Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Do misy wsypujemy mąkę, dodajemy cukier, drożdże, jajko, sól. Wlewamy stopniowo letnie mleko i wyrabiamy ciasto mikserem ok. 3 minuty. Następnie dodajemy po kawałeczku zimnego masła i wyrabiamy ciasto jeszcze 2-3 minuty, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą.
wyrastanie
60 min
wyrastanie
2. Tak przygotowane ciasto przekładamy do misy, przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na godzinę. W tym czasie łączymy miękkie masło z cukrem i cynamonem.
formowanie
10 min
formowanie
3. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 8 części. Każdą z nich wałkujemy na prostokąt o długości ok. 20-25 cm. Smarujemy z wierzchu masłem cynamonowym, wykładamy po kilka plasterków banana, zostawiamy brzegi wolne i zawijamy jak roladę. Następnie przecinamy roladę przez środek na dwie części, zostawiając koniec złączony. Zaplatamy warkocz z obu części i formujemy okrągły wianuszek, łącząc ze sobą dwa końce.
drugie wyrastanie
30 min
drugie wyrastanie
4. Tak uformowane wianuszki zostawiamy pod przykryciem na 30 minut.
pieczenie
15 min
pieczenie
5. Wianuszki smarujemy z wierzchu białkiem i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy w 190 stopniach przez 15 minut. gotowe drożdżówki można z wierzchu dodatkowo polać lukrem (łącząc cukier puder z sokiem z cytryny).
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe, to rozkosz prosto z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej