Komentarze do: Leniwy chleb nocny na zakwasie https://smakowitychleb.pl/leniwy-chleb-nocny-na-zakwasie/ Ponad 1000 przepisów na samodzielnie wypiekany chleb! Sun, 11 Jan 2026 17:55:59 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.9.4 Autor: Małgosia https://smakowitychleb.pl/leniwy-chleb-nocny-na-zakwasie/#comment-530247 Sun, 11 Jan 2026 17:55:59 +0000 https://smakowitychleb.pl/?p=13949#comment-530247 W odpowiedzi do Edyta.

Widać, że często pieczesz chleb

]]>
Autor: Edyta https://smakowitychleb.pl/leniwy-chleb-nocny-na-zakwasie/#comment-530234 Sun, 11 Jan 2026 11:30:55 +0000 https://smakowitychleb.pl/?p=13949#comment-530234 W odpowiedzi do Danuśka.

Chleba, który wyrosł odpowiednio w lodowce przez noc NIE TRZEBA doprowadzać do temperatury pokojowej. Chleb wyjęty z lodówki przerzucam do rozgrzanego do 240/250 st (przynajmniej przez pół godziny) żeliwnego gara i piekę. Robię tak z każdym rodzajem chleba. Rośnie jak marzenie, dojście do temp pokojowej do niczego nie jest mu potrzebne. Więc jak wstaniesz o 6, bochenek wstawisz o 7 to o 8 rano masz gorący chleb. Piekę tak chleby od prawie 10 lat.

]]>
Autor: Julia https://smakowitychleb.pl/leniwy-chleb-nocny-na-zakwasie/#comment-528882 Tue, 25 Mar 2025 18:28:53 +0000 https://smakowitychleb.pl/?p=13949#comment-528882 W odpowiedzi do Małgosia.

Jeszcze raz piękne dzięki. Kostki lodu robią robotę. Mniej zakwasu sprawia, że chleb rośnie wolniej, ale składany przyrasta bardzo równomiernie. Wszystko trwa dłużej, lecz warto czekać. Niższa temperatura w garnku i krótsze pieczenie pod pokrywką to też nic strasznego. Okazało się, że lepiej otworzyć blady chleb na tym etapie, a następnie dopiec góra/dół na oko. Drugi chlebek jest podręcznikowy. Na drugi etap też włożyłam do piekarnika miseczkę z kostkami lodu poza tymi, które dodałam do pieczenia pod pokrywką. wow

]]>
Autor: Małgosia https://smakowitychleb.pl/leniwy-chleb-nocny-na-zakwasie/#comment-528856 Sat, 22 Mar 2025 15:33:47 +0000 https://smakowitychleb.pl/?p=13949#comment-528856 W odpowiedzi do Julia.

Jeśli zakwas jest silny, a w pomieszczeniu bardzo ciepło można zmniejszyć ilość zakwasu wg uznania.
Lód dodaje się razem z surowym bochenkiem.

]]>
Autor: Julia https://smakowitychleb.pl/leniwy-chleb-nocny-na-zakwasie/#comment-528853 Sat, 22 Mar 2025 10:38:42 +0000 https://smakowitychleb.pl/?p=13949#comment-528853 W odpowiedzi do Małgosia.

Dziękuję za uwagi:) Kiedy wrzucić lód? Po zdjęciu pokrywki na końcówkę pieczenia na chleb, czy razem z surowym? Ciasto zaczęłam piec na pewno, gdy podwoiło objętość. Już po zdjęciu pokrywki chleb wyglądał na gotowy i był bardzo rumiany, ale bałam się na tym etapie zakończyć pieczenie. Następnym razem zmniejszę temperaturę i po zdjęciu pokrywki wbiję patyczek. W każdym razie przepis mi się bardzo podoba. Robot z hakiem robi robotę, ciasto rośnie pięknie, a miąższ wygląda superprofesjonalnie. Tym bardziej mnie to cieszy, że pierwszy raz piekłam w takim garnku, bo na co dzień trzymam się żytniego ciemnego chleba. Jestem zachwycona efektem wizualnym, jaki daje ta technika. Mój zakwas jest gęsty i bardzo silny. ciężkie żytnie bochenki na nim doskonale rosną – może dać go mniej do mąki pszennej, żeby to lekkie ciasto wolniej rosło?

]]>
Autor: Małgosia https://smakowitychleb.pl/leniwy-chleb-nocny-na-zakwasie/#comment-528852 Sat, 22 Mar 2025 09:00:45 +0000 https://smakowitychleb.pl/?p=13949#comment-528852 W odpowiedzi do Julia.

Warto przeanalizować sam proces pieczenia. Oczywiście dużo zależy od wydajności piekarnika, ale być może warto na drugi etap pieczenia wyłączyć termoobieg. Można też do gara wrzucić 2-3 kostki lodu – świetnie sprawdza się podczas pieczenia chleba. Jeśli chleb mocno popękał podczas pieczenia, prawdopodobnie był niedogarowany, a to też może wpłynąć na strukturę i trwałość wypieku.

]]>
Autor: Julia https://smakowitychleb.pl/leniwy-chleb-nocny-na-zakwasie/#comment-528851 Sat, 22 Mar 2025 08:00:03 +0000 https://smakowitychleb.pl/?p=13949#comment-528851 100 g mąki podmieniłam na pełnoziarnistą gryczaną. Chleb piekł się w garnku żeliwnym emaliowanym 30 min z pokrywką i 12 min bez. Z pokrywką 230 termoobieg, po zdjęciu pokrywki 12 minut 230 góra/dół. Bardzo popękał mimo nacięcia, ale jest smaczny. Nie spędził nocy w lodówce, był pieczony tego samego dnia. Wyrastał w durszlaku rozciagany i składany kilka razy. Zdecydowanie do powtórzenia. Ale wczoraj pieczony a dzisiaj już troszkę suchy. Na pewno mój błąd, chyba za długo pieczony lub za wysoka temperatura, ale nie mam pewności. Co mu zrobić, żeby dłużej utrzymywał świeżość?

]]>
Autor: Shirley https://smakowitychleb.pl/leniwy-chleb-nocny-na-zakwasie/#comment-516442 Fri, 12 Apr 2024 21:01:31 +0000 https://smakowitychleb.pl/?p=13949#comment-516442 W odpowiedzi do Małgosia.

Mój chleb musiał wyrastać dość długo, ale wyszedł perfekcyjnie. Miękki z chrupiącą skórką, no pyszny!

]]>
Autor: Małgosia https://smakowitychleb.pl/leniwy-chleb-nocny-na-zakwasie/#comment-516433 Fri, 12 Apr 2024 06:32:22 +0000 https://smakowitychleb.pl/?p=13949#comment-516433 W odpowiedzi do Shirley.

Proszę dolewać wodę stopniowo do uzyskania odpowiedniej konsystencji ciasta (jak zawsze). Mąka jasna będzie miała inną chłonność niż pełnoziarnista. Prawdopodobnie może wyjść odrobinę mniej wody.

]]>
Autor: Shirley https://smakowitychleb.pl/leniwy-chleb-nocny-na-zakwasie/#comment-516286 Thu, 11 Apr 2024 16:58:27 +0000 https://smakowitychleb.pl/?p=13949#comment-516286 W odpowiedzi do Małgosia.

Właśnie zauważyłam że nie mam mąki orkiszowej. Zakładam że chleb wyjdzie z samej pszennej 750 lub 650 tylko jak z proporcjami?

]]>