziękuję serdecznie za ten przepis. Mój pierwszy w życiu zakwas i mój pierwszy chleb! Nie spodziewałam się, że ta akcja zakończy się powodzeniem, a tu niespodzianka. Przepisy bardzo szczegółowe i dodatkowe gratulacje za anielską cierpliwość przy odpowiadaniu na liczne komentarze, gdzie też znajdują się cenne wskazówki. Zostaję na tej stronce i z pani przepisami. Na pewno będę sukcesywnie próbować nowych pomysłów. Pozdrawiam serdecznie i nowych inspiracji życzę!
Bardzo mi miło, dziękuję i życzę udanych wypieków!
Super chlebek, praktycznie bez roboty a zawsze mi wychodzi 🙂 Od jakichs 2 miesiecy pieke prawie tylko Twoje chleby na zakwasie i zaden jak do tej pory mnie nie zawiodl. Dokladne opisy, ekspresowa odpowiedz na pytania, pelny profesjonalizm! 😀
Witam, właśnie robi mi się ten chleb, mój pierwszy i jedyny, mam nadzieję że wyjdzie. Miałam wrażenie że trochę za rzadki ale zobaczymy jak urośnie i się upiecze. Proszę powiedzieć czy znajdę gdzieś przepis na chleb na zakwasie żytnim do którego mogę użyć mąke orkiszową 680 z dodatkiem albo mąke razową przenną (chlebową), albo razowej 720, bez zbędnych dodatków takich jak suche drożdże czy piwo?
Tak, np: https://smakowitychleb.pl/prosty-chleb-orkiszowy-na-zakwasie/
Na blogu jest wyszukiwarka, można zaznaczać jaka mąka i baza (zakwas czy drożdże) nas interesują 🙂
Witam, czy mogę na noc zostawić do wyrośnięcia juz gotowy chlebek czyli jakieś 12 h czy to będzie dla niego za długo? Chciałabym zakwas nakarmić rano, wstawić do ciepłego piekarnika żeby sobie żył a potem wieczorem połączyć go z mąkami, wyrobić i odstawić do rośnięcia na noc, tak żeby rano wstawić go piekanrika i upiec. Dziekuję Agnieszka
W takim wypadku zostawiamy ciasto w lodówce, to spowolni proces wystarania. Rano minimum 30 minut w temperaturze pokojowej i do pieca 🙂
Witam Serdecznie!
Z tej porcji ciasta zamiast do keksówki 12×24 włożyłem do okrągłej blaszki o średnicy 24cm.
Co prawda jeszcze rośnie w ciepłym miejscu ale już podwoiło jeśli nie potroiło swoją objętość.
Mam cichą nadzieję, że chlebek wyjdzie i będzie smaczny.
Jest to pierwszy mój wypiek na zakwasie.
Trzymam kciuki 🙂
REWELACJA chlebek, już przygotowuję następną porcję zakwasu na jutro rano 🙂
Ale tym razem razy dwa 🙂 🙂 🙂
Ten chleb to jedno wielkie g*** wyszlo bloto i zakalec!! Zmarnowany zakwas i dobra mąka! NIE POLECAM BADZIEWIA!!!!!!!!
Przykro mi Panie Adamie, że chleb się nie udał, ale czy to nie jest przypadkiem tak, że „złej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy”? Inni czytelnicy chwalili przepis, a chleb z tych proporcji im ładnie wychodził. Może zatem to nie wina przepisu? 🙂
Z całym szacunkiem Panie Adamie…
Wczoraj zrobiłem pierwszy raz ten chleb z proporcji podanych w przepisie, zakwas młody 5-cio dniowy świeżo robiony, ciasto co prawda było rzadkie ale chlebek klasa, pulchniutki, smaczny , pachnący.
Może trzeba poszukać błędy w swoim wykonaniu ciasta , a nie od razu , ze to g****, badziewie i takie tam.
Bardzo polecam, smaczny pachnący chlebek.
Piekarnik posiadam tylko z grzałką u góry i termoobieg, temperatura 190 stopni i 45 minut pieczenia.
Oczywiście miseczka z lodem na dnie piekarnika.
Serdecznie polecam SUUUPER chlebek
Pozdrawiam
Super prosty przepis na pyszby chleb ☺ Na pewno będę go często piec.
Cieszę się 🙂
Witam,
ile czasu piec ten chleb gdy ilość składników zwiększymy tak ok 50% ?
całe ciasto waży ok1,7kg
W takim razie czas też bym wydłużyła o 50%
Na początku chciałam powiedzieć, ze jestem nowa w pieczeniu chleba i uwielbiam waszą stronę! Mam pytanie co do gęstości zakwasu i cista, dodawałam proporcje tak jak w przepisie (i nawet troszkę więcej) i za każdym razem i ciasto i zakwas były bardzo gęste – prawie tak jak ubita kremówka, musiałam ściągać z łyżki…jak to możliwe??
Pozdrawiam, Sandra
Wiele zależy od mąki, którą wybierzemy. Mąka razowa z młyna będzie np. grubsza niż sklepowa, miała więcej otrębów, więc przy tych samych proporcjach zakwas może wyjść trochę bardziej gęsty. Zawsze można dodać trochę więcej wody, ja dokarmiam go na oko, aby miał konsystencję gęstej śmietany ?
Dzień dobry 🙂
Zaczynam swoją przygodę z pieczeniem chleba. Zakwas wyhodowany, pierwszy chleb, z przepisu na prosty chleb na zakwasie, wyszedł bardzo dobry. Za ten przepis zabrałam się teraz. Chleb wyrósł super, jutro na śniadanie smakujemy 🙂 Kolejne wypieki w piątek. Pozdrawiam!!! Super porady!
Dzień dobry,
Czy można zamienić proporcje mąki, tzn. 300g żytniej i 200g pszennej? Czy wtedy reszta składników będzie taka sama? Z góry dziękuję za odpowiedź 😀
Dzień dobry,
Tak można, ale będzie trzeba zwiększyć ilość wody, przypuszczam, że nawet do 100 ml płynu.
I krócej ciasto wyrabiamy.
Powodzenia 🙂
Chlebek robilam już chyba z 10 razy, udawał się zawsze. To jeden z moich ulubionych z racji swojej prostoty. I smakuje wybornie!
Pierwszy bochenek był testowy, niewielki. Ale bardzo jestem zadowolona z efektu, więc już się szykuję na kolejne wypieki. Mam jednak pytanie: czy zamiast keksówki mogę użyć naczynia ze szkła żaroodpornego? Wiem, że jest metodą wypiekania w zamykanych naczyniach i garnkach, ale moje naczynie pokrywki nie posiada i chodzi o zwyczajną podmianę formy na szklaną. Trudno u mnie kupić wysoką i dużą keksówkę, a szklane naczynie mam w idealnym kształcie i rozmiarze.
Jeśli pasuje rozmiarem to jak najbardziej może być żaroodporna forma 🙂
Niestety pomimo wysmarowania olejem chlebek się przykleił i trzeba było trochę dłubać. Miejscami brakuje dolnej skórki, ale nadal wygląda bardzo apetycznie i już niecierpliwie czekamy, aż wystygnie, bo pięknie wyrósł.
Każdy kolejny chlebek jest bliższy ideału!
Czy przyklejanie do formy może mieć związek z mąką? U mnie niestety mąka nie ma typów, jest po prostu mąka pszenna albo żytnia.
Mąka oczywiście też ma tu znaczenie, ale wiele zależy od formy, piekarnika itp. Być może chleb się po prostu nie dopiekł jeszcze.
Proponuję wykładać blaszkę pergaminem, to powinno pomóc 🙂
Dziękuję! Będę testować! 🙂
Mała uwaga a pro po pergaminu, przykleja się do chleba jeśli wysmarowany i posypany cienko płatkami owsianymi, mąka razowa żytnia super się sprawdza w takim przypadku. Przetestowane 🙂
Dziś upiekłam na młodym zakwasie (5dni)- mój pierwszy zakwas i pierwszy chleb. Degustacja pochłonęła pół bochenka. Jest świetny!
Zakwas dokarmiony, jutro powtórka z pieczenia, ale zdecydowanie większa porcja!
Dzisiaj miał zbyt grubą skórę i nie chciał wyjść z blaszki, ale to łatwo można poprawić za drugim razem. Jak na pierwszy wypiek: jestem zachwycona efektem i nie mogę się doczekać doskonalenia tego przepisu i testowania innych! 🙂
Trzymam kciuki za kolejne wypieki 🙂
Dwa razy piekłam ten chleb i wyszedł super, w mojej i męża ocenie. Jedynie zamiast mąki pszennej 650 dałam w proporcjach 1/3 maki pszennej razowej i 2/3 pszennej typ 500 (bo akurat taka mialam, mieszkam w malej miejscowości i nie zawsze sa maki chlebowe, a nie zawsze jest czas na wyprawe dalej po make).Wody tyle co w przepisie. Bałam sie co wyjdzie, ale wyszedl dobry,wyrósł do foremki, zamiast platkow użyłam slonecznika, to mi maz z dzieckiem oskubia zabim ostygnie , jest lekko wilgotny, miekki, ladnie pachnie, ladne dziurki. Kroimy następnego dnia, choc ciezko sie powstrzymać. Robilam chleby z innej strony i sie nie udawaly, byly zbite i kruszyly sie po dwoch dniach. No i mam trzy pytania. 1. Co zrobic aby skórka byla chrupiaca dluzej niz jeden dzien? Na poczatek pieczenia wrzucam lod na dno piekarnika, i kilka razy podczas pieczenia smaruję wodą.
2. Lubimy z mężem wilgotne, ciezkie chleby. A jaki poleci mi Pani przepis na lżejszy, bardziej suchy ale nadal domowy i na zakwasie chleb, abym mogla uraczyc rodzinke, ktora nie lubi gliniastych chlebów, nie tylko moich, ale tych ze sklepow również.
3. Zakwas. Swoj wyhodowalam na podstawie przepisów z jakiejs strony, choc niewiele się różni od tego tu. Maka Żytnia 2000 razowa, tyle samo gram maki co ml wody. Z tym ze na zdjeciach ma wyglad takiej smietanki a moj ma konsystencje kleiku, pachnie ladnie octowo, czasem nawet jak bimber, tj. alkoholowo. Po dokarmieniu jest jest jak gabka, na wierzchu robi sie skorupka. Obecnie ma miesiąc. Pytanie, czy tak może byc bo nie chcialabym go stracic? Do lodowki odkladam zawsze do wymytego sloiczka i klade na nim wieczko, nie zakrecam.
1. Jeśli chodzi o chrupiącą skórkę, zapraszam do poradnika: https://smakowitychleb.pl/porada/jak-uzyskac-chrupiaca-skorke/ Patent z kostkami jest super, można też ciasto z wierzchu spryskać wodą
2. https://smakowitychleb.pl/mleczny-chleb-zakwasie/
3.Skorupka się robi jak dokarmiamy zbyt dużą ilością mąki, wystarczy ją ściągnąć i zakwas wymieszać, po prostu zasycha z wierzchu. Wszystko jest ok, jeśli pod spodem bąbelkuje.
Powodzenia w dalszych wypiekach 🙂
Co do skórki, to w dniu wypieku czy nawet do rana następnego dnia jest super, potem przestaje, chleb jest nadal w środku świeży ale skorka robi juz miękka a nawet gumiasta. W trakcie pieczenia wykorzystuje lod lub wode(jak zapomne namrozic lodu) i jeszcze killkukrotnie smaruje woda w trakcie pieczenia. Przechowuje w plociennym worku, oczywiście dopiero jak ostygnie na kratce. Czytam twoje porady, aby wypieki byly jak najlepsze. A dzis upiekłam chleb pszenny na zytnim zakwasie z Twojego przepisu, pierwszy swoj formowany i właśnie takiego lezejszego szukalam. Zamiescilam pod nim tez komentarz, pozytywny oczywiście.
Cieszę się, że wypiek się udał. A co do samej skórki, myślę, że to jednak kwestia jego przechowywania, albo wręcz przeciwnie, piekarnik był zbyt naparowany i stąd ta wilgoć w skórce, że robi się szybko gumiasta.
Trzymam kciuki za kolejne wypieki 🙂
Witam. Mam pytanie. Mój chleb podwoił swoją objętość już po 2 godzinach. Obawiam się że po pięciu ucieknie z blaszki. Czy konieczne jest czekanie 5 godzin przed pieczeniem?
Witam,
dzieki Pani nauczłam się piec chleb żytni na zakwasie i jestem mega dumna! Dziękuję 🙂
Mam teraz pytanie odnośnie mrożenia. Zaczynają się wakacje i wiem że nie będzie mnie teraz ponad 2 tyg. Słyszalam o zamrożeniu zakwasu. Czy jest w tym jakaś filozofia czy po prostu mrozi się, następnie rozmraża, dokarmia i działa się jak dotychczas?
Dzień dobry,
Bardzo mi miło i trzymam kciuki za kolejne wypieki 🙂
Mniej więcej jest tak jak to Pani opisała, zawsze jest jakieś ryzyko, ale można ewentualnie jeszcze łyżkę zakwasu rozprowadzić np. na kartoniku/kafelku/talerzu i zasuszyć.
Zrobiłam zakwas z mąki pszennej razowej i pieknie bąbelkuje, lepiej niż z mąki żytniej. Mam pytanie, jaki chlebekm ozna upiec z takiego zakwasu?
Każdy z bloga, wystarczy zastąpić zakwas żytni pszennym. Proporcje bez zmian 🙂
Witam od niedawna zaczęłam przygodę z pieczeniem chleba na zakwasie i bardzo chciałam podziękować za tą stronkę ? Jest super i jak na razie tylko z niej korzystam. Ale mam pytanko czy do tego chleba mogę utworzyć make z trzech ziaren -pszenno , zbytnio,orkiszowa pelno ziarnista? Akurat taka mam i chciałabym ja jakoś wykorzystać ☺
Cieszę się i trzymam kciuki za kolejne wypieki 🙂
Co do mixu mąk pełnoziarnistych, może Pani użyć w przepisie gdzie podana jest mąka pełnoziarnista, wtedy nie będzie trzeba robić większych modyfikacji. Na blogu jest wyszukiwarka, więc można też po rodzajach mąki szukać przepisów.
Dziękuję za radę ☺ napewno skorzystam ☺
czy zamiast mąki pszennej 650 mogę dodać typ 1050,a żytniej 1080?
Można ewentualnie tak zrobić, ale będzie trzeba zwiększyć ilość wody, bo mąki o wyższym typie absorbują więcej płynu.
Zakwas hodowałem 5 dni. Piątego dnia przystąpiłem do pieczenia chlebka. Do piekarnika wstawiłem już po 2,5 godz. bo… zaczynał uciekać z foremki :P. Wyszedł rewelka.
Przepis świetny. Pozdrawiam autorkę z podziekowaniem za przepis.
A to dziwna sprawa, że uciekał z foremki, a proporcje na pewno tak jak w przepisie? Może zakwas był podwójnie dokarmiony. Zazwyczaj 3,5 godziny to minimum czasu na wyrastanie.
Ciesze się, że chleb się mimo wszystko udał 😉
mi również uciekał z foremki i wrzuciłam do piekarnika po 3 godzinach. a zakwas hodowałam tylko 3 dni:) Czekam na efekt, bo to mój pierwszy chleb w życiu:)
Ojej, 3 dni to trochę za krótko na hodowlę zakwasu, bo na samym początku zakwas szaleje, ale potem już może tak pięknie nie pracować. Zdecydowanie potrzebuje czasu, aby dojrzeć.
I jak się chleb udał?
Prosty i smaczny 🙂
Przepisy są super ?, polecam ?
Wieczor dobry 🙂
Czy ciasto na ten chlebek moze wyrastac w lodowce? Jesli tak to do ilu godzin mniej wiecej? Czy kazdy inny chlebek moze wyrastac w lodowce czy musi byc specjalny przepis na tego typu ciasto chlebowe i sposob wyrastania? Pracujac i piekac chleb w tygodniu byloby to znacznym ulatwieniem 😉 W wolny dzien zawsze sie znajdzie dluzsza chwile na zabawe z chlebem czy tez pilnowanie wyrastania, ale niestety czasem chlebka zabraknie srodkiem tygodnia 😉
Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam 🙂
Dzień dobry,
Ciasto na ten chleb może wyrastać w lodówce, zmniejszyłabym ilość zakwasu do 150 g. W lodówce ciasto może być powiedzmy do 8-10 godzin. Czy każde ciasto może? Nie każde, ale większość tak, ilość drożdży lub zakwasu w cieście muszą być ograniczone, bo spowalniamy proces wyrastania. A na blogu są już przepisy na wypieki nocne 🙂 https://smakowitychleb.pl/?s=nocny
Pozdrawiam!
Tak zrobiłem. Pycha chleb. Dziękuję za podpowiedź.
Witam,
czy pszenną mąkę 650 mogę zastąpić mąką pszenną pelnoziarnistą lub pszenną razową?
Czy wówczas wody i zakwasu dodaję tyle samo co w przepisie?
Dzień dobry,
Proponuję mąką pełnoziarnistą, będzie trzeba dać o jakieś 50 ml więcej wody 🙂
jak zrobić ten zakwas.
Na blogu jest dział zakwas, a w nim wszystkie potrzebne przepisy dotyczące hodowli zakwasu, zapraszam do lektury: https://smakowitychleb.pl/kategoria/zakwas/
Witam, piekę chleby według Pani przepisów ale korzystam z maszyny. Uwielbiamy całą rodzina ten właśnie chlebek w wersji maszynowej ale ostatnio mam kłopot z zakwasem. Najzwyczjniej w świecie psuje mi się po ok 2 tygodniach od pierwszego pieczenia. Poza tym chleb nie rośnie jak powinien i jest zbity, twardy i zupełnie inny niż jakis czas temu. Jaka może być przyczyna tak szybkiego psucia się zakwasu?
Dzień dobry,
Mam trochę za mało informacji, aby jednoznacznie ustalić o co chodzi. Co to znaczy, że zakwas się psuje? Zakwas jest do wyrzucenia, gdy pleśnieje, ale początkujący piekarze często mylnie oceniają stan zakwasu. Czasem się rozwarstwia (bo ma za dużo wody), albo na jego powierzchni pojawia się skorupa (po prostu się wysusza), to normalnie zjawiska. Taki zakwas wystarczy solidnie dokarmić.
Zakwas im starszy, tym lepszy, na młodym zakwasie bardzo trudno upiec dobry chleb. Dlatego skupiłabym się na tym, aby Pani już więcej nie traciła zakwas. Jak będzie odpowiednio aktywny, to i chleby nie będą twarde i zbite, bo ciasto będzie ładnie rosło.
Jak Pani przechowuje zakwas?
jak zrobić ten zakwas
Na blogu jest dział zakwas, a w nim wszystkie potrzebne przepisy dotyczące hodowli zakwasu, zapraszam do lektury: https://smakowitychleb.pl/kategoria/zakwas/
Witam. Czy proporcje do maszyny były podobne. U mnie ciasto było rzadsze niż w przypadku chleba na drożdżach (tak mi się wydaje) i podczas pieczenia opadło. Spróbuję dać trochę mniej wody, ponieważ jest już ona w zakwasie. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Ciasto na wypieki na zakwasie są zupełnie inne od tych drożdżowych, więc różnica w konsystencja jest jak najbardziej naturalna. Do tego żytnie wypieki są bardziej plastyczne niż elastyczne, a ciasto raczej opada jak po prostu za krótko wyrasta lub zakwas nie jest aktywny.
Można ten chleb upiec w maszynie, ale trzeba pamiętać, że automaty nie mają tak długiego programu wyrastania, więc trzeba to jakoś sprytnie rozwiązać 🙂
Jakiej konsystencji powinno mieć ciasto? Z podanego przepisu wyszło mi na tyle zbite, ze nie bardzo da się to mieszać (przynajmniej łyżką) 🙂 Czy takie powinno być?
Powinno być plastyczne, trochę jak plastelina. Gdy zwilżamy dłonie wodą to bez problemu możemy je brać po kawałku do ręki i przekładać do formy. Na koniec wygładzamy wierzch 🙂
Z chęcią:) A jest z czego wybierać. Piękę różne chleby ale najbardziej cenię sobie te na zakwasie. Powyższy chleb udaje się zawsze, ostatnio gdy okazało się że mam resztkę mąki 720, dodałam w części orkiszową i wyszedĺ tak samo pyszny 🙂 Ogromny plus, że długo zachowuje świeżość.
Najpyszniejszy domowy chleb jaki jadłam 🙂 Rewelacja!!!
Bardzo mnie to cieszy i zachęcam do próbowania też innych przepisów, bo są nawet jeszcze lepsze chleby na blogu 🙂
No i rzeczywiście, smak chleba bardziej kwaskowaty, ale tą charakterystyczną kwaskowatość bardzo lubię.
Gdybym chciał zastosować metodę chłodzenia, to ile zakwasu powinienem dać, by chleb urósł w ciągu 8h?
W wersji lodówkowej to również będzie 130 g aktywnego zakwasu, tylko po wyjęciu trzeba doprowadzić jeszcze do temperatury pokojowej.
Witam,
szukając pomysłu na chleb nocny uznałem że dokonam małej modyfikacji tego przepisu. Sam przepis w wersji oryginalnej jest pyszny.
Zależało mi de facto by wydłużyć czas wyrastania ciasta, do jakiś 7h z pominięciem lodówki.
Dlatego dałem 130g zakwasu i odrobinę więcej wody. Poza tym na ogół zamieniam też mąkę 650 na 750.
Dzisiaj rano piekłem, ale jeszcze nie próbowałem.
Zastanawiam się tylko czy dłuższy czas wyrastania nie wpłynie na smak chleba?
Dzięki za komentarz i opisanie doświadczeń!
Co do fermentacji, dłuższy czas wpłynie na smak, ale w temperaturze pokojowej, w lodówce nie zmieni smaku, dlatego polecam chłodzenie, aby spowolnić proces wyrastania 🙂
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zwrócę uwagę na wszystkie te sprawy. Pozdrawiam 🙂
Piekę ten chleb od roku, regularnie, jest to nasz chleb „codzienny”. Mamy pytanie: chleb wyrasta ładnie i szybko (teraz wspomagam lampką w piekarniku), ale niezależnie od tego jak wyrasta (pod przykryciem czy w piekarniku), zawsze po włożeniu do pieczenia (do nagrzanego piekarnika), góra zapada się do środka i robi się pięknie pofałdowana. W smaku to nie przeszkadza, w wyglądzie w sumie ma swój urok, ale chciałabym czasami, żeby chleb miał porządny wygląd 🙂 Co mogę robić źle?
Jeśli góra zapada się do środka to znaczy, że ciasto wyrastało zbyt długo, ma zbyt dużo zakwasu lub ewentualnie zbyt dużo płynu. Taka rzecz może się też zdarzyć jak do ciasta na zakwasie doda się drożdże. Ostatnia propozycja to dokładne wygładzanie wierzchu ciasta zwilżoną wodą dłonią lub łyżką, ewentualnie posypywanie z góry makiem/kaszą manną/ziarnami/ziołami. Mam nadzieję, że uda się rozwiązać zagadkę 🙂
Potwierdzam chleb pyszny wychodzi. Zastanawia mnie tylko po co w innych przepisach tyle zagniatania, odpowietrzania i leżakowania skoro i bez tego wychodzi dobry chleb. Ktoś wie?
Tutaj nie ma odgazowywania, składania i długiego wyrabiania, bo tak się postępuje z mąką pszenną jasną oraz orkiszową jasną, żytnia nie lubi jak się tak ją traktuje. Z mąki pszennej również można upiec prosty i nieskomplikowany bochenek, ale przetestowałam to na naprawdę setkach wypieków i te zabiegi przynoszą lepsze efekty w chlebie, to pozwala na uzyskanie pięknego, elastycznego miąższy chleba, chrupiącej skórki i cudownego smaku 🙂
Czesc!
Czy mozna uzyc jasnej orkiszowej zamiast przennej w tych samych proporcjach?
Hej, tak można tak zrobić 🙂
Korzystalam z przepisow z innych stron i nie wychodzilo. Zrobilam zakwas od nowa, sprobowalam upiec chleb wyzej opisany i wyszlo super, po upieczeniu chlebus znika w dwie godzinki!
Bardzo miło mi to czytać 🙂
Witam
Czy można do tego chleba użyć mąki żytniej typu 1250?
Pierwszy raz w życiu upiekłam chleb, i się udał ! HURA!!!!
Bardzo fajne i proste przepisy, przynajmniej na początek korzystam z tych prostych ☺
Czy mogę w tym przepisie zamienić mąkę pszenna na pszeną razową bez innych konsekwencji ?
Moim zdaniem z samej mąki razowej i żytniej chleb wyjdzie zbyt zbity. Przede wszystkim trzeba by też zwiększyć ilość wody, bo razowa więcej pochłania, ale chyba bym radziła zastąpić pełnoziarnistą lub orkiszową jasną, jeśli ma być bez jasnej pszennej 🙂
Chlebek rewelacja! Piekę już kolejny raz zmieniając proporcje mąki żytnia typ 720 300g i pszenna typ 500 200g a wierzch posypuję nasionami chia. Wychodzi delikatny wilgotny i po prostu pyyyyyszny 🙂
Super, chociaż zachęcam też do spróbowania innych przepisów 😉
Witam,dopiero zaczynam przygodę z pieczeniem chlebów (dopiero 5 wypieków).,i mam problem,każdy chleb wychodzi dość wilgotny.Mój przepis:350g mąki żytniej 720,300g mąki pszennej razowej 2000,400g zakwasu i ok.400-500ml wody.,sól,szczypta cukru.Ciasto wyrasta w piekarniku od 8-12 h.Piekłem około godziny w różnych temp.180-230 w keksówce.Ostatni bochenek po godzinie pieczenia wyjąłem z formy i dopiekałem jeszcze 30 min.Wyszedł na tyle wilgotny,że na nożu pozostawia ślad ciasta.Poradźcie gdzie popełniam błąd.Dodam,że piekarnik mam gazowy,więc grzanie tylko z dołu.
Dzień dobry,
Trudno mi się wypowiadać, skoro piecze Pan nie z mojego przepisu, ale moim zdaniem proporcje nie są dobre.
Po pierwsze na taką ilość mąki i wody dodaje Pan za dużo zakwasu, przez co ciasto pewnie jest zbyt wilgotne nie może się dopiec.
Po drugie wydaje mi się, że ciasto wyrasta też za długo, a im dłużej rośnie, tym chleb wychodzi kwaśniejszy.
Po trzecie półtorej godziny na taki mały bochenek to zdecydowanie za długo co potwierdza moją teorię o tym, że ma Pan zły przepis i myślę, że nie jest to wina gazowego piekarnika.
Pozdrawiam 🙂
Jeszcze mam jedno pytanie. Co mogę zrobić, by skórka była błyszcząca?
Można skropić wierzch wyrośniętego ciasta (przed pieczeniem) wodą, oliwą lub posmarować ją żółtkiem z mlekiem/białkiem jajka 🙂
Dlaczego znikł mój komentarz? Zresztą bardzo pozytywny
Nie zniknął, nie zdążyłam go zatwierdzić 🙂 Mamy na blogu moderację i jak ktoś pierwszy raz komentuje to jego komentarz nie pokazuje się od razu, następne już będą zatwierdzały się automatycznie.
Pozdrawiam 🙂
Witam, z duszą na ramieniu zrobiłem pierwsza próbę i wyszło …………. wspaniale. Chleb jest niesamowity, po 10 dniach (zawinięty w lniany ręcznik) nawet jest dobry. Wprawdzie nie mam jeszcze piekarnika elektrycznego i piekę go w piekarniku kuchni opalanej drewnem a więc bardzo mi trudno utrzymać temperaturę na właściwym poziomie. Jedyne zastrzeżenie które mam, to już za dwa dni bardzo twarda skórka. Podejrzewam, że jest to związane ze skokami temperatury ale to tylko moje domysły. Zaczynam eksperymenty a jednocześnie odkładam pieniądze na piekarnik 🙂 Dzięki za prosty przepis
Super, bardzo się cieszę i dziękuję za komentarz. A z tą twardą skórką to w sensie, że po 2 dniach stała się twardsza? To kwestia przechowywania, widocznie w lnianej ściereczce trochę z wierzchu jednak wysycha. Dobrze by było dodatkowo włożyć chleb np. do glinianego garnka lub drewnianego chlebaka 🙂
Ajejciu pychota 😀 Ja jak zwylke troszke pokombinowalam z maka zamiast 650 dalam 450 i razowa pszenna i wyszedl super. Bochenek tez da się zrobic prawda tylko po pierwszym rosnieciu formowac? I piec po drugim rosnieciu?
Tak, można 5 godzin wyrastania podzielić na 3 godziny w misie i 2 już uformowane w koszyku, podobnie jak w tym przepisie: https://smakowitychleb.pl/chleb-wiejski-na-zakwasie/
Tylko, że z mąką żytnią nie bardzo się formuje chleby, zdecydowanie lepiej to wychodzi z pszennymi, orkiszowymi i pełnoziarnistymi 🙂
Pierwszy raz robilam zakwas i rewelacja
rósł jak szalony, ale w obawie ze jeszcze za mlody do chleba dodalam odrobine drożdży. Juz nie mogę się doczekac aż sie upiecze 😀
Trzymam kciuki 🙂
Witam. Jutro ruszam z pieczeniem, bo zakwas juz bedzie gotowy. Tylko mam pytanie. Czy zamiast maki pszennej typ 650 moge dac make pszenna razowa? Wyjdzie gniotek czy bedzie dobrze?
Dzień dobry,
Wyjść wyjdzie, ale będzie prawdopodobnie trochę za suchy, czyli dałabym więcej płynu, jeśli jest Pani gotowa już na początku na takie eksperymenty to ok, można tak zrobić 🙂
Dziękuję za zainteresowanie i wsakazanie podobnych przepisów. I tak przez przypadek znalazłam na Waszej stronie przepis na chleb orkiszowo-żytni na zakwasie:) Cieszę się, bo ten chleb z piekarni choć był smaczny, to jednak trochę przesolony jak dla mnie… Już wiem, który chleb upiekę następnym razem:) Dziękuję i pozdrawiam:)
Przy okazji tego przepisu mam pytanie do Tosi. Kupiłam w piekarni chleb żytnio-orkiszowy. Pierwszy raz spotkałam się z takim połączeniem. Do tego chleba użyto jasnych mąk. Dodatkiem była niewielka ilość siemienia lnianego. I teraz pyatnie: czy znalazła byś przepis na upieczenie takiego chleba? Z góry dziękuję i pozdrawiam:)
Fajne połączenie, chętnie przygotuję taki przepis we wrześniu 🙂 A on jest na zakwasie rozumiem?
Na razie mogę polecić razowy (z mąką orkiszową i żytnią) na zakwasie z oregano https://smakowitychleb.pl/razowy-chleb-oregano-zakwasie/ lub pszenno-orkiszowy z rodzynkami https://smakowitychleb.pl/chleb-pszenno-orkiszow-rodzynkami/ lub orkiszowo-żytni z estragonem https://smakowitychleb.pl/chleb-orkiszowo-zytni-z-estragonem-na-zakwasie/ 🙂
Upiekłam go dwa razy. Za pierwszym razem dokładnie z przepisem. Fantastyczny: wilgotny, ale nie gliniasty:) Drugi raz troszkę zmieniłam przepis: dałam dwie mąki pszenne: 200g pszennej razowej i 100g chlebowej. I oczywiście ziarna: kminek, siemię lniane i słonecznik. Wydaje mi się, że znalazłam smak „mojego” chleba. Chociaż już nie raz tak myślałam:) Pyszny! Polecam!
Super, bardzo się cieszę, a eksperymenty z dodatkami i mieszaniem mąk przy podobnych proporcjach to znakomite wyjście, aby mieć gwarancję, że za każdym razem mamy trochę inny chleb, a jednak pewność, że wyjdzie 🙂
Tak udał się 🙂
Upiekłam dziś rano ten chlebek ze świeżego zakwasu i jest przepyszny:)Dodałam po łyżce słonecznika,siemienia,pestek dyni i płatków owsianych.
Chciałam spróbować innego przepisu ponieważ mój wychodzi zbyt mokry i zbity.
Ale rozumiem, że ten się udał i nie wyszedł mokry i zbity? Jeśli tak to bardzo się cieszę, pozdrawiam! 🙂
zwieksz temperature do 240 C przez pierwsze 20 minut, a po tym czasie nastepne 30 do 35 minut w 200 C. wyjdzie perfekcyjnie
Mam takie pytanie: czy kolor chleba na zdjeciu wynika wyłącznie z użycia zakwasu żytniego? W przepisie podane są „jasne” mąki, a kolor chleba ewidentnie wskazuje na użycie mąki pełnoziarnistej. A może coś wymyślam, bo dopiero od dwóch miesięcy piekę chleby:)
Mąka żytnia typ 720 nazywana jest jasną, ale jej kolor jest szaro-brązowy, szczególnie po wymieszaniu z wodą + zakwas i stąd ten kolor 🙂 Wszystko jest ok, to naturalne barwy chleba z dodatkiem mąki żytniej, żadna „ściema”!
Pozdrawiam.
Dziękuję za szybką odpowiedź:) Teraz dopieka się razowiec, ale już wiem, który będzie następny:)
WITAM.Pani Grażyno,dlaczego chleb z mąki żytniej 720 na drożdżach lub zakwasie wchodzi kleisty [wodnisty] Bardzo prosze o PANI przepis na chlebek żytni.POZDRAWIAM
Dzień dobry,
Przyjęło się zasadę, że mąkę żytnią używa się głównie do wypieku chleb na zakwasie. Żytnia razowa do wypieków drożdżowych się nie nadaje, ale z mąki żytniej jasnej jest to możliwe, na blogu mamy sprawdzony przepis: https://smakowitychleb.pl/chleb-zytni/, przy odpowiednich proporcjach chleb nie powinien wyjść kleisty. Jeśli jest wodnisty, znaczy, że popełniono gdzieś błąd lub proporcje są złe lub potraktowano źle zakwas i nie był np. aktywny przez co ciasto później niewłaściwie wyrosło.
Z jakich przepisów Pani korzystała? Polecam Pani np. z naszej strony przepis na razowiec, wiele osób chwaliło, że chleb sprawdził się też w ich kuchni: https://smakowitychleb.pl/razowiec-na-zakwasie/ Z jaśniejszych polecam chleb żytni na zakwasie ze słonecznikiem i miodem: https://smakowitychleb.pl/chleb-zytni-slonecznikiem-miodem-zakwasie-zytnim/ oraz żytni na zakwasie z kaszą jaglaną https://smakowitychleb.pl/chleb-zytni-z-kasza-jaglana-na-zakwasie/ One nie mogą wyjść klejące, nie ma takiej opcji 🙂
Pozdrawiam.
Witam serdecznie!
Pani Grażynko,bardzo proszę o przepis na chleb w Pani wykonaniu, choć na drożdżach bym wolała, bo nie znam się na razie na zakwasach.Serdecznie pozdrawiam Panią i wszystkich czytających i
piekących wspaniałe pieczywo.
Mój chleb na zakwasie jest pieszczony około 15 godz. Robię zaczyn na chleb wieczorem,dodając do niego- ja robię na serwatce serwatka zakwas mąka żytnia 2000 sol odrobina cukru/zakwas mam zawsze
z resztek ciasta/i nie trzymam nawet w lodówce/.Rano dodaje makę jaką chcę pszenną lub żytnią i
dokładnie wyrabiam aż ciasto odchodzi od ręki zostawiam do wyrosnięcia w moim przypadku zajmuje to około 1 godz.nastepnie przekładam do foremek i znowu zostawiam do wyrośnięcia aż blaszki są
pełne.Piekę w piekarniku około 1 godz.Chlebek jest wysmienity przypomina mi moje dzieciństwo.
Jeśli chcecie sprubować służę dokładniejszym przepisem.
pozdrawiam
Czy mogłabym prosić o dokładny przepis? Robi Pani w podobny sposób jak ja ale ostatnio coś mi nie wychodzi. Chciałam porównać przepis.
witam
bardzo prosze o przepis na chlebek na serwatce i zakwasie i gdzie mozna kupic serwatke z gory dziekuje i serdecznie pozdrawiam.a przepisy tosi tez sa wspaniale i zadko sie zdarza zeby ktos od reki odpowiadal na komentarze i wszystkim dziekuje i pozdrawiam
witam.dwa dni temu robiłem chleb razowy 300g mąki żytniej 2000 150g mąki pszennej 650 itd. i wyszedł,dziś próbuje ten ale kupiłem mąkę żytnią 720 żurkową ,i coś nie rośnie,może to być przyczyna tej mąki żurkowej,wczoraj dokarmiając zakwas robiony wcześniej na mące razowej 2000,użyłem też żurkowej żytniej 720,coś nie tak robię?
Dzień dobry,
Po pierwsze musiałabym znać dokładnie recepturę na chleb i co Pan dokładnie robi przygotowując ciasto, aby stwierdzić błąd. Czy przepis z naszego bloga?
Jeśli chodzi o mąkę żurkową to można kupić różne, więc też trudno mi pomóc nie znając szczegółów. Czy na opakowaniu jest podany typ mąki lub skład, być może w paczce znajduje się coś jeszcze oprócz mąki, chociaż wątpię.
Jeśli mąka żurkowa z Pana opakowania ma typ 2000 to nie powinna się różnić od mąki żytniej razowej, a jeśli ma niższy typ to zakwas też nie powinien się obrazić, bo można go nawet dokarmiać mąką żytnią jasną, więc niekoniecznie wina leży po stronie mąki.
chleb musi być wilgotny, jeśli chcesz bardziej suchy chleb dodaj więcej mąki pszennej albo otrąb.
Zależy jaki chleb, z dodatkiem mąki żytniej rzeczywiście charakteryzuje się lekko wilgotnym miąższem, ale nie powinien być też mokry.
Z dodawaniem mąki bym uważała, owszem to najlepsza metoda, aby kontrolować konsystencję ciasta, ale jak się mocno zmieni przepis i doda za dużo to wyjdzie twardy i suchy.
Często jest też tak, że po wyjęciu chleba z formy wydaje się, że chleb jest zbyt wilgotny po przekrojeniu. A dopiero po kilku godzinach po wystudzeniu miąższ nabiera odpowiedniej konsystencji.
Pozdrawiam 🙂
To ,że nie był skasowany zauwazyłam później;)…mój błąd.
Piekę od kilku lat…najczęściej chleb z maki zytnio -razowej + pszennej 65o….
Dziś chciałam spróbować ten…juz jest upieczony .ale musiałm dodac więcej mąki…odmierzałam po aptekarsku:d… Niestety jest wilgny …Coś skopałam…Zebym tylko wiedziała co;)…za parę dni drugie podejście
A mój wpis został skasowany ,bo……..?
Interesuje mnie ,czy wszystkie składniki na chleb „Pszenno-zytni na zakwasie” sa prawidłowe. Zrobiłam wszystko wg. przepisu , – i niestety ciasto było rzadkie…Tak miało byc? Odmierzałam dokładnie-
Może napisze ktos , kto wypróbował przepis
Dzień dobry,
Spokojnie, nie zdążyłam przeczytać i zaakceptować komentarza, nic nie było kasowane 🙂
Tak, proporcje na pewno są dobre, znam je dobrze i wychodzi z nich zawsze znakomity bochenek. Wiem, że czytelnikom z tego przepisu chleb też się udawał.
Ciasto z mąką żytnią jest trochę inne z natury niż pszenne, wychodzi bardziej gęste niż elastyczne, ale nie powinno być też za rzadkie. Czy piekła Pani na zakwasie wcześniej, zakwas był poprawnie przygotowany i aktywny, ma Pani wagę kuchenną? Coś musiało pójść nie tak, a niestety nie wiem co dokładnie było robione, aby pomóc.
Pozdrawiam serdecznie.
Mój chlebek przygotowany do pieczenia, teraz rośnie. Szybki i prosty przepis.
Prosty i dobry. Czegóż chcieć więcej? 🙂
Dziękuję za przepis, jest rzeczywiście prosty a chlebek pyszny..
Cieszę się, że przepis się spodobał, dziękuję za komentarz 🙂