Chleb noworoczny może być mylący. Nie do końca jest on świąteczny i nie ma wiele wspólnego z pierwszym dniem Nowego Roku. Cały "przekręt" z jego nazwą polega na pewnym fakcie.

Wraz z początkiem Nowego Roku, wiele osób szykuje postanowienia. Zazwyczaj na początku stycznia każdy jest ambitny i zakłada, że kolejny rok będzie o wiele lepszy od poprzedniego.

Dlatego na siłowniach można spotkać tłumy, a wieczorami po lasach i alejkach biega sporo osób walczących o piękną sylwetkę. Noworoczne postanowienia często dotyczą marzeń dotyczących zdrowego stylu życia, nowej figury i zdrowej diety.

I właśnie dlatego chleb ten został tak nazwany, ponieważ ma on w sobie wiele błonnika i jest idealny dla osób, które chcą przestać kupować nadmuchany chleb w marketach. Jest pyszny i przy tym zdrowy, z pewnością zachęci każdego do dalszych wypieków i pomoże podtrzymać noworoczne postanowienia dotyczące aktywnego i zdrowego trybu życia.

Jest to chleb z mąki żytniej razowej i pszennej razowej. Dodałam do niego także odrobinę mąki pszennej, zaledwie 50 g, dzięki temu nie jest zbyt ciężki i zbity. Co ciekawe, mąki razowe zazwyczaj używa się do chlebów na zakwasie. W wersji szybszej z drożdżami to także jest możliwe! Ważnym dodatkiem są tu otręby pszenne, a także ziarna słonecznika i rodzynki (które wpływają też na walory smakowe). Chleb do polecenia!

keksówka na chlebchleb noworocznychleb noworocznychleb noworoczny

Chleb noworoczny
Autor: 
Czas przygotowania: 
Czas pieczenia: 
Calkowity czas: 
Porcje: 1
 
Skladniki
  • 150 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 300 g mąki pszennej razowej
  • 50 g mąki pszennej chlebowej typ 650
  • 50 g otrębów pszennych
  • 40 g ziaren słonecznika
  • 30 g rodzynek
  • 300-350 ml letniej wody
  • 2 łyżeczki suszonych drożdży lub 15 g świeżych
  • łyżeczka soli
  • łyżeczka cukru
Instrukcja
  1. Mąki mieszamy ze sobą. Dodajemy otręby, ziarna słonecznika oraz rodzynki. Do suchych składników dodajemy także suszone drożdże (w przypadku świeżych, rozpuszczamy je w małej ilości wody), cukier i sól.
  2. Stopniowo wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto. Po kilku minutach zagniatania przestanie się lepić do rąk. Ciasto będzie zbite i można je formować.
  3. Keksówkę smarujemy oliwą i obsypujemy otrębowami. Z ciasta chlebowego formujemy podłużny bochenek i przekładamy je do formy. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w cieple na 2- 2,5 godziny.
  4. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni, chleb podpiekamy 10 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 35 minut.
  5. Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy przed podaniem na kuchennej kratce.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen