Do czego pasuje bułka tarta
Bułka tarta krótko podsmażona ozdobi wiosennego kalafiora, fasolkę szparagową i wakacyjne knedle ze śliwkami. Sprawi, że panierka kotletów schabowych i mielonych stanie się chrupiąca i rumiana. Dodaje się ją do masy na klopsiki i do mięsnych pasztetów, a możliwości jest znacznie więcej.
Bułka tarta towarzyszy polskiej kuchni nie od dziś. Cieszy się też popularnością np. w przysmakach włoskich jako pangrattato, czyli czymś w rodzaju posypki, przygotowywanej na bazie bułki tartej, oliwy, czosnku, ziół i skórki z cytryny. A na pewno znalazłaby swoje miejsce w kuchniach także innych krajów.
Tartą bułkę można kupić w większości sklepów spożywczych w papierowych torebkach, a czy zerkaliście kiedyś na skład opakowania? Aż trudno uwierzyć, ale nie zawsze w składzie znajduje się 100% pieczywa! Oczywiście nie chcę koloryzować, że zawsze tak jest, ale ostatnio natrafiłam na taką paczkę. Warto sprawdzać!
Aby nie ryzykować jedząc podejrzane dodatki, mieć świadomość tego co jemy i nie marnować w domu pieczywa, proponuję bułkę przygotowywać samodzielnie w domu.
Sprawa może wydawać się oczywista, ale znam osoby, które nie wiedzą jak dobrze bułkę tartą przygotować, dlatego postanowiłam, że warto to opisać.
Jak zrobić w domu bułkę tartą?
Gdy po kilku dniach wasze pieczywo w chlebaku zaczyna robić się suche i już nie nadaje się np. na grzanki, wystarczy wyjąć je i położyć gdzieś na słońcu np. na parapecie. Dzięki temu pieczywo szybciej wyschnie i nie spleśnieje.
Wbrew pozorom tartą bułkę wcale nie trzeba koniecznie przygotowywać z bułki – może być także z chleba, zarówno drożdżowego, jak i na zakwasie. Można również przygotować bułkę tartą z pieczywa pełnoziarnistego czy orkiszowego, możliwości jest wiele.
A oto kilka opcji, jak przygotować bułkę tartą.
Potrzebne jest czerstwe pieczywo, które:
- kroimy na drobniejsze kawałki i miksujemy w malakserze z ostrzem w kształcie litery „S”.
- ścieramy ręcznie na tarce o drobnych oczkach.
- skruszamy w młynku do mielenia kawy.
- używamy robota typu „thermomix”.
- przepuszczamy przez maszynkę do mielenia mięsa.
Smakowa bułka tarta
Do tartej bułki w wersji wytrawnej można dodać ulubione suszone zioła np. oregano albo majeranek, dzięki temu nasze dania nabiorą niezwykłego smaku.
A jeśli szykujecie bułkę tartą do leniwych klusek, proponuję dodać do niej cynamon lub mielony imbir 🙂
Najlepsza metoda to połączenie powyższej czyli worek np lniany i porządny młynek lub termomix kilka sekund i gotowe
Super
A jak ktoś nie ma dostępu do wyżej wymienionych urządzeń?.
Bez chociażby ręcznej tarki będzie trudno. Można ewentualnie włożyć bułkę do woreczka i utłuc wałkiem do ciasta lub tłuczkiem do mięsa. Trzeba się jednak liczyć z tym, że może nie być tak jednolicie drobna jak uzyskana za pomocą podanych wyżej metod.
pieczywo do suszenia kroimy na bardzo cienkie kromeczki. Wyschnięte kruszymy w dłoniach. Pozostałości rozcieramy w moździerzu, najlepiej drewnianym (z drewnianym tłuczkiem).