Chleb na piwnym zakwasie nie powinien nikogo dziwić, w końcu nie od dziś wiadomo, że to świetny środek spulchniający. Dodaje się go do ciast i do naleśników, a także do chleba!

Do zrobienia takiego chleba potrzebny jest aktywny zawkas żytni i odrobina cierpliwości. Nie pochłania on co prawda dużo czasu w kuchni, ale jego wykonanie trzeba podzielić na dwie partie, a właściwie dwa dni.

Najpierw, najlepiej wieczorem łączymy aktywny i dokarmiony zakwas z podgrzanym piwem i mąką. Zaczyn piwny mieszamy, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na kilka godzin, czyli po prostu na noc w ciepłym miejscu.

Następnego dnia rano lub w południe (kiedy znajdziemy na to trochę czasu), przygotowany wcześniej zakwas łączymy ponownie z letnim piwem  i mąką. Tym razem przyprawiamy go również solą i pieprzem.

Dalej postępujemy już podobnie jak z innymi chlebami na zakwasie. Potrzebujemy 2-3 godzin, by ciasto odpoczęło w ciepłym miejscu. Na koniec pieczemy go 30-40 minut  i chlebek gotowy!

Naprawdę warto się poświecić i wykonać tych kilka prostych czynności, bo chlebek jest po prostu cudowny.

Dzięki piwu jest wilgotny w środku, jego miąższ ma ładne dziurki. Po naciśnięciu chleba kciukiem, wraca on do swojej pierwotnej formy. Pięknie pachnie, a przede wszystkim świetnie smakuje.

Co ciekawe smak piwa wcale nie jest wyczuwalny na początku, ale nadaje chlebkowi charakterystycznego, lekko słodkawego smaku.

Świetnie się sprawdzi jako dodatek podczas grillowania, jak i zagryzka do piwa w postaci kanapek :)

zakwas piwnychleb na zakwasie piwnymchleb piwnychleb piwny na zakwasie

Chleb na zakwasie piwnym
Autor: 
Czas pieczenia: 
Calkowity czas: 
Porcje: 1
 
Skladniki
  • 1 dzień:
  • 200 ml jasnego piwa
  • 200 g mąki żytniej typ 720
  • 60 g aktywnego zakwasu
  • 2 dzień:
  • 200 ml jasnego piwa
  • 200 g mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 100 g mąki żytniej typ 720
  • 100 g mąki pszennej chlebowej typ 650
  • łyżeczka soli
  • łyżeczka cukru
Instrukcja
  1. Wieczorem wlewamy piwo do rondelka i podgrzewamy na małym ogniu, aż będzie letnie, lecz nie gorące. Piwo przelewamy do dużej miski (szklanej lub ze stali nierdzewnej) i wsypujemy 200 g żytniej mąki i dokładnie mieszamy.
  2. Dodajemy także aktywny zakwas i łączymy go ze składnikami, chwilę ucierając, aby pozbyć się grudek. Misę przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na noc.
  3. Następnego dnia zakwas osiągnie masę gęstej śmietany. Dosypujemy do niego mąki z solą i cukrem. Stopniowo wlewamy letnie piwo i mieszamy, aby połączyć ze sobą składniki. Ciasto zostawiamy w misie, przykrywamy ściereczką i stawiamy w cieple na półtorej godziny.
  4. Dalej wyciągamy lekko wyrośnięte ciasto z misy i przekładamy na oprószony mąką blat. Chwilę wyrabiamy ciasto, formując je w okrągły bochenek chleba. Taki chlebek kładziemy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i przykrywamy ściereczką, zostawiamy na godzinę.
  5. Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Chleb nacinamy z wierzchu ostrym nożem w kratkę.
  6. Pieczemy przez 20 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 15-20 minut.
  7. Upieczony chlebek studzimy na kuchennej kratce.

Ocena czytelników: 3.33 z 3 ocen

Wasze komentarze

  • Bernard 5 marca 2023 o 22:15

    Witam, piekę chlebki różne i eksperymentuję z różnymi dodatkami mam pytanie;
    czy ktokolwiek piekł chebek na kwasie chlebowym. Pozdrawiam

    • Małgosia 6 marca 2023 o 07:37

      Na samym kwasie, czy jako dodatek do zakwasu/drożdży? Osobiście nie próbowałam, ale wiem, że są przepisy na obie wersje. Podobno dobre 🙂

  • Danuta 5 lutego 2023 o 10:02
    Ocena:

    Dziękuję za przepis. Jestem początkująca, to mój 4 chleb i jak do tej pory najlepszy. Musiałam dać mu 8 godzin żeby wyrósł po 4 godzinach nic się nie działo , zaryzykowałam i się udało. Następnym razem spróbuję zamiast piwa dać wodę gazowaną. Przeczytałam w komentarzach poniżej, że też wychodzi. Inspiruje się Twoimi przepisami dziękuję za tak dokładne przekazanie wiedzy . Jeśli mi się udało to znaczy, że każdy może. 🙂 😀 😃 🙂 🙃

  • Karolina 26 kwietnia 2020 o 13:43

    Czy mogę zamienić mąkę pszenną pełnoziarnistą i mąkę chlebową 650 na mąkę pszenną chlebową 750? Czy jest gdzieś na stronie jakiś poradnik jak można wymieniać mąki?

  • Gall Anonim 3 stycznia 2013 o 17:21
    Ocena:

    Tośka !!! 🙂
    Chlebek wyszedł GENIALNIE ! Wyrośnięty , pachnący , fajna skórka i miąższ – elastyczny i miękki – no bomba , rewelacja 😀 Pochłonięty przez rodzinę w mgnieniu oka …. chyba smakował… hehehe

    Ten chleb można śmiało łączyć z wędlinami serami , czy czymkolwiek innym , do pracy , dla gości.
    Pisałaś że słodkawy może wyjść- u mnie nie czuć tej słodkości – być może zależy od rodzaju piwa. Zapach w trakcie pieczenia , wyjęcia i już później – no w całym domu – pięknie.

    Ukłony za przepis !

    NAJLEPSZA STRONA Z PRZEPISAMI NA CHLEB – a trochę już się bawię w domowego piekarza i nie jeden internetowy przepis już testowałem.

    Pozdrawiam uroczą p. Tosię 🙂

  • Jurek 11 października 2012 o 11:34
    Ocena:

    Piszesz głupoty ,bo jak można gotować piwo na letnie,Może lepsza forma podgrzewanie piwa na letnie.. A najlepiej to walać wodę a piwo wypić duszkiem. Pozdrawiam piekarki.

    • Tosia 11 października 2012 o 13:23

      Ma Pan rację, piwo powinno być podgrzane by było letnie (a nie na letnie). Użycie słowa „gotować” to mój błąd językowy. Natomiast nie wiem co to znaczy „walać wodę” według Pana.
      Pozdrawiam złośliwca.

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis