Ostatnio sporo było u nas wakacyjnych przepisów z wykorzystaniem sezonowych owoców i warzyw. Kilka takich receptur pojawi się jeszcze w tym miesiącu, ale nie zapominamy również o czytelnikach, którzy cenią sobie klasykę. Dlatego przygotowałam nową recepturę na żytni chleb słonecznikowy na zakwasie.

Jest nie tylko niezwykle zdrowy, ale także pyszny. Dodatek karmelizowanych w miodzie nasion słonecznika nadaje mu niezapomnianego smaku!

chleb żytni ze słonecznikiem i miodem na zakwasiechleb żytni ze słonecznikiem i miodem na zakwasiechleb żytni ze słonecznikiem i miodem na zakwasie

Chleb żytni ze słonecznikiem i miodem na zakwasie żytnim
Autor: 
Czas przygotowania: 
Czas pieczenia: 
Calkowity czas: 
Porcje: 1
 
Składniki
 • 500 g mąki żytniej jasnej typ 720
 • 150 g aktywnego zakwasu żytniego
 • 150 g ziaren słonecznika
 • 4-5 łyżek płynnego miodu
 • 1,5 łyżeczki soli
 • 300 ml letniej wody
Instrukcja
 1. Na patelni prażymy przez kilka minut słonecznik. Dodajemy miód i karmelizujemy przez minutę.
 2. Do misy wsypujemy mąkę, dodajemy aktywny, dokarmiony wcześniej zakwas, karmelizowany słonecznik oraz sól. Wlewamy powoli wodę i mieszamy składniki, jedynie do ich połączenia.
 3. Formę keksówkę (10x22cm) smarujemy tłuszczem (np. masłem, oliwą) i obsypujemy bułką tartą. Przekładamy do środka ciasta, zwilżoną wodą dłonią wyrównujemy wierzch. Przykrywamy formę i stawiamy na 4-5 godzin w ciepłe miejsce.
 4. Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Wyrośnięty chleb smarujemy żółtkiem i obsypujemy słonecznikiem. Wkładamy do pieca i pieczemy 20 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy przez kolejnych 20 minut.
 5. Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.
podpis Tosi
Ocena czytelników: 4.75 z 4 ocen