Rogaliki maślane w wersji mini pojawiły już się kiedyś na blogu.  Przypominały one w konsystencji ciasto na bułeczki maślane, miały sporo cukru i można je było dodatkowo nadziać powidłami. Dzisiejsze rogale trochę są podobne, bo przepis przygotowałam modyfikując tamten przepis, który sprawdzał się w mojej kuchni wiele razy. Tym razem jednak zależało mi na tym, aby uformować kilka większych rogali. Chciałam też, aby w smaku przypominały bardziej klasyczne bułki i miały chrupiącą skórkę posypaną makiem, stąd kilka zmian. Trudno zdecydować się, który przepis wolę. Poprzednie były małe i puszyste, te są większe, bardziej rumiane.

P1140761rogale

Rogale śniadaniowe
Autor: 
Czas przygotowania: 
Czas pieczenia: 
Calkowity czas: 
Porcje: 6-8
 
Skladniki
 • 450 g mąki pszennej typ 650
 • 50 g masła
 • 200-220 ml mleka
 • jajko
 • 7 g suszonych drożdży
 • łyżeczka soli
 • 3 łyżeczki cukru
 • jajko + łyżeczka mleka + łyżka maku
Instrukcja
 1. Mąkę przesiewamy do misy. W rondelku rozpuszczamy masło, a następnie je studzimy. W drugim rondelku podgrzewamy mleko, aby było letnie, lecz nie za gorące.
 2. Do mąki dodajemy drożdże, cukier oraz sól. Robimy wgłębienie i wbijamy jajko. Zaczynamy wyrabiać ciasto, wlewając na zmianę mleko z rozpuszczonym masłem. Po 8 minutach wyrabiania, ciasto osiągnie elastyczną formę.
 3. Przekładamy je do misy i stawiamy w ciepłym miejscu. Po podwojeniu objętości (po ok. godzinie), wykładamy je na stolnicę.
 4. Rogaliki można formować na 2 sposoby:
 5. Ciasto dzielimy na 6 porcji. Każdą z nich wałkujemy na cienki, okrągły placek. Zawijamy ciasto w rulon (jak naleśnik) i wyginamy boki tworząc rogalik. Czynność powtarzamy.
 6. Ciasto wałkujemy na duży, okrągły, cienki placek. Koło dzielimy na 6-8 części, tworząc trójkąty. Każdy z nich zawijamy, rolując podstawę trójkąta w stronę wierzchołka. Wyginamy boki, otrzymując rogalik. Czynność powtarzamy.
 7. Tak uformowane rogaliki kładziemy na blasze. Przykrywamy ściereczką i stawiamy w cieple. Po 30-45 minutach wierzch rogalików smarujemy rozbełtanym jajkiem z mlekiem i posypujemy makiem.
 8. Rogale pieczemy w 190 stopniach 15-17 minut, aż będą rumiane.
Ocena czytelników: 5 z 1 ocen