Wyrabianie ciasta na chleb

 

Wyrabianie ciasta to jeden z najważniejszych etapów podczas wypieku chleba.

Sposób, w jaki traktuje się chlebowe ciasto na samym wstępie ma wpływ na jego końcowy efekt. Od sposobu wyrabiania i kształtowania  zależy jaką formę i strukturę osiągnie po upieczeniu chleb.

Ostrożne i delikatne wyrabianie sprawia, że ciasto jest elastyczne, a skórka chleba chrupiąca.

Są różne rodzaje ciasta na chleb, a na samym początku chciałam się skupić na miękkim cieście, sprawiającym na pewno więcej trudności.

Takie ciasto jest na tyle lepkie, że wyrabianie ręczne jest męczące, bo przykleja się do rąk. Równocześnie lepiąca konsystencja jest wyzwaniem także dla robota kuchennego.

Warto jednak poświęcić chwilę na odpowiednie mieszanie i kształtowanie ciasta z dużą ilością wody, ponieważ dzięki temu chleb ma porowatą strukturę.

Jednym z wypieków o takiej strukturze jest pszenny chleb domowy.

Jak wyrabiać miękkie ciasto na chleb?

1. Suche składniki wsypujemy do misy (zdjęcie 1, krok 1). Stopniowo wlewamy letnią wodę i zagniatamy ciasto na chleb (zdjęcie 1, krok 2 i 3).

2. Wyrabiamy ciasto chlebowe rękami, aż osiągnie formę kuli (zdjęcie numer 2, krok 4). Ciasto będzie dosyć lepkie, ale nie należy się tym przejmować.

3. Wykładamy ciasto na chleb na stolnicę posypaną mąką. Oprószamy także mąką dłonie. Uderzamy w ciasto nasadą dłoni, formując je w ten sposób w równy placek (zdjęcie 3, krok 1).

4. Ciasto chlebowe składamy na pół (zdjęcie numer 3, krok 2). Dalej składamy je wzdłuż dłuższego boku na trzy części, najpierw z lewej, a następnie z prawej strony (zdjęcie numer 3, krok 3 i 4).

Składanie ciasta na chleb to termin, którego powszechnie się używa w domowej piekarni. Chodzi o to, że ciasto w misce po wyrobieniu chwyta się z boku i rozciąga każdą krawędź do środka i zakłada się mniej więcej jak kopertę. To służy dobremu rozwinięciu siatki glutenowej, by ta mogła utrzymać później uformowany bochenek.

5. Do misy oprószonej mąką przekładamy tak uformowany chleb i stawiamy go w ciepłym miejscu na godzinę do wyrośnięcia. Ciasto odstawiamy do wyrośnięcia klasycznie pod przykryciem, w ciepłe miejsce – temperatura kuchenna, pokojowa jak zawsze.

6. Resztę kroków wykonujemy według wskazówek dla danego przepisu na chleb.