Lubię leniwe weekendowe śniadania. Kiedy jest czas na to, aby upiec rano świeże bułeczki i zjeść posiłek w łóżku lub dyskutując długo przy stole.

2 tygodnie temu w sobotę, rozpoczęłam dzień od upieczenia Nocnego chlebka pszennego. Okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ przygotowanie ciasta zajęło mi 10 minut wieczorem. Następnie włożyłam je do lodówki, a rano cieszyłam się co dopiero upieczonym, chrupiącym chlebem.

Historia lubi się powtarzać. Dzisiejszy, sobotni poranek zaczęłam w podobny sposób. Tym razem jednak, zamiast chleba rosnącego w lodówce, zdecydowałam się na nocne bułeczki. Efekt wspaniały, a bułeczki wykonane  w ten sposób są chrupiące z zewnątrz i mięciutkie w środku.

Zdecydowanie warto zapisać sobie ten przepis :)

nocne bułeczkibułeczki pszenne

Nocne bułeczki pszenne
Autor: 
Czas przygotowania: 
Czas pieczenia: 
Calkowity czas: 
Porcje: 4-8
 
Składniki
 • 450 g mąki pszennej chlebowej typ 650
 • 280 g letniej wody
 • 5 czubatych łyżek otrębów pszennych
 • 1,5 łyżeczki suszonych drożdży
 • łyżeczka cukru
 • łyżeczka soli
Instrukcja
 1. Mąkę przesiewamy do misy, mieszamy z otrębami, solą, cukrem i drożdżami.
 2. Wlewamy letnią wodę (o temperaturze 35-38 stopni) i zaczynamy wyrabiać ciasto. Po 10 minutach, gdy ciasto będzie elastyczne i "odchodzić od ręki", dzielimy je na 4 lub 8 części (u mnie 4). Z każdej z nich formujemy okrągłą bułeczkę, przeciągając dłonią ciasto w stronę środka i kładąc ją złączeniem ku dołowi na pergaminie. Uformowane bułeczki na papierze do pieczenia kładziemy na dodatkowej desce/talerzu, przykrywamy ściereczką lub folią i wkładamy na 10 godzin (na noc) do lodówki.
 3. Rano, 30 minut przed pieczeniem wyciągamy bułeczki z lodówki.
 4. Nagrzewamy piekarnik do 220 stopni. Bułeczki można naciąć tępą stroną noża, nie jest to jednak konieczne.
 5. Bułki pieczemy przez 5 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i dopiekamy jeszcze 10-12 minut. Gotowe studzimy na kuchennej kratce lub podajemy jeszcze ciepłe na śniadanie.
Nocne bułeczki zostały wypróbowane i sfotografowane przez Panią Patrycję w marcowej zabawie Smakowite wypieki czytelników: Pani Patrcyja - pszenne bułeczki nocne
podpis Tosi
Ocena czytelników: 5 z 5 ocen