Piekąc drożdżowy chleb wiejski z ziemniakami nie spodziewałam się, że aż tak zakocham się w jego smaku. Ziemniaki wpływają na strukturę chleba, a także jego wilgotność w zadziwiający sposób. Zdecydowanie najbardziej lubię właśnie taki chleby o chrupiącej skórce i delikatnym, miękkim środku. Co ciekawe ziemniaki wcale nie są wyczuwalne w smaku 🙂 Przekonałam się o tym, gdy poczęstowałam ziemniaczanym chlebem gości. Nikt nie zgadł, co nadało wypiekowi delikatnego i charakterystycznego smaku.
Chleb ten niezwykle zachwyca, bo mój kolega, który nigdy wcześniej nie piekł pieczywa, kilka dni po spróbowaniu, postanowił upiec go w swojej kuchni. Wypiek na szczęście okazał się sukcesem, więc być może dzięki niemu rozpoczął on swoją wielką przygodę z domową piekarnią 🙂
Oczywiste zatem było to, że prędzej czy później zabiorę się za jego wersję na bazie zakwasu. Nic tak świetnie się nie łączy jak zakwas żytni z mąką żytnią, dlatego na taką mąkę zdecydowałam się szykując chleb ziemniaczany na zakwasie.
Wyszedł cudowny w smaku, na pewno go jeszcze powtórzę. Zdecydowałam się po raz pierwszy upiec chleb w okrągłej formie, zazwyczaj sama kształtuję chleby lub wybieram keksówkę. W efekcie krojąc chleb uzyskałam szerokie kromki, które znikają z prędkością światła 🙂
Żeby upiec ten chleb potrzebny jest aktywny zakwas żytni. Jeśli nie masz go w domu, a chcesz wyhodować samodzielnie swój zakwas, to tutaj znajdziesz mój poradnik Zakwas żytni – krok po kroku. Jeśli już masz wyhodowany zakwas żytni, a do tego dokarmiony i aktywny – możesz zacząć przygotowania! Przeczytaj przepis na chleb ziemniaczany na zakwasie i napełnij dom zapachem smakowitego chleba.
a czy mozna tak zmodyfikowac przepis, aby wyrastal przez noc? Mam malo czasu i noc jest moim przyjacielem.
Można, polecam metodę nocną, czyli wyrastanie ciasta w lodówce. Przykładowy przepis na chleb nocny: https://smakowitychleb.pl/leniwy-chleb-nocny-na-zakwasie/
Dzień dobry. Rozumiem ze puree ma być z ugotowanych ziemniaków?
Dzień dobry.
Tak, oczywiście chodzi o puree z ugotowanych ziemniaków. Polecam jednak nowszy przepis na chleb z ziemniakami, jest lepszy, poprzedni to jeden z pierwszych przepisów na chleb na zakwasie na blogu. Z koperku zawsze można zrezygnować: https://smakowitychleb.pl/chleb-ziemniaczany-koperkiem-zakwasie/
Pozdrawiam 🙂
Chleb rewelacja! Wyszedł mi troszkę za mokry, ale ten smak – no niebo w buzi 🙂 Następnym razem dodam ciut mąki, albo lepiej odsączę ziemniaki. Tak czy siak – na pewno będzie kolejny raz!
Pochwaliłam Cię tu: http://okolokuchennie.blogspot.com/2014/07/chleb-z-ziemniakami.html
Ciesze się, że smakował. Niestety z przepisami z dodatkiem ziemniaków, ryżu czy kaszy bywają problemy, bo zależy to od ich sposobu ugotowania. Zawsze warto słuchać swojej intuicji przy wyrabianiu ciasta i dodać więcej wody lub mąki, w zależności od potrzeby. Dodatkowo receptura jest już dosyć stara, to jeden w pierwszych przepisów na chleb na zakwasie na blogu, więc pewnie nie jest tak dopracowany jak te nowsze.
Pozdrawiam 🙂
Zrobiłem ten chlebek dzisiaj rano na 5-dniowym zakwasie. Udał się. Do wieczora został zjedzony. Czy można zrobić chlebek pół na pół mąki żytniej 2000 z zakwasem z tej samej mąki? I jaka jest procedura. Pozdrawiam.
Cieszę się, że chleb się udał.
Natomiast nie do końca rozumiem pytania. Chciałby Pan zmodyfikować przepis, aby do ciasta dodać też mąkę żytnią razową? Konsystencja ciasta mocno się zmieni i nie można ciasta długo wyrabiać, raczej tylko wymieszać składniki, ale w proporcjach pół mąki żytniej jasnej i pół mąki żytniej razowej powinno się uda. Ciasto na taki chleb powinno wyrastać minimum 3 godziny, jak nie 4.
A w kwestii zakwasu, można go przygotować na bazie mąki żytniej razowej typ 2000, ale także z mąki żytniej jasnej o typie 700 się uda.
Pozdrawiam i mam nadzieję, że jakoś pomogłam.
To jeszcze raz ja i mogę z wielkim uśmiechem powiedzieć że chlebek jest rewelacyjny i w wypieku i w smaku ta cebulka to niebo w gębie, czyli jutro znowu wyjmuję mój zakwas z lodówki i robię następny czyli mój 3-ci chlebek w życiu na zakwasie, szukam już przepisu na nowy 🙂
Super! Oby tak dalej 🙂
Witam Tosiu !!!
Właśnie zrobiłam ten chlebek, zmieniłam trochę produkty zamiast mąki żytniej do ciasta chlebowego dałam mąkę zwykłą (z biedronki ) pięknie wyrastało ciasto co prawda o wiele dłużej niż w przepisie ale to szczegół,dodałam do niego też zioła i cebulkę prażoną zapach rewelacyjny teraz akurat siedzi w piekarniku resztę robię tak jak powinno być,jak wyjmę go z piekarnika to dam znać co tam się upiekło hehe pozdrawiam!!! za super przepis dziękuję na pewno będę korzystać też z innych twoich przepisów.
ps.tylko mój zakwas(resztę) zostawiam cały w lodówce a jest jego prawie pół litra a gdy potrzebuję to dokarmiam i na nowo… nic nie wyrzucam i jest ok.a stoi już po raz drugi 7 dzień mam nadzieję że jeszcze długo będę się cieszyć tym zakwasem no i upieczonymi chlebkami 🙂
Dziękuję !!! jeszcze jedno pytanko czy po odłożeniu zakwasu do danego chlebka muszę resztę wyrzucić aby do następnego zostawić w lodówce tylko 3 łyżki bo jednak wyrosło mi bardzo dużo tego zakwasu 🙂
Jeśli planuje Pani w najbliższym czasie upiec kolejny chleb, to bez obaw można odłożyć więcej niż 3 łyżki, 8 łyżek zakwasu przez kilka dni w lodówce sobie poradzi. Szkoda wyrzucać. A jeśli faktycznie wyszło zakwasu bardzo dużo, to może warto od razu upiec dwa chlebki (drugi z innej receptury dla porównania i go zamrozić)?
Pozdrawiam.
Witam !!!
Właśnie wyjęłam z lodówki po raz drugi mój zakwas aby go dokarmić odczekać 12 godz i zrobić zaczyn do chlebka tylko mam jedno pytanie z resztą tego zakwasu muszę czekać do rana( czyli 24godz od wyjęcia )ażeby włożyć go z powrotem do lodówki czy mogę go schować zaraz po tym jak odłożę trochę do zaczynu, proszę o pomoc 🙂
Witam.
Odłożony zakwas można od razu schować do lodówki. Zakwas zostawiamy w temperaturze pokojowej, tylko jeśli planujemy pieczenie. Pozdrawiam i życzę udanych wypieków 🙂
Witam, Nie wiem co jest nie tak może to wina mąki bo miałam 2000, ale ciasto wyszło mi bardzo gęste nawet dolewałam wodę, ale chyba z tego chleba nic nie będzie. Może powinnam wymieszać żytnią z jakąś lżejsza orkiszową może i wtedy nie będzie taki kit.
Witam.
Jeśli jest bardziej gęste, niż na zdjęciu, proszę dosypać trochę więcej mąki i się nie przejmować. To prawdopodobnie przez to, że Pani zakwas lub puree ziemniaczane ma trochę inną konsystencję. Trudno odtworzyć dany przepis w identyczny sposób z innych składników.
Dobra wiadomość jest taka, że z takiego ciasta jeszcze może wyjść świetny bochenek chleba.
No i wyszlo:) trochę faktycznie za mokre w srodku ale jadalne – następnym razem będzie lepiej. Dziękuję
Witam
Piekę chlebki rozne od roku. na zakwasie , oczywiście samodzielnie zrobiony, ale też i drozdzowe. Ostanio znalazłam WAS dziewczyny i….kurczaki oszałam .,tyle fajnych przepisów, piekłam bułeczki z przedziałkiem,pychota.
A teraz chciałam piec ten wiejski chlebek z ziemniakami, ale …mam pytanie dlaczego zakwas jeszcze pobudzic dodatkiem maki i wody..dlaczego ? Nie wystarczy dodac poprostu aktywnego zakwasu..??
pozdrawiam
Witam.
Chleb ten potrzebuje sporo czasu na wyrastanie, dlatego na noc zostawiamy zaczyn z aktywnym zakwasem, a następnego dnia mieszamy z pozostałymi składnikami. Wpływa to na konsystencję ciasta i strukturę miąższu.
Zazwyczaj nie stosuję tej metody i po prostu zakwas dokarmiam i zostawiam na noc, a rano przygotowuję już ciasto na chleb. Prawdopodobnie przy takiej metodzie, chleb ten także wyrośnie. Może się trochę różnić porowatość chleba.
Pozdrawiam.
Zupełnie przypadkiem zmodyfikowałam przepis. Robiłam 2 różne chleby jednocześnie (plus inne zajęcia;)) i omyłkowo dodałam zamiast mąki żytniej orkiszową.
Chleb wyszedł świetny , chrupiący, miękki w środku z charakterystycznym posmakiem orkiszu.
Dziękuję za przepis:)
Super, będę musiała spróbować takiej kombinacji. Mąką orkiszowa bardzo pasuje do ziemniaczanego posmaku 🙂
Chlebek prawie wcale nie wyrósł, prawdopodobnie zawinił młody zakwas, a ja ambitnie chciałem od razu wskakiwać na głęboką wodę bez drożdży. Ale mimo, że jest bardzo mocno zbity, wyszedł przepyszny. W smaku praktycznie identyczny jak jeden z moich ulubionych kupnych chlebów (Zaścianek z piekarni „Grzybki”). Popracuję nad zakwasem i z pewnością będę ten chleb robił jeszcze nie raz!
Cieszę się, że w smaku wyszedł jak należy 🙂
Witam serdecznie! 🙂
Od wielu lat piekę chleby w swoim domu.Od 10 lat mam domową maszynę do wypieku chleba.Sama bawię się przepisami tworząc swoje. Zauważyłam , ze dodając do każdego przepisu 1 zmiażdżony ugotowany ziemniak , chleby są dłużej świeże i wilgotne. Gorąco polecam!
Mam kilka ciekawych pomysłów na wypieki.Gdyby ktoś był chętny…..zapraszam.:)..
Witamy!
To prawda, że dodatek ziemniaków nawet do drożdżowego chleba sprawia, że jest dłużej świeższy, a miąższ chleba delikatny i lekko wilgotny 🙂
Dziękujemy za komentarz i być może powstanie na naszej stronie dział – pomysły czytelników. Na razie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Smakowite wypieki czytelników”, więcej informacji tutaj: https://smakowitychleb.pl/smakowite-wypieki-czytelnikow/
Pozdrawiamy.
Witam 🙂
Od ponad tygodnia jestem ogarnięty pasją pieczenia chleba…. no szału to nie ma, na koncie mam dopiero 3 własne udane wypieki i 1 jedne bułki, które idę na karmę dla konia 🙂
Dzisiaj startuję do robienia tego pysznego chleba,,tak wygląda na zdjęciu,że aż ślinka leci. Kiedyś już jadłem chleb z ziemniakami i był rewelacyjny. Zamiast purée (rozumiem,że chodzi tu o takie z proszku) dam przeciśnięte przez praskę gotowane ziemniaki oraz dodam trochę pszennej mąki – widzę po komentarzach, że jest problem z wyrośnięciem ale ponoć tak jest przy żytniej mące, taka już jest. Pozdrawiam i zabieram się do przygotowania
Witam 🙂
Nie, purée ziemniaczane to po prostu przeciśnięte przez praskę ugotowane ziemniaki! Osobiście nie toleruję takich produktów z proszku..
Problem z rośnięciem wyniknął prawdopodobnie przez to, że chleby na zakwasie mniej rosną, czasem zakwas jest za słaby i należy do niego dodać np. łyżeczkę drożdży, aby „udźwignęły cały wypiek”.
Może Pan śmiało eksperymentować w tym przepisie z mąką pszenną, albo w ogóle ją zastąpić, chlebek na pewno wtedy wyjdzie.
Życzę powodzenia i udanych wypieków 🙂
Witam:)
wiec tak.. chlebek sie upiekł, tylko wyszedł mi troche zakalec:(
słyszałam,ze z zytniej maki czesto tak sie robi, chociaz make mam dobra bo sprawdzona.
Mam nadzieje, ze nastepnym razem wyjdzie bez zakalca:)
serdecznie pozdrawiam
Witam 🙂
Chodzi o chleb z tego przepisu https://smakowitychleb.pl/chleb-wiejski/ ?
Trudno powiedzieć, dlaczego tak się stało, ponieważ nie widziałam go w trakcie robienia. Być może ciasto nie wyrosło jak należy. U mnie, po wyrośnięciu z ciasta udało się uformować okrągły bochenek i taki utrzymał się w trakcie pieczenia. Być może więc ciasto wyszło za luźne? Może np. wyszło za dużo ziemniaków w stosunku do mąki, bo np. był to wodnisty gatunek?
Mam nadzieję, że następnym razem wyjdzie jak należy 🙂
Pozdrawiam!
Witam mam zamiar zrobić ten chlebek zakwas właśnie się robi dzień czwarty, ale na razie znalazłam przepis na chleb ziemniaczany na drożdżach i zrobiłam chyba wyszedł jeszcze gorący, ale miał być okrągły a zrobił się spód do pizzy trochę żałuję że go nie włożyłam do tortownicy. Dobrze ale na przyszłość jak upiec chleb okrągły bez tortownicy żeby nie wyszedł taki płaski?
Witam!
Bardzo się cieszę, że odważyła się Pani na pierwszy chleb z naszej strony.
Mam nadzieję, że ciasto na chleb urośnie jak należy i wszystko pięknie się uda. Proszę się nie zniechęcać drobnostkami, bo każdy zakwas jest trochę inny, może jeszcze „ruszy” i ciasto wyrośnie.
Czekam na informację, czy się udało 🙂
Pozdrawiam.
ups! wpis zrobiłam na str o zakwasie bo oczywiscie cały czas czytam zeby czegos nie zepsuc…!.
biegne dodac, ze po podniesieniu temp. gdzie rosnie chlebek zacząło sie cos ruszac:)
moze i mnie sie uda???
asia
Witam!
od kilku tygodni czytam przepisy na te piekne chlebki,i zastanawiam sie czy sobie poradze:)
wczoraj wieczorem sie odwazyłam:):) wczesniej przygotowałam sobie produkty i do pracy!!
dokładnie krok po kroku wykonuje wszystkie czynnosci i mam nadzieje, ze podobny chlebek do Twojego uda sie rowniez mnie:) juz sobie rosnie !! z niecierpliwoscia czekam na efekty. Oczywiscie napisze co mi z tego wyszło:)
serdecznie pozdrawiam i dziekuje za mozliwosc skozystania z przepisu
asia